• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schweriner See

  Przeczytaj także...
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).
  Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Schweriner See

  Schweriner See (pol. hist. Jezioro Zwierzynieckie lub Jezioro Swarzyńskie) – jezioro w północnych Niemczech, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

  Związek Gmin Ostufer Schweriner See (niem. Amt Ostufer Scheriner See) - niemiecki związek gmin leżący w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Ludwigslust-Parchim. Siedziba związku znajduje się w miejscowości Leezen.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Jezioro to jest połączone drogą wodną z Łabą oraz Zatoką Meklemburską.

  Zatoka Meklemburska (niem. Mecklenburgische Bucht, duń. Mecklenburg Bugt) – zatoka morska w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego pomiędzy niemieckim wybrzeżem na południu, a duńskimi wyspami Lolland i Falster na północy. Na zachodzie ograniczona wyspą Fehmarn, gdzie łączy się z Zatoką Kilońską, a od wschodu półwyspem Darß (Darßer Ort). Wielkość zatoki to około 3500 km².

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Urząd Ostufer Schweriner See
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zofia Kossak-Szczucka, Zygmunt Szatowski, Troja północy, Warszawa 1960, s. 295.
  2. Andrzej Michałek, Słowianie – Słowianie zachodni. Monarchie wczesnofeudalne, Warszawa 2007, s. 136.
  3. Lech Leciejewicz, Słowianie zachodni. Z dziejów tworzenia się średniowiecznej Europy, Wrocław 1989, s. 57.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.