• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schwarzwald  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Park Narodowy Schwarzwaldu (niem. Nationalpark Schwarzwald) – najmłodszy, 15. park narodowy w Niemczech powołany decyzją landtagu Badenii-Wirtembergii 28 listopada 2013 r. z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2014 r. Park zajmuje 10 062 ha w północnej części masywu Schwarzwaldu i jest pierwszym parkiem narodowym w Badenii-Wirtembergii.
  Uwagi[ | edytuj kod]
  1. Nieprzetłumaczalne według: Andrzej Czerny: Teoria nazw geograficznych. Warszawa: PAN IGiPZ, 2011, s. 65. ISBN 978-83-61590-16-3.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Czerny: Teoria nazw geograficznych. Warszawa: PAN IGiPZ, 2011, s. 65. ISBN 978-83-61590-16-3.
  2. Edward Polański, Nowy słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji, wyd. Wyd. 2. popr, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997, ISBN 83-01-12400-8, OCLC 37604066 [dostęp 2018-07-22].
  Waldshut-Tiengen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, siedziba regionu Hochrhein-Bodensee, powiatu Waldshut, oraz wspólnoty administracyjnej Waldshut-Tiengen. Leży nad górnym Renem, na skraju południowego Schwarzwaldu, przy granicy ze Szwajcarią.Pforzheim – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, siedziba regionu Nordschwarzwald oraz powiatu Enz, do którego miasto jednak nie należy. Leży na północ od Schwarzwaldu pomiędzy Karlsruhe i Stuttgartem. Liczy 119 781 mieszkańców (2010).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kirsch (wym. "kirsz"; niem. Kirschwasser, ) – wysokoprocentowy napój alkoholowy (38% – 50%) wytwarzany z owoców czereśni nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Również wiśnie są surowcem dla niektórych odmian tego specjału. Kirsz w odróżnieniu od wiśniówki jest bezbarwny i nie jest słodki.
  Bad Peterstal-Griesbach – gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład związku gmin Oberes Renchtal. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Rench, ok. 18 km na wschód od Offenburga, przy drodze krajowej B28.
  Bad Wildbad (do 1990 Wildbad im Schwarzwald) – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Calw, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Wildbad. Leży w północnym Schwarzwaldzie, ok. 13 km na północny zachód od Calw.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Cyrk lodowcowy (kar, kocioł lodowcowy) – półkoliste lub owalne zagłębienie otoczone z trzech stron stromymi stokami (ścianami), a z czwartej ryglem skalnym.
  Zlodowacenie, in. glacjacja (fr. glaciation, od łac. glacio ‛zamrażam’) – okres, w czasie którego znaczne obszary Ziemi pokryte są lądolodem.
  Feldberg – najwyższy szczyt w paśmie górskim Schwarzwald (Niemcy). Wysokość 1493 m n.p.m. Położony w landzie Badenia-Wirtembergia. Na szczycie góry umiejscowiona jest stacja meteorologiczna wybudowana w 1937 roku. Na szczyt dojść można pieszo lub po części dojechać wyciągiem linowym ze stacji położonej u podnóża góry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.