• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schoepfiaceae

  Przeczytaj także...
  Arjona – gmina w Hiszpanii, w prowincji Jaén, w Andaluzji, o powierzchni 158,45 km². W 2011 roku gmina liczyła 5763 mieszkańców.Gałecznicowate (Balanophoraceae Rich.) – rodzina bezzieleniowych roślin z rzędu sandałowców (Santalales) obejmująca 17 rodzajów z ok. 50 gatunkami. Ze względu na przystosowanie do pasożytniczego trybu życia gałecznicowate odbiegają znacznie swym wyglądem od innych roślin – przypominają grzyby i nazywane były „wariactwem w świecie roślin”. W większości występują w runie wilgotnych lasów równikowych pasożytując na roślinach reprezentujących różnorodne rodziny.
  Grupa siostrzana (ang. sister–group) – w systematyce kladystycznej grupa organizmów powstała z jednej linii ewolucyjnej (grupy macierzystej) po jej rozszczepieniu. Dwie grupy siostrzane wraz ze swym wspólnym przodkiem stanowią grupę monofiletyczną. Gatunki należące do grupy siostrzanej charakteryzują się pewnymi specyficznymi, wspólnymi cechami (synapomorfiami), które nie występują jednak w grupie macierzystej (są ewolucyjnie nowe).

  Schoepfiaceaerodzina wyróżniona w systemie APG III (2009) w obrębie rzędu sandałowców (Santalales). Obejmuje 3 rodzaje roślin zielnych występujące w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Azji południowo-wschodniej.

  Systematyka[]

  Pozycja według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)

  Rodzina siostrzana dla Misodendraceae w obrebie rzędu sandałowców. Wyodrębniona została w wyniku analiz molekularnych, z których dość jednoznacznie wynika, że grupa składająca się z rodzaju Schoepfia (wcześniej w rodzinie przemierżlowatych) oraz dwóch rodzajów z z rodziny sandałowcowatych stanowi klad.

  Przemierżlowate (Olacaceae) – rodzina w szerokim ujęciu systematycznym obejmuje blisko 30 rodzajów roślin tropikalnych i subtropikalnych. Powiązania filogenetyczne, a tym samym i układ systematyczny w obrębie tej rodziny jest bardzo niejasny i jest przedmiotem badań i dyskusji. W systemie APG III z 2009 rodzina jest szeroko ujmowana i tak też zdefiniowana jest tutaj. Należą tu głównie drzewa i krzewy, niektóre z nich są półpasożytami korzeniowymi.System APG III – nowoczesny system klasyfikacyjny roślin okrytonasiennych opublikowany w roku 2009 przez członków Angiosperm Phylogeny Group. W październiku 2009 członkowie Linnean Society zaproponowali klasyfikację filogenetyczną wszystkich roślin telomowych, kompatybilną z systemem APG III.

  + gałecznicowate (Balanophoraceae) – rodzina o nieokreślonej pozycji filogenetycznej w obrębie rzędu. Rodzaje:

 • rodzaj Arjona Cavanilles, Icon. 4: 57. 14 Mai 1798
 • rodzaj Quinchamalium Molina, Saggio Chili 151, 350. 1782
 • rodzaj Schoepfia Schreber, Gen. 129. Apr 1789
 • Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-04-12].
  2. James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-04-12].
  Misodendraceae – monotypowa rodzina z rzędu sandałowców (Santalales) obejmująca rodzaj – Misodendrum z 8 gatunkami występującymi na południowych krańcach Ameryki Południowej. Są to rozdzielnopłciowe pasożyty wyrastające na konarach roślin z rodziny bukanowatych. Charakteryzują się zgrubiałymi pędami (nawet za młodu) z liśćmi często zredukowanymi. Odmiennie wyglądają ich pędy wegetatywne i generatywne. Drobne kwiaty zebrane są w groniaste lub kłosokształtne kwiatostany. owoce drobne, suche.Sandałowcowate (Santalaceae R.Br.) – rodzina roślin z rzędu sandałowców (Santalales). Do niedawna do rodziny zaliczano 36 rodzajów, spośród których we florze Polski występują tylko 3 gatunki należące do rodzaju leniec (Thesium L.). W świetle badań z XXI wieku rodzina obejmuje około 44 rodzaje tworzące 8 linii rozwojowych o niejasnych powiązaniach filogenetycznych, wśród których znajduje się też klad Viscum, dawniej wyłączany w odrębną rodzinę jemiołowatych Viscaceae.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Roślina zielna – roślina o zielonej, niezdrewniałej lub w niewielkim stopniu zdrewniałej łodydze, z pąkami nagimi. Łodyga roślin zielnych okryta jest skórką (epidermą), pod którą znajduje się kora pierwotna i tkanki przewodzące (u roślin u jednoliściennych rozrzucone na całym przekroju, u dwuliściennych ułożone w formie pierścienia z wypełnionym miękiszem rdzeniem). Pędy roślin zielnych bywają zmodyfikowane w różnorodny sposób w zależności od funkcji oraz działalności merystemu wierzchołkowego decydującego o ulistnieniu i ułożeniu pąków. W klimacie umiarkowanym pędy naziemne roślin zielnych są nietrwałe i obumierają z końcem sezonu wegetacyjnego.
  Klad (z gr. ο κλάδος – gałąź) – w kladystyce, grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne (linie rozwojowe). W ujęciu ścisłym klady rozdzielają się dychotomicznie, tworząc dychotomiczne drzewo pokrewieństw. Diagramy przedstawiające drzewa pokrewieństw konstruowane metodami kladystycznymi nazywane są kladogramami. Ponieważ klady obejmują organizmy wszelkich rang systematycznych i mogą dotyczyć grup organizmów opisywanych w systemach klasyfikacyjnych w ramach zróżnicowanych kategorii systematycznych (lub ich części) – zwykle organizmy należące do określonego kladu nazywa się mianem "grupy".
  Sandałowce (Santalales R. Br. ex Bercht. & J. Presl) – grupa roślin okrytonasiennych wyróżniana w randze rzędu o problematycznej wciąż pozycji filogenetycznej. Wyniki analiz kilkudziesięciu genów z DNA chloroplastydowego opublikowane w 2008 roku świadczą o tym, że rząd obejmuje rośliny stanowiące klad bazalny dla linii rozwojowej prowadzącej do kladu astrowych, po oddzieleniu linii prowadzącej do różowych. Do rzędu zaliczanych jest 8 rodzin z blisko dwoma tysiącami gatunków występujących głównie w obszarze tropikalnym i subtropikalnym. Cechą charakterystyczną wielu roślin z tego rzędu jest wytwarzanie pestkowca z twardą łupiną nasienną oraz przystosowanie wielu z nich do pasożytnictwa. Liście zwykle są całobrzegie, z asterosklereidami.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.
  Angiosperm Phylogeny Website (lub APWeb, APW) – strona internetowa stanowiąca popularne źródło aktualnych informacji taksonomicznych dotyczących roślin okrytonasiennych. Strona umieszczona jest na serwerze Missouri Botanical Garden i jest redagowana przez Petera F. Stevensa, członka Angiosperm Phylogeny Group (jednego z autorów systemu APG II z 2003 i systemu APG III z 2009). Taksonomia prezentowana na stronie bazuje na systemie APG III, ale jest uaktualniana odpowiednio do rozwoju wiedzy w zakresie filogenezy okrytonasiennych. Strona jest źródłem danych systematycznych także dla niektórych wersji językowych Wikipedii (np. angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej, polskiej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.