• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schladming

  Przeczytaj także...
  Snowboarding - sport zimowy polegający na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe).Aniza (niem. Enns) – rzeka w Austrii, prawy dopływ Dunaju o długości 254 km i powierzchni zlewni ponad 6 000 km².
  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Vojvodina Štajerska, wł. Stiria) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Burgenlandem, Dolną Austrią, Górną Austrią, Salzburgiem i Karyntią. Stolicą landu jest Graz.
  Panorama Schladming z tras narciarskich

  Schladmingmiasto w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen, wchodzi w skład ekspozytury politycznej Gröbming. Leży nad rzeką Aniza. Liczy 6715 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Dawniej było miastem górniczym. Dziś głównym źródłem dochodów jest turystyka górska. Miasto jest też ważnym ośrodkiem narciarskim.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.

  Rekreacja[]

  Narciarstwo[]

  Trasa slalomu w 2005

  Stoki narciarskie w Schladming umiejscowione są na górze Planai i obsługiwane są przez sześć kolejek gondolowych. Miasto posiada trasy "czerwone" i "czarne", istnieją także trasy "niebieskie" dla początkujących, ale ogólnie Planai jest przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy. Na Hochwurzen znajduje się również ośrodek narciarski. Wyposażony jest w cztery czteroosobowe wyciągi krzesełkowe, pięć kolejek gondolowych oraz tor saneczkowy. Góra ta jest bardziej przystosowana dla zawodowych snowboardzistów niż dla narciarzy. Snowboardziści wybierają te stoki, ponieważ jest na nich dużo skoków i są wyposażone w kilka snow-parków. Poza tym snowboardziści mogą się ścigać poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Istnieją dwie główne szkółki narciarskie funkcjonujące w Planai i Hochwurzen, pierwsza to Tritscher, nazwę wzięła od Franza Tritschera. Druga to Hopl wzięła swą nazwę od dwóch gór, Hochwurzen i Planai.

  Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).

  Na stoku Planai co roku odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, zawody te cieszą się dużą popularnością wśród kibiców, ponieważ są rozgrywane na bardzo trudnej trasie i przy sztucznym świetle.

  W 1982 roku rozegrano tutaj 27. mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim (wspólnie z Haus). Po raz drugi mistrzostwa świata odbyły się w Schladmingu w 2013 roku.

  Sezon letni[]

  Okoliczne góry znane są z dobrych warunków do wspinaczki i turystyki, oraz oferują dużą ilość tras rowerowych. Są także trasy dla gokartów o długości 7 km. W Schladmingu znajduje się także duży kompleks basenów termalnych i centrum sportowe.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Haus (hist. Haus im Ennstal) – gmina targowa w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen, wchodzi w skład ekspozytury politycznej Gröbming. Liczy 2398 mieszkańców (1 stycznia 2015). Baza narciarska i ośrodek sportowy.

  Od 2004 r. w Schladming odbywa się Puchar Świata w kolarstwie górskim. W 2008 roku zakończył się tutaj sezon kolarstwa górskiego między 12 a 14 września rozegrano trzy konkurencje; Zjazd, Four Cross i Cross-country. W 2010 Puchar Świata w kolarstwie górskim został przeniesiony do Leogang, ze względu na prace budowlane, które były związane z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2013 roku.

  Leogang – austriacka miejscowość położona w kraju związkowym Salzburg, w powiecie Zell am See. Na północy wznoszą się góry Leoganger Steinberge, z najwyższym szczytem - Birnhorn (2634 m), a na południe od Leogang znajdują się Alpy Kitzbühelskie, których najwyższy szczyt - Kreuzjoch osiąga 2558 m. Najbliżej położonym większym miastem jest Saalfelden oddalone o około 6 km na południowy wschód.Cross-country (XC) – jedna z konkurencji kolarstwa górskiego polegająca na ściganiu się zawodników na specjalnie przygotowanej trasie, którą pokonują kilka razy.

  Zakwaterowanie[]

  W Schladming istnieje duża baza hotelowa od 1 gwiazdkowych po 4 gwiazdkowe. Są także pensjonaty, restauracje i inne tego rodzaju placówki.

  Transport[]

  Do Schladming najszybciej można dojechać autostradą A10 z Salzburga, lub nieco dalszą trasą z Linzu. Funkcjonuje także połączenie kolejowe między Schladming i Salzburgiem.

  W samym mieście funkcjonuje specjalny autobus, który kursuje między Planai i Hochwurzen przez cały rok.

  Four Cross (4X) – przypomina charakterem dual, ale na trasę jest wypuszczanych jednocześnie po czterech zawodników, z których dwóch przechodzi do dalszych eliminacji.Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Felletin, Francja
 • Japonia Furano, Japonia
 • Niemcy Wetzlar, Niemcy
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Świata w kolarstwie górskim jest organizowany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsze zawody PŚ w konkurencji cross-country zostały rozegrane w 1991 roku. PŚ w konkurencji downhill miał swoją inaugurację dwa lata później. Natomiast zawody PŚ w konkurencji dual rozpoczęły się w 1998 roku, w 2002 roku ewoluował on w four cross. W 2001 roku pojawiła się nowa konkurencja - cross-country time-trial, jednak zrezygnowano z jej rozgrywania już w 2002 r. W 2005 roku do kalendarza PŚ wprowadzono maraton MTB, jednak od 2009 roku maraton nie jest już konkurencją pucharową. Przed sezonem 2012 z programu Pucharu Świata wypadł four cross, a rok później wprowadzono nowość: cross-country eliminator. Obecnie zawody Pucharu Świata odbywają się więc w trzech konkurencjach: cross-country, cross-country eliminatorze i downhillu.
  Downhill (DH, po polsku "zjazd") – jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. Startujący zazwyczaj wypuszczani są na trasę z przerwami 30 sekundowymi (od najwolniejszego do najszybszego), jeden przejazd zazwyczaj zabiera od 2 do 5 minut. Czas przejazdu jest mierzony za pomocą "bramek" przez które przejeżdża zawodnik (podobnie jak w zjeździe narciarskim). Miejsca w klasyfikacji są poukładane według najszybszych czasów, wyścigi często wygrywane są ułamkami sekund.
  Kolej gondolowa – rodzaj kolei linowej, która wwozi turystów lub narciarzy na górną stację w kilkuosobowych wagonikach podwieszonych na linie nośno-napędowej. Poza wielkością wagoników, tym różni się od kolei kabinowej, że w przypadku tej ostatniej, dana kolej ma jedynie 2 kabiny, będące dla siebie przeciwwagą i przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. Na stacjach dolnej i górnej (lub większej liczbie) gondole są wyprzęgane i spowalniają swój ruch, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.
  Wetzlar - miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, siedziba powiatu Lahn-Dill. Leży nad rzeką Lahn. Najbliżej położone duże miasta: Gießen (ok. 15 km na zachód), Siegen (ok. 70 km na południe) i Frankfurt nad Menem (ok. 70 km na północ). Liczy 51 612 (stan na 30 czerwca 2012), powierzchnia wynosi 76,67 km².
  Ekspozytura polityczna Gröbming (niem. Politische Expositur Gröbming) jest częścią austriackiego powiatu Liezen. Ekspozytura dysponuje większością oddziałów (bez opieki socjalnej, nadleśnictwa i pomocy w przypadku klęsk żywiołowych) potrzebnych do funkcjonowania powiatu.
  Furano (jap. 富良野市, Furano-shi) - japońskie miasto w prefekturze Hokkaido, w podprefekturze Kamikawa. Leży na południe od Asahikawa i na północny wschód od Sapporo. Jest bazą narciarską i ośrodkiem sportowym. Według ostatniego spisu ludności w miejscowości mieszka 24493 osób.
  Powiat Liezen (niem. Bezirk Liezen) – największy powiat w Austrii, w kraju związkowym Styria. W jego skład wchodzą dwie ekspozytury polityczne (Bad Aussee i Gröbming). Siedziba znajduje się w Liezen, starostą jest dr. Kurt Rabl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.