• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Schemenlaufen

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Książę Bernhard (ur. 29 czerwca 1911 w Jenie, zm. 1 grudnia 2004 w Utrechcie) – niemiecki arystokrata, mąż królowej Holandii Juliany. Ojciec królowej Beatrycze.
  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Maska Rollera
  Maska Schellera

  Schemenlaufen także Fasnacht – pochód karnawałowy w Imst w Tyrolu, organizowany co cztery lata w niedzielę poprzedzającą ostatni czwartek karnawału – tłusty czwartek, trwający od 12:00 do godziny 18:00. Następny pochód będzie miał miejsce 31 stycznia 2016 roku.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Beatrycze, właśc. Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau (ur. 31 stycznia 1938 w Baarn) – królowa Niderlandów od 1980 do 2013. Tron po niej przejął jej syn Wilhelm Aleksander, który jest pierwszym królem Holandii od 123 lat. Po abdykacji nosi ponownie tytuł Księżnej Oranje-Nassau.

  W 2012 roku Schemenlaufen został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

  Historia[]

  Początki karnawałowych tradycji w Imst nie są dobrze udokumentowane. Wiadomo, że w 1597 roku wydano zakaz przebierania się i pochodów karnawałowych – obejmujący również Imst, ponieważ dzień Fasnacht zbiegł się ze świętem kościelnym. Zakaz ten obowiązywał przez dłuższy czas, motywowany później zagrożeniem najazdami tureckimi i rozprzestrzenianiem się zarazy. Korowody przywrócono w XVII wieku i ponownie zakazano w wieku XVIII. Zakaz był jednak łamany – w 1775 roku zorganizowano pochód w Pfunds, którego organizatorzy tłumaczyli się faktem, że podobny pochód miał mieć miejsce w Imst. Pożar Imst w 1822 roku zniszczył wiele kostiumów i dokumentów. W XIX wieku konflikt o karnawał z władzami świeckimi i kościelnymi trwał.

  Imst – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Imst. Liczy 9821 mieszkańców (1 stycznia 2015).Irena Elżbieta Emma Oranje-Nassau (ur. 5 sierpnia 1939 w Baarn) − księżniczka Holandii, Oranje-Nassau i Lippe-Biesterfeld.

  W połowie XIX wieku urzędnik z Imst Carl von Lutterotti sporządził dwa szkice i na ich podstawie namalował obraz pochodu w technice akwareli. Z tego okresu pochodzą również wzmianki w literaturze i prasie (Innsbrucker Tagblatt), które jednak nie oddawały w pełni charakteru karnawału w Imst. W 1890 r. wykonano pierwsze fotografie Schemenlaufen. Z 1908 r. pochodzą akty gminne dotyczące organizacji pochodu – jego ram czasowych od 12:00 do 18:00 i spraw porządkowych. W 1911 r. Schemenlaufen został wymieniony po raz pierwszy w przewodniku turystycznym, a w 1914 r. ukazała się dedykowana broszura autorstwa Kurda Eichhorna.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Pochód został zawieszony na czas I wojny światowej i wznowiony w 1922 roku. W 1933 roku pochód miał miejsce po raz pierwszy w niedziele, ponieważ trudna sytuacja ekonomiczna uniemożliwiła jego organizacje w tygodniu pracy. Ostatni pochód przed II wojną światową odbył się w 1938 r. – próba organizacji pochodu na cześć Adolfa Hitlera w 1939 r. nie powiodła się z powodu pasywnego oporu mieszkańców Imst.

  Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

  Do tradycji karnawałowej powrócono w 1949 roku przy wsparciu francuskich władz okupacyjnych. Pierwszy powojenny pochód miał miejsce 20 lutego 1949 przy udziale 30-tysiecznej publiczności, wśród której znaleźli się książę holenderski Bernhard i księżniczki Beatrycze i Irena.

  Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego (ang.: Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity) – lista prowadzona przez UNESCO w celu wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych, stworzona na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (ang. Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage).Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecki polityk, kanclerz Rzeszy od 30 stycznia 1933, Wódz i kanclerz Rzeszy (niem. Führer und Reichskanzler) od 1 sierpnia 1934 (łącząc stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy), przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Człowiek Roku 1938 według tygodnika „Time”, ideolog niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem, narodowym socjalizmem lub nazizmem – od niemieckiej nazwy partii (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.

  Uczestnicy[]

  Uczestnikami pochodu mogą być wyłącznie mężczyźni z Imst powyżej 16 roku życia. W 2009 roku w pochodzie uczestniczyło 900 osób – 10% populacji miasta, a w przygotowaniach pomagało kolejnych 150 osób.

  Centralne postaci karnawału to Roller i Scheller – 55 par Roller-ów i Scheller-ów przebranych w kostiumy zdobione dzwonkami wykonuje taniec karnawałowy z podskokami i ukłonami przy dźwiękach dzwonków. Dzwonki Roller-ów wirują wokół talii, a Scheller-owie dźwigają dzwony ważące nawet 35 kg. Podczas tańca dzwonki wydają dźwięki niskie i wysokie.

  Para w maskach karykaturalnych, przedrzeźniająca Roller-ów i Scheller-ów, tzw. Laggepaare, wykonuje ten sam taniec w zwolnionym tempie.

  W pochodzie biorą udział również tzw. Sackner-owie i Spritzer-owie odpowiedzialni za utrzymanie porządku podczas pochodu, którzy rozdają klapsy i pryskają w publiczność wodą, gdy ta wchodzi na trasę pochodu.

  W korowodzie wyróżniają się również:

 • Kübelemai – dziewczynka obsypująca publiczność pachnącym pudrem
 • kominiarze – wdrapujący się na kominy i dachy domów stojących przy trasie pochodu
 • wiedźmy – pokrzykujące na publiczność przy dźwiękach kakofonicznej muzyki
 • białe i brązowe niedźwiedzie – dające pokaz siły
 • Kostiumy uczestników pochodu szyte są przez kobiety z Imst – nauka szycia kostiumów karnawałowych prowadzona jest w szkołach. Dzwony i dzwonki wytapiane są przez miejscowych kowali. Sztuka rzeźbienia drewnianych masek karnawałowych jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, umiejętności te można też nabyć na specjalnych kursach.


  Przypisy

  1. UNESCO: NOMINATION FILE NO. 00726 FOR INSCRIPTION ON THE REPRESENTATIVE LIST OF THE INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE OF HUMANITY IN 2012 (ang.). [dostęp 2013-11-21].
  2. Verein zur Förderung des Imster Schemenlaufens: Imster Fasnacht, Schemenlaufen – Einleitung (niem.). [dostęp 2013-11-21].
  3. UNESCO ICH: Schemenlaufen, the carnival of Imst, Austria (ang.). [dostęp 2013-11-18].
  4. Verein zur Förderung des Imster Schemenlaufens: Ein Blick zurück. Die Imster Fasnacht historisch gesehen (niem.). [dostęp 2013-11-21].
  5. Polski Komitet ds. UNESCO: Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości: Wpisane w 2008 r. (pol.). [dostęp 2013-11-20].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.