• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sceptic  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Weronika "Wera" Zbieg (ur. 2 maja 1983 w Krakowie) – polska wokalistka i autorka tekstów. Pochodzi z miejscowości Bukowno. Zbieg znana jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Totem. W 2004 roku dołączyła do krakowskiego zespołu Sceptic w którym zastąpiła Marcina Urbasia. Wraz z grupą nagrała wydany w 2005 roku album Internal Complexity. Wystąpiła także w teledysku do utworu "Suddenly Awaken" w reżyserii Marcina Halerza. W 2007 roku wystąpiła gościnnie na trzeciej płycie zespołu Hedfirst - Godforsaken. Zbieg zaśpiewała w utworze "Manipulation". W 2008 roku z zespołem Doctrine X nagrała album Mind Control (2009). W 2011 roku wokalistka wystąpiła gościnnie na minialbumie Payback Time pszczyńskiej formacji Huge CCM.

  Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazały się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.

  Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.Blind Existence – debiutancki album studyjny polskiej grupy muzycznej Sceptic. Wydawnictwo ukazało się w 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Nagrania zostały zarejestrowane na przełomie stycznia i lutego 1999 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z realizatorem Andrzejem Bombą.

  Historia[ | edytuj kod]

  Od lewej: Grzegorz Feliks, Marcin Urbaś, Jakub Chmura i Jacek Hiro w 2003 roku

  Zespół powstał w 1994 roku w Krakowie początkowo pod nazwą Tormentor z inicjatywy gitarzystów Jacka Hiro i Dariusza Stycznia oraz perkusisty Macieja Zięby. Rok później, funkcjonując już jako Sceptic, grupę opuścił Dariusz Styczeń, którego zastąpił Jacek Mrożek, niedługo potem do zespołu dołączył wokalista Arkadiusz Stawiarski. W uzupełnionym o wokalistę składzie w 1996 roku grupa zarejestrowała pierwsze demo pt. Demo'96. Po nagraniach z grupy odszedł Stawiarski, którego rolę przejął Mrożek. Tego samego roku do zespołu dołączył basista Paweł Kolasa związany z Atrophia Red Sun, z którym w składzie zespół nagrał drugie demo pt. Beyond Reality.

  Hertz Studio właściwie Hertz Recording Studio Wiesławski – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Białymstoku przy ul. Andrzeja Struga 9. Łączna powierzchnia studia wynosi 325 m² na które składają się: pomieszczenie do nagrań, pomieszczenie masteringowe, reżyserka oraz pomieszczenia socjalne. Działalność obiektu w 1999 roku zainicjowali bracia Wojciech i Sławomir Wiesławscy, którzy są realizatorami oraz producentami nagrań muzycznych. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal, a także w mniejszym stopniu zespołów rosyjskich.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  Po nagraniach z grupy odeszli Jacek Mrożek i Maciek Zięba. W ich miejsce do grupy dołączyli wokalista Marcin Urbaś i znany z grupy Atrophia Red Sun perkusista Jakub Kogut. W nowym składzie zespół zrealizował trzecie już wydawnictwo zatytułowane Demo'98. Kilka miesięcy później do grupy dołączył drugi gitarzysta Czesław Semla, z którym na przełomie stycznia i lutego 1999 nagrała debiutancki album pt. Blind Existence. Wydawnictwo ukazało się tego samego roku nakładem Mystic Production. Również w 1999 roku grupa wystąpiła na festiwalu Thrash'em All poprzedzając m.in. Vader, Christ Agony i Yattering. Podczas koncertu w roli wokalisty wystąpił Adrian "Covan" Kowanek, znany z występów w Atrophia Red Sun.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W lutym 2000 roku z zespołu odszedł Jakub Kogut, na którego miejsce powrócił współzałożyciel grupy Maciej Zięba oraz Marcin Urbaś, który zdecydował się na rozwój kariery sportowej. Urbasia zastąpił znany z grupy Thy Disease wokalista Michał "Psycho" Senajko. Pod koniec roku 2000 w olsztyńskim Selani Studio zespół rozpoczął pracę na drugim albumem pt. Pathetic Being. Nagrania ukazały się w 2001 roku nakładem Empire Records. W ramach promocji do utworu "Pathetic Being" został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Adam Kuc. W lutym tego samego roku nowym wokalistą został znany z grupy Crionics Michał Skotniczny, który zastąpił Senajko. W sierpniu z grupy odszedł Czesław Semla, którego zastąpił Rafał Kastory z zespołu Atrophia Red Sun. W listopadzie 2001 roku z zespołu odszedł Maciej Zięba oraz niedługo potem Paweł Kolasa, którego zastąpił Grzegorz Feliks znany z grupy Atrophia Red Sun.

  Pathetic Being – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Sceptic. Wydawnictwo ukazało się 20 kwietnia 2001 roku nakładem wytwórni muzycznej Empire Records. Nagrania zostały zarejestrowane i zmiksowane w olsztyńskim Selani Studio we wrześniu 2000 roku. Z kolei mastering odbył się w październiku tego samego roku również w Selani Studio. Do płyty został dołączony teledysk do utworu "Pathetic Being" który wyreżyserował Adam Kuc.Death – amerykańska grupa muzyczna, jeden z prekursorów gatunku death metal. Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Chucka Schuldinera, pod nazwą Mantas, dopiero w grudniu 1984 r. zmieniono nazwę na Death. Zespół został rozwiązany w 2001 roku wraz ze śmiercią Schuldinera w grudniu tego samego roku. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 368 184 egzemplarzy.

  W lutym 2002 roku odbył się ostatni koncert z Kastorym i Ziębą w składzie. Na stanowisko perkusisty do grupy przyjęty został Jakub Chmura, w roli drugiego gitarzysty występował natomiast Michał Skotniczny. W 2003 roku Sktoniczny opuścił zespół, a obowiązki wokalisty ponownie objął Marcin Urbaś. W odświeżonym składzie w lipcu tego samego roku w białostockim Hertz Studio formacja nagrała trzecią płytę roboczo zatytułowaną III. Wydawnictwo ostatecznie pt. Unbeliever's Script ukazało się 25 września 2003 ponownie nakładem Empire Records. Płyta była promowana podczas koncertów z gościnnym udziałem wokalistki Weroniki Zbieg znanej z grupy Totem, zastępującej Urbasia. W 2004 roku zespół dał szereg koncertów w Polsce w ramach Empire Invasion Tour 2004 wraz z grupami Dies Irae, Trauma i Shadows Land.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Studio X – polskie studio realizacji dźwiękowej i nagraniowej, zlokalizowane w Olsztynie przy ul. Jeżynowej 16. Powstało w 1997 roku z inicjatywy Marcina Kiełbaszewskiego, który jest producentem muzycznym oraz realizatorem nagrań. Do 2012 roku pracownikiem studia był także Szymon Czech - muzyk, producent i realizator związany w latach 90. XX w. z Selani Studio. Od początku XXI w. studio cieszy się dużą popularnością wśród polskich zespołów z nurtu black, thrash i death metal.

  W sierpniu 2005 roku z zespołu odszedł basista grupy Grzegorz Feliks, którego zastąpił Marcin Halerz, basista znany z występów w grupach Infernal Maze oraz Sourreal. Z kolei stanowisko wokalistki oficjalnie objęła Weronika Zbieg. Na przełomie września i października w olsztyńskim Studio X grupa rozpoczęła prace nad czwartym albumem studyjnym. Płyta zatytułowana Internal Complexity ukazała się 9 grudnia tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Na płycie umieszczono pliki mp3 z alternatywną edycją albumu z partiami wokalnymi w wykonaniu Marcina Urbasia, który napisał również wszystkie teksty. W ramach promocji do utworu "Suddenly Awaken" został zrealizowany teledysk w reżyserii Marcina Halerza. Na przełomie września i października 2006 roku grupa wzięła udział w Rat Race Tour 2006. W trasie uczestniczyły ponadto zespoły Virgin Snatch, Thy Disease oraz Rasta. W 2008 roku z zespołu odszedł Halerz, którego zastąpił Paweł Kolasa. Skład uzupełnił także drugi gitarzysta - Wacław "Vogg" Kiełtyka. Muzyk występował z zespołem podczas sporadycznych koncertów do 2010 roku. Tego samego roku Kiełtykę zastąpił Daniel Kesler, członek formacji Redemptor. W międzyczasie Sceptic opuścił perkusista Jakub Chmura, którego zastąpił Jakub Kogut.

  Marcin Urbaś (ur. 17 września 1976 w Krakowie) – polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 200 metrów, a także wokalista.Dariusz "Yanuary" Styczeń (ur. 21 września 1981 w Krakowie) – polski muzyk, kompozytor, producent i promotor muzyczny. Założyciel i główny kompozytor grupy muzycznej Thy Disease oraz współtwórca zespołów Crionics i Anal Stench. W latach 1994-1995 członek zespołu Sceptic. Od 2007 roku członek formacji Sane.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Hiro (ur. 8 września 1980 w Krakowie) – polski muzyk, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Naukę gry na gitarze rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Pobierał lekcje u Grzegorza Bryły z zespołu Death Sea, a następnie u Jacka Królika znanego m.in. z występów w zespole Brathanki. Od 1994 roku członek formacji Sceptic, której był współzałożycielem. W 2000 roku na zaproszenie Maurycego Stefanowicza objął stanowisko drugiego gitarzysty w zespole Dies Irae.
  Technical death metal – podgatunek death metalu, cechujący się technicznym, bardzo szybkim graniem, z głównym nastawieniem na gitarę. Techniczny death metal prezentują np. amerykański Death czy polski Sceptic.
  Jakub Chmura (ur. 12 września 1984 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – polski perkusista. Absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Chmura znany jest z występów w takich grupach muzycznych jak Sceptic, Thy Disease, Redemptor, Never, Disperse, Headless, Cracov Youth Jazz Band, Revolver, Devilish Impressions, Cerebrum i Anal Stench.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
  Dies Irae (łac. dzień gniewu) – polska grupa muzyczna wykonująca death metal. Zespół powstał 1992 roku w Olsztynie z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Maurycego "Mausera" Stefanowicza. W 1994 roku ukazało się demo Dies Irae pt. Fear of God po czym w 1997 roku zespół został rozwiązany.
  Atrophia Red Sun - polska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności doom metal, obecnie zespół prezentuje muzykę z pogranicza metalu progresywnego oraz industrial death metalu. Grupa powstała 1994 roku w Krakowie z inicjatywy instrumentalisty klawiszowca Piotra Kopcia pseudonim "VX The Mind Ripper".
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.