• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scena Faktu  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Michał Jacaszek (ur. 1972) – polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej.Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.

  Scena Faktu − cykl przedstawień telewizyjnych realizowanych przez Teatr Telewizji (Telewizja Polska) w latach 2006–2011, których tematyka dotyczyła historii Polski.

  Scenariusze powstawały na podstawie dokumentów i relacji świadków. Przedstawienia Sceny Faktu utrzymywane są w konwencji teatru faktu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Spektakle z gatunku zbliżonego do teatru faktu powstawały w Telewizji Polskiej w latach 60. i 70. XX wieku (Epilog norymberski w reż. Jerzego Antczaka, premiera 7 maja 1971; Poczdam 1945, reż. Roman Wionczek, zrealizowany w 1972). W latach 1976-1981 powstały takie spektakle jak: Konstytucja 3 Maja Grzegorza Królikiewicza, Proces Rudolfa Hessa (1980), Cesarz na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego (1981), Zdążyć przed Panem Bogiem na podstawie książki Hanny Krall (1981). Pierwszym spektaklem serii Sceny Faktu była zrealizowana w 2006 Norymberga.

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Wikicytaty – polska wersja serwisu Wikiquote, siostrzanego projektu Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Fundacji Wikimedia. Angielska wersja powstała 27 czerwca 2003, polska zaś 17 lipca 2004 roku. Wikicytaty są obecnie pierwszą pod względem wielkości wersją językową – zawierają ponad 22 tysiące artykułów. W lipcu 2007 uruchomiono czterdziestą wersję językową.

  W 2007 jury VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” nagrodziło spektakl Norymberga w reżyserii Waldemara Krzystka. Nagrodzeni zostali: Wojciech Tomczyk za scenariusz, Waldemar Krzystek za reżyserię, Janusz Gajos za rolę pułkownika, Dominika Ostałowska za rolę Hanki oraz Halina Łabonarska za rolę żony. Nagrodę za muzykę otrzymał również Paweł Szymański (Inka 1946).

  Piotr Kokociński (ur. 28 września 1953 we Wrocławiu), polski prozaik i scenarzysta, członek Polskiej Akademii Filmowej.Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany "cesarzem reportażu".

  W 2008 przedstawienie Stygmatyczka w reżyserii Wojciecha Nowaka z Kingą Preis w roli głównej otrzymało Grand Prix oraz dwie inne nagrody VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

  W 2009 na tym samym festiwalu nagrodzono spektakl Golgota Wrocławska w reżyserii Jana Komasy. Nagrodami uhonorowano: Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka za scenariusz, Adama Ferency, Piotra Głowackiego i Adama Woronowicza za grę aktorską, Grzegorza Piątkowskiego za scenografię, Michała Jacaszka za muzykę, Radosława Ładczuka za zdjęcia oraz Bartosza Pietrasa za montaż. Spektakl otrzymał też nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego.

  Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej - ukazujący się w latach 2000-2011 miesięcznik popularnonaukowy poświęcony dziejom Polski lat 1939–1989.Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.

  W 2010 Operacja Reszka Ewy Pytki została nominowana do History Makers Awards w Nowym Jorku. Spektakl ten otrzymał nagrodę specjalną History Makers Awards 2011. Na Krajowym Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie tego samego roku Jakub Kapsa otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Gry operacyjne.

  Piotr Głowacki (ur. 29 marca 1980 w Toruniu) – polski aktor filmowy i teatralny; od 8 kwietnia 2014, vice-prezes Związku Artystów Scen Polskich.Golgota Wrocławska – spektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2008 roku w reżyserii Jana Komasy. Jego scenariusz napisany był przez historyka Krzysztofa Szwagrzyka i scenarzystę Piotra Kokocińskiego. Spektakl opowiada historię Henryka Szwajcera, skazanego w 1949 roku na śmierć w pokazowym procesie o zdradę PRL oraz odkrywanie tejże przez młodego historyka w roku 1993.

  W 2011 roku, w ramach konkursu Prix Italia, spektakl Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu otrzymał Specjalną Nagrodę Jury Studenckiego w kategorii „Dramat telewizyjny: telewizyjne filmy i miniseriale”.

  Niektóre spektakle były dodawane na płytach DVD jako dodatek do Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej. Spektakle na płytach DVD wydała również Telewizja Polska w serii „Teatr TV Scena Faktu”.

  Grzegorz Piątkowski (ur. 14 września 1959) – polski scenograf filmowy. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł w 2015 w kategorii najlepsza scenografia. Członek Polskiej Akademii Filmowej.Telewizyjne przedstawienie teatralne – rodzaj sztuki wizualnej polegającej na inscenizacji i emisji w telewizji przedstawienia teatralnego „na żywo”. W odróżnieniu od teatru, akcja jest widoczna jedynie w ujęciu kamery, w tym poprzez zbliżenia. W odróżnieniu od telenoweli, akcja nie jest filmowana w wymiennej kolejności scen.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dominika Ostałowska właściwie Dominika Ostałowska-Zduniak (ur. 18 lutego 1971 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Najbardziej znana z roli Marty Mostowiak w serialu TVP 2 M jak miłość.
  Teatr faktu – nurt w teatrze, w którym spektakl oparty jest na scenariuszu, stanowiącym montaż dokumentów (tj. protokołów, listów, rejestracji dźwiękowych i filmowych). Przedstawienie teatru faktu często utrzymane jest w konwencji śledztwa lub rozprawy sądowej. Jego tematem są zazwyczaj wydarzenia społeczne bądź sprawy polityczne o wysokim oddźwięku (najczęściej dotyczących zbrodni wojennych, odpowiedzialności za użycie broni masowej zagłady, itp.). Nierzadko widzowie przedstawienia stawiani są w roli obserwatorów procesu, dylematem inscenizatora i krytyki pozostaje kwestia granicy między zarejestrowaną prawdą, a wystawianą na scenie fikcją. Na potrzeby teatru faktu powstają sztuki teatralne, które tworzą nurt literacki, określany mianem dramatu faktu. Elementy teatru faktu pojawiają się także w innych, niezwiązanych z nim bezpośrednio, utworach i realizacjach scenicznych.
  Wojciech Tomczyk (ur. 12 kwietnia 1960 r. w Warszawie) - polski dramaturg, scenarzysta i producent. Dzieciństwo i młodość spędził na warszawskiej Pradze, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT. W teatrze debiutował sztuką "Wampir" (inscenizacja teatralna zdobyła Nagrodę Ministra Kultury). Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanower 2000. Autor wielu scenariuszy do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. Laureat m.in. Grand Prix festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007. (za sztukę "Norymberga") i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru - 2007. "Norymberga" została przełożona na angielski, rosyjski, białoruski i estoński. Autor otrzymał za nią także Grand Prix za najlepszy tekst dramatyczny na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego - Białoruś 2008/2009.
  Roman Wionczek (ur. 29 lipca 1928 w Warszawie, zm. 12 lipca 1998 tamże) – polski scenarzysta, reżyser filmowy i telewizyjny.
  Grzegorz Lech Królikiewicz (ur. 5 czerwca 1939 w Aleksandrowie Kujawskim) - polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog. Od 1997 profesor zwyczajny. W latach 2003-2005 dyrektor Teatru Nowego w Łodzi.
  Waldemar Krzystek (ur. 23 listopada 1953 w Swobnicy) - polski reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent I LO w Legnicy, polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i wydziału reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Teatr Telewizji – instytucja działająca w ramach Telewizji Polskiej, która zajmuje się produkcją i emisją teatralnych przedstawień telewizyjnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.