• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scena - film

  Przeczytaj także...
  Ujęcie − najmniejsza dynamiczna jednostka budulca filmowego zawarta między dwoma najbliższymi cięciami montażowymi; odcinek taśmy filmowej z obrazem filmowanym trwający od startu kamery do momentu jej zatrzymania.Czas – skalarna (w klasycznym ujęciu) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Pojęcie to było również przedmiotem rozważań filozoficznych.
  Roscoe Conkling Arbuckle, znany także jako Fatty Arbuckle (ur. 24 marca 1887 w Smith Center w stanie Kansas, zm. 29 czerwca 1933 w Nowym Jorku), amerykański aktor komediowy z okresu kina niemego, jedna z największych gwiazd swojej epoki, symbol komedii slapstikowej, jeden z najbardziej zasłużonych dla tego gatunku, obok: Charlesa Chaplina, Bustera Keatona czy Harolda Lloyda. W Polsce znany jako "Grubasek".
  Przykładowa scena: Fatty Arbuckle w filmie Life of the Party.

  Scena (czasem fraza montażowa) − dynamiczna jednostka budulca filmowego; kompozycyjnie wyodrębniony fragment filmu składający się z przynajmniej jednego ujęcia, charakteryzujące się jednością czasu, miejsca i akcji. W przypadku scen składających się z bardzo długich ujęć (trwających nawet do 10 minut − tzw. master shot lub long take) granica między ujęciem a sceną zostaje zatarta.

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.Akcja – przebieg zdarzeń przedstawionych w utworze filmowym. Akcja bywa zarysowana z różną intensywnością, zależnie od rodzaju filmu: niektóre filmy są niemal jej pozbawione (film absolutny, impresja dokumentalna), w innych zaś odgrywa ona podstawową rolę dramaturgiczną (film sensacyjny, przygodowy, kryminalny, itp.). Przypadkiem silnego zaakcentowania jej roli jest film akcji, w którym dąży się do maksymalnego wyeksponowania dynamiki przebiegu zdarzeń.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Płażewski: Język filmu. Warszawa: 1982, s. 12-13. ISBN 83-221-0077-9.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.