Scandinavium – hala widowiskowo-sportowa w Göteborgu przy ulicy Valhallagatan 1, w Szwecji. Hala jest zarządzana przez szwedzkie przedsiębiorstwo sportowe Got Event AB. Na co dzień jest użytkowana przez klub hokejowy Frölunda HC, występujący w rozgrywkach SHL.
Plany budowy hali były częścią projektu pochodzącego z 1931 roku, w skład którego wchodziła budowa hali basenowej i innych obiektów będących własnością samorządu sportu i rekreacji w pobliżu znanego centrum wystawowego Svenska Mässan. W 1936 roku rozpoczął się proces planowania hali basenowej i przyległych do niej obszarów, ale został wstrzymany ze względu na niepewną w tym czasie sytuację w Europie, a w końcu odwołany z powodu wybuchu II wojny światowej. W 1948 roku w ogłoszono konkurs architektoniczny na wygląd nowoczesnej hali pod nazwą "Valhalla Inomhusarena" (pol.: "Kryta Arena Valhalla"). Zwycięski projekt został przedstawiony przez grupę architektów pod przewodnictwem Poula Hultberga, który pracował dla firmy architektonicznej należącej do Nilsa Olssona w Göteborgu. Finansowania areny i innych obiektów proponowanych w wygranym projekcie stało się przedmiotem debaty publicznej i politycznej, przez co plany budowy kompleksu hali odroczono.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
W 1962 roku podczas kampanii wyborczej Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza obiecała dopilnować budowy nowej areny. Po wygranych wyborach proces wstępnego finansowania i planowania na nowo obiektu został uruchomiony, jednak ze względu na koszty, wykonanie po raz kolejny zostało zawieszone. W 1968 roku powołano państwowy komitet organizacyjny, który wspólnie z władzami miasta Göteborga postanowił zdążyć z otwarciem hali na obchody 350-lecia miasta Göteborg w 1971 roku. Spółka odpowiedzialna za budowę została założona przez szwedzkie gminy oraz prywatnych inwestorów, a autor projektu sprzed ponad dwudziestu lat Poul Hultberg został poproszony o dokonanie drobnych zmian w projekcie. Budowę obiektu rozpoczęto w maju 1969 roku.
Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).30. Konkurs Piosenki Eurowizji 1985 odbył się 4 maja 1985 r. w Göteborgu (Szwecja). Prowadzącą festiwal została Lill Lindfors.
Ostatecznie budowa została ukończona w maju 1971 roku. Scandinavium Arena stała się ówcześnie największą krytą areną w Europie Północnej zdolną pomieścić około 14 000 widzów. Koszt budowy wyniósł 31 000 000 koron szwedzkich.
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym – 1972, 1980, 1985
Konkurs Piosenki Eurowizji – 1985
Puchar Davisa – 1984, 1987, 1988, 1997
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie – 1997
Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie mężczyzn – 2002
Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet – 2006
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn – 2011
Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – 1974, 1984, 2013
Mistrzostwa Świata w unihokeju Mężczyzn - 2014
W Scandinavium odbywały się koncerty wielu znanych artystów. 29 maja 1988, gdy Whitney Houston wystąpiła na scenie hali (w trakcie światowej trasy koncertowej Moment of Truth World Tour), koncert obejrzała rekordowa w Szwecji widownia wynosząca około 14 000 osób. Stadion co roku jest miejscem, w którym odbywa się półfinał festiwalu Melodifestivalen.
22. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn – turniej, który odbył się w Szwecji od 13 do 30 stycznia 2011. W mistrzostwach wzięły udział 24 zespoły – automatycznie do czempionatu zakwalifikowała się reprezentacja Francji jako mistrz świata z 2009, Szwecja jako organizator imprezy oraz trzy pierwsze zespoły mistrzostw Europy z 2010: Francja, Chorwacja oraz Islandia. Z uwagi na to, że Francuzi bronili w Szwecji mistrzostwa i uzyskali automatyczną kwalifikację już w 2009, do turnieju zakwalifikowała się drużyna, która na ostatnich mistrzostwach Starego Kontynentu zajęła czwartą pozycję, czyli Polska. Pozostałych 9 zespołów z Europy wyłonionych zostało w turnieju klasyfikacyjnym, który odbył się w czerwcu 2010.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Warto wiedzieć że... beta
III Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbyły się od 17 kwietnia do 20 kwietnia 1997 roku w Göteborgu w Szwecji.
Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
VII Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet odbyły się w dniach 7 - 17 grudnia 2006 roku w Szwecji. W turnieju uczestniczyło 16 żeńskich reprezentacji. Reprezentacja Polski wzięła udział w mistrzostwach, zajęła 8 miejsce. Mistrzem Europy została Norwegia, która pokonała Rosję 27-23. Natomiast brązowy medal zdobyła reprezentacja Francji pokonując Niemcy 29-25. MVP turnieju wybrano Gro Hammerseng z Norwegii. Najwięcej bramek - 58, zdobyła Nadine Krause z Niemiec.
Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
Korona szwedzka (svensk krona) – jednostka monetarna Szwecji. Dzieli się ona na 100 öre. Kod walutowy według ISO 4217 to SEK.
Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.
Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane są od 1966. Pierwsze cztery edycje nosiły nazwę europejskich igrzysk halowych (ang. European Indoor Games), a od 1970 oficjalnie nazywane są halowymi mistrzostwami Europy. Początkowo były rozgrywane co roku, a od 1990 co dwa lata (przy czym raz była przerwa trzyletnia).