• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saul Williams

  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Amethyst Rock Star - pierwszy album studyjny amerykańskiego rapera i poety Saula Williamsa, wydany 8 maja 2001 roku. Został średnio przyjęty przez krytyków, otrzymując ocenę 1.5/5 od Allmusic i 8.1/10 od Pitchfork Media.
  The Inevitable Rise and Liberation of Niggy Tardust (pisany również jako The Inevitable Rise and Liberation of NiggyTardust!) – trzeci album studyjny Saula Williamsa, wydany 1 listopada 2007 roku. Williams podczas nagrywania płyty blisko współpracował z Trentem Reznorem, który album wyprodukował i zaśpiewał gościnnie w dwóch utworach. Tytuł The Inevitable Rise and Liberation of Niggy Tardust jest nawiązaniem do albumu Davida Bowiego z 1972 roku: The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Duża część tekstów utworów z płyty pochodzi z wydanego w 2006 roku zbioru poezji Williamsa The Dead Emcee Scrolls: The Lost Teachings of Hip-Hop.

  Saul Stacey Williams (ur. 29 lutego 1972 w Newburgh) – amerykański poeta i muzyk. Po ukończeniu Morehouse College gdzie zdobył licencjat z aktorstwa i filozofii, przeniósł się do Nowego Jorku i uczył się aktorstwa na New York University. W 1996 roku zdobył tytuł mistrza poetyckiego slamu Nuyorican Poets Cafe. W 1998 roku zagrał w niezależnym filmie Slam, uhonorowanym na Sundance Film Festival i MFF w Cannes. Jest on młodszym bratem aktora Michaela K. Williamsa.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Williams współpracował z takimi artystami jak The Fugees, Christian Alvarez, Blackalicious, Erykah Badu, KRS-One, Zack de la Rocha, De La Soul, DJ Krust, Allen Ginsberg czy Sonia Sanchez. W 2001 roku wydał debiutancki album Amethyst Rock Star; producentem płyty był Rick Rubin. Saul Williams supportował Nine Inch Nails i Mars Volta.

  Wojna z terroryzmem – termin wprowadzony do polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych przez rząd George’a W. Busha po zamachach na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001. Przez niektórych określana mianem nowej wojny światowej.Michael Kenneth Williams (ur. 22 listopada 1966 w Brooklynie) – amerykański aktor. Zdobył uznanie krytyki za rolę Omara Little w serialu Prawo ulicy. W serialu produkcji HBO Boardwalk Empire, wcielił się w rolę Chalky’ego White’a.

  Williams jest zagorzałym krytykiem wojny z terroryzmem i administracji George’a W. Busha.

  Album Williamsa z 2007 roku, wyprodukowany przez Trenta Reznora The Inevitable Rise and Liberation of NiggyTardust!, dostępny był do ściągnięcia z oficjalnej strony http://niggytardust.com/ za darmo lub opłatą 5$.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Amethyst Rock Star (2001)
 • Saul Williams (2004)
 • The Inevitable Rise and Liberation of Niggy Tardust (2007)
 • Volcanic Sunlight (2011)
 • MartyrLoserKing (2016)
 • EP[ | edytuj kod]

 • Penny for a Thought / Purple Pigeons (2000)
 • Not in My Name (2003)
 • Pozostałe[ | edytuj kod]

 • NGH WHT - The Dead Emcee Scrolls with The Arditti Quartet (2009)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Saul Williams w bazie IMDb (ang.)
 • Saul Williams w bazie Filmweb
 • Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.Frederick Jay "Rick" Rubin (ur. 10 marca 1963) - amerykański producent muzyczny żydowskiego pochodzenia, współzałożyciel wytwórni Def Jam Recordings, założyciel i właściciel wytwórni American Recordings oraz jeden z prezesów wytwórni Columbia Records, zajmujący się przede wszystkim muzyką z gatunku hip-hop i heavy metal. Należał do rockowego zespołu Hose, z którym w 1983 wydał album o nazwie Hose. W latach 80. był pierwszym DJ-em hip-hopowego zespołu Beastie Boys, występując na scenie pod pseudonimem DJ Double R.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Mars Volta – amerykańska grupa muzyczna wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2001 roku w El Paso w stanie Teksas. Nazwa zespołu według jego członków wywodzi się z ich fascynacji science fiction (Mars) i filmami Federico Felliniego, który używa terminu volta na zmieniające się sceny w filmie. Teksty The Mars Volta są śpiewane/recytowane po angielsku i hiszpańsku oraz łacinie. 24 stycznia 2013r. lider zespołu, Cedric Bixler-Zavala, ogłosił oficjalnie zakończenie działalności na swoim profilu na Twitterze.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  KRS-One, właściwie Lawrence Krishna Parker (ur. 20 sierpnia 1965 w Nowym Jorku) – amerykański raper i producent muzyczny. Jego pseudonim jest akronimem "Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone" (Wiedza Panuje Niepodzielnie Niemal Nad Wszystkimi).
  Michael Trent Reznor (ur. 17 maja 1965 w Mercer w stanie Pensylwania) – amerykański multiinstrumentalista, założyciel, lider, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, klawiszowiec oraz wokalista Nine Inch Nails.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Slam poetycki – publiczna rywalizacja poetów-performerów. Każdy uczestnik ma 3 minuty na zaprezentowanie swojego utworu. Używanie rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. Jury wybierane jest spośród publiczności. Zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne.
  Saul Williams - drugi album studyjny amerykańskiego rapera i poety Saula Williamsa, wydany 21 września 2004 roku. Zdobył pozytywne recenzje i został lepiej przyjęty od debiutanckiego albumu Williamsa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.