• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saudia

  Przeczytaj także...
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Arab Air Carriers Organization (arab. الإتحاد العربي للنقل الجوي) to regionalny sojusz linii lotniczych państw arabskich, powstały w 1965 r. w ramach Ligi Państw Arabskich. Celem jej działania na rzecz poprawy jakości i standardów bezpieczeństwa arabskich linii lotniczych. AACO ma swoją siedzibę w Bejrucie (Liban), zaś jej Centrum Szkoleniowe w Ammanie (Jordania).
  Airbus A320 w barwach Saudi Arabian Airlines

  Saudiasaudyjskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Dżuddzie do 28 maja 2012 funkcjonujące pod nazwą Saudi Arabian Airlines. Ma połączenia z Afryką, Azją, Europą i Ameryką Północną. Głównym centrum operacyjnym jest port lotniczy Dżudda, inne główne węzły to Rijad i Dammam.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  W linii istnieją tzw. Special Flight Services ustanowione specjalnie do transportu członków rodziny królewskiej i członków agencji rządowych.

  Saudia jest członkiem Arab Air Carriers Organization. Linia lotnicza przyłączyła się do sojuszu linii lotniczych SkyTeam 29 maja 2012 r.

  Flota[]

  Flota Saudii - stan na 5 sierpnia 2011.

  Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sojusze linii lotniczych tworzone są przez linie lotnicze z różnych krajów w celu optymalizacji sieci połączeń i redukcji kosztów.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Port lotniczy Dżudda (IATA: JED, ICAO: OEJN) – międzynarodowy port lotniczy położony w Dżudda. Jest jednym z największych portów lotniczych w Arabii Saudyjskiej. W 2003 obsłużył 11 248 000 pasażerów. Nazwa lotniska pochodzi od króla Abd al-Aziz ibn Saud. Port lotniczy zajmuje powierzchnię 15 kilometrów kwadratowych. Zawiera oprócz właściwego portu lotniczego wraz z królewskim terminalem, obiekty dla Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych i mieszkania dla personelu lotniska.
  Port lotniczy Rijad (IATA: RUH, ICAO: OERK) – międzynarodowy port lotniczy położony 35 km na północ od Rijadu. Jest największym portem lotniczym w Arabii Saudyjskiej. W 2006 obsłużył 11 327 042 pasażerów.
  SkyTeam - sojusz linii lotniczych powstały 22 czerwca 2000. Pod względem wielkości drugi - po Star Alliance - na świecie.
  Dżudda (czasami Dżidda, Dżedda, arab. جدّة Ǧuddah) – miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Jest głównym ośrodkiem miejskim w zachodniej Arabii Saudyjskiej. To największe miasto prowincji Mekka, największy port nad Morzem Czerwonym, a także drugie co do wielkości miasto Arabii Saudyjskiej. Liczba ludności w mieście przekracza 3,4 mln. Dżudda jest głównym portem do którego zawijają statki z pielgrzymami udającymi się do Mekki. Zmarł tu ugandyjski dyktator Idi Amin. W Dżuddzie znajduje się także polski konsulat honorowy. W 2016 roku planowane jest oddanie do użytku najwyższej budowli świata – ponad tysiącmetrowej Kingdom Tower.
  Port lotniczy Ad-Dammam – międzynarodowy port lotniczy położony w pobliżu miasta Ad-Dammam, w Arabii Saudyjskiej. Jest jednym z największych portów lotniczych w kraju i największym na świecie pod względem powierzchni (780 km²). W 2006 roku obsłużył 3 849 008 pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.