• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sauber  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Heinz-Harald Frentzen (ur. 18 maja 1967 roku w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. W latach 1994–2003 uczestniczył w wyścigach Formuły 1, a jego największymi osiągnięciami w tej serii było wicemistrzostwo świata w roku 1997 i trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców w roku 1999. Łącznie w Formule 1 wygrał 3 wyścigi.Force India (w 2018 roku Racing Point Force India F1 Team) – zespół Formuły 1, który zadebiutował w sezonie 2008. Swoje starty zakończył w 2018 roku i zespół zmienił nazwę na Racing Point.

  Sauber F1 Team – szwajcarski zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i 2010-2018. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.

  W 2005 roku zespół został sprzedany BMW, która stworzyła na jego podstawie zespół fabryczny – BMW Sauber. W 2009 niemiecki koncern postanowił się wycofać i zespół ponownie znalazł się w rękach Petera Saubera. W wyniku zawartej w 2018 roku umowy tytularnej z FCA, właścicielem marki Alfa Romeo, od sezonu 2019 zespół zmienił nazwę na Alfa Romeo Racing.

  Sezon 2011 Formuły 1 był 62 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel, natomiast wśród konstruktorów – reprezentowany przez niego zespół Red Bull Racing.Red Bull – bezalkoholowy napój pobudzający (kategoria tzw. "energy drinków"), produkowany przez wywodzącą się z Austrii firmę Red Bull GmbH (z miejscowości Fuschl am See niedaleko Salzburga). Obecnie firma sprzedaje 2 miliardy puszek napoju rocznie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w 1970 roku w Hinwil, Szwajcarii. Pierwszym samochodem stworzonym przez firmę do wyścigów górskich był C1 ("C" pochodzi od imienia żony Petera, Christine). W tym samym roku Peter został Mistrzem Szwajcarii w swoim własnym samochodzie. Gdy w 1971 r. urodził się jego pierwszy syn postanowił zrezygnować z kariery. W latach 1977-1978 zespół wystawił samochód C5 w wyścigu 24h LeMans, wycofał się z obu będąc na prowadzeniu.

  Grand Prix Malezji 2012 (oficjalnie Petronas Malaysian Grand Prix 2012) – druga runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2012.Sezon 2001 Formuły 1 był 52 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 4 marca 2001 roku na torze Albert Park Circuit w Australii, a zakończył 14 października na torze Suzuka International Racing Course w Japonii, po rozegraniu 17 wyścigów.

  Pierwsze sukcesy[ | edytuj kod]

  Pierwsze większe sukcesy zespołu zapoczątkowane zostały wraz z rozpoczęciem współpracy z firmą Mercedes-Benz w 1988 r. Już w 1989 r. Sauber-Mercedes odniósł podwójne zwycięstwo w wyścigu 24h LeMans. W latach 1989-1990 zdobyli razem tytuły w klasyfikacji kierowców i konstruktorów Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych w grupie C. W tym czasie dla Saubera jeździli tacy kierowcy jak Michael Schumacher, Heinz-Harald Frentzen i Karl Wendlinger.

  Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.Team Alfa Romeo – były zespół, konstruktor i dostawca silników Formuły 1. W barwach Alfa Romeo tytuł mistrza świata kierowców zdobył Juan Manuel Fangio.

  Początki w Formule 1[ | edytuj kod]

  Sauber wraz z Mercedesem już pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. rozważał możliwość rozpoczęcia startów w Formule 1. Ostateczna decyzja została podjęta w 1991 r. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowoczesnej fabryki w Hinwil i przygotowania do startów w Stuttgarcie. Wyglądało na to, że nic nie przeszkodzi Sauberowi w wejściu do Formuły 1, jednak w listopadzie 1991 roku Mercedes postanowił zakończyć swoje wsparcie dla sportów motorowych. Peter Sauber był bardzo rozczarowany tą decyzją. W dodatku fabryka była już w większym stopniu ukończona, zatrudniono także większą liczbę pracowników specjalnie na potrzeby Formuły 1. W styczniu 1992 r. podjęto decyzję o kontynuowaniu prac. Decyzja koncernu nie tylko zmniejszyła szansę na przetrwanie i rozmiary projektu, ale doprowadziła także do tego, że z zespołu odszedł projektant Harvey Postlethwaite.

  W 1970 roku Szwajcar Peter Sauber założył zespół wyścigowy Sauber. Po nieudanych przeróbkach starego Volkswagena Typ 1 wybudował on samochód wyścigowy, który nazwał Sauber C1 i wygrał nim mistrzostwa Szwajcarii w wyścigach górskich w 1970 roku. W późniejszych latach zespół zaczął budowę kolejnych samochodów sportowych, a w 1985 roku rozpoczął współpracę z Mercedesem.Jean-Christophe Boullion (ur. 27 grudnia 1969 w Saint-Brieuc) – francuski kierowca wyścigowy, były kierowca Formuły 1.

  Mimo wszystkich problemów z Mercedesem, zespół zgodnie z planem wystawiła dwa samochody C12 w Grand Prix Republiki Południowej Afryki, będącej inauguracyjnym wyścigiem sezonu 1993. Już na torze Kyalami JJ Lehto zajął piąte miejsce. Był to bez wątpienia ogromny sukces dla zespołu, tylko czterej debiutanci przed Sauberem zdobywali punkty w swoich pierwszych wyścigach. Ostatecznie sezon ukończyli na 7 miejscu w klasyfikacji z 12 punktami.

  Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.

  Poczynaniom Saubera bacznie przyglądał się Mercedes, który postanowił wesprzeć zespół w sezonie 1994.

  Współpraca z firmą Petronas[ | edytuj kod]

  Mechanicy Saubera podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych (2005)

  W 1995 roku podpisano porozumienie z Ferrari, na mocy którego firma Petronas począwszy od sezonu 1997, dostarczała zespołowi silniki i skrzynie biegów oparte na starszych typach jednostek, w które były wyposażone samochody zespołu Scuderia Ferrari. W tym samym czasie podpisano umowę sponsorską z firmą Red Bull.

  BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.Pirelli – włoska firma specjalizująca się w produkcji opon pneumatycznych. Założył ją Giovanni Battista Pirelli w 1872 roku. Opony Pirelli niemal od zawsze kojarzone są ze sportem. Pierwszym sukcesem był rajd Pekin-Paryż w 1907. Zwycięzcy wyścigu używali właśnie opon tej firmy, co przyniosło jej międzynarodową sławę.

  W 2001 roku zespół podpisał umowę sponsorską z jednym z największych szwajcarskich banków – Credit Suisse, zakończono budowę nowoczesnego tunelu aerodynamicznego. Zespół zajął 4 pozycję w klasyfikacji konstruktorów. W fabryce w Hinwil znajduje się także superkomputer o nazwie Albert, który wspomaga projektowanie nadwozi.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.Harvey Postlethwaite (ur. 4 marca 1944 w High Barnet, zm. 13 kwietnia 1999 w Barcelonie) – brytyjski inżynier pracujący głównie w Formule 1.

  Sporo emocji budziło podobieństwo konstrukcji Saubera do samochodów Ferrari (zgodnie z aktualnymi przepisami Fédération Internationale de l’Automobile każdy zespół musi budować własne konstrukcje), jednak nigdy nie podjęto żadnych formalnych działań w tej sprawie.

  Stopniowo powiązania zespołu z Ferrari słabły. Pod koniec sezonu 2004 Sauber przyłączył się do GPWC, później zdecydował o zmianie dostawcy opon na Michelin (obecnie wszystkie zespoły korzystają z opon Pirelli, który ma wyłączność na dostawy opon w Formule 1 od 2011 roku). Na początku sezonu 2005 pojawiły się plotki o możliwości zmiany dostawcy silników na BMW w sezonie 2006, a Ferrari podpisało kontrakt na dostarczanie silników zespołowi Red Bull Racing, także od sezonu 2006.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  BMW Sauber (2006-2010)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: BMW Sauber.

  22 czerwca 2005 roku BMW ogłosiło kupno zespołu Saubera, kończąc tym samym długoletnią współpracę z Williamsem. Przed sprzedażą zespół był w 37% własnością Petera Saubera, a w 63% Credit Suisse. Docelowo w rękach bawarskiego koncernu znalazło się około 80% akcji, które stopniowo sprzedawane były przez szwajcarski bank, aż do ostatecznego wyprzedania pod koniec sezonu 2008. Peter Sauber zachował około 20% udziałów.

  Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.Pedro Martínez de la Rosa (ur. 24 lutego 1971 w Barcelonie) – hiszpański kierowca wyścigowy. Aktualnie pełni funkcję kierowcy rozwojowego teamu Scuderia Ferrari w Formule 1. Mieszka w Barcelonie, jest żonaty i ma dwie córki.

  BMW sprzedało swoje udziały w zespole Peterowi Sauberowi z końcem 2009 roku. Po otrzymaniu miejsca w stawce kierowcami zostali Kamui Kobayashi i Pedro de la Rosa. Na 2010 rok zespół zachował jednak nazwę BMW Sauber, żeby nie stracić pieniędzy z praw do transmisji telewizyjnych z sezonu 2009 i z powodów ustaleń Concorde Agreement.

  Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.Sezon 1994 Formuły 1 był 45 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Michael Schumacher pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Emersona Fittipaldiego z 1972 roku, natomiast mistrzostwo konstruktorów zdobyła ekipa Williams. Był to jeden z najtragiczniejszych i kontrowersyjnych sezonów w historii tego sportu.

  Powrót do Formuły 1[ | edytuj kod]

  Sezon 2011[ | edytuj kod]

  W sezonie 2011 team prezentował się nazwą Sauber F1 Team. Firmą dostarczającą szwajcarskiemu zespołowi jednostki napędowe zostało Ferrari, a kierowcami zostali Meksykanin Sergio Pérez i Japończyk Kamui Kobayashi, natomiast kierowcą testowym został także Meksykanin – Esteban Gutiérrez.

  Ferrari – włoska marka samochodów sportowych. Przedsiębiorstwo założone w 1947 roku przez Enzo Ferrariego obecnie należy do koncernu Fiata. W ramach grupy Fiat znajduje się w podgrupie Ferrari Maserati, która jest niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Maranello we Włoszech. Zdaniem miłośników marki, prawdziwe Ferrari powinno być pomalowane na czerwono. Wzięło się to ze zwyczaju założyciela, który malował swoje samochody wyścigowe na tzw. rosso corsa.Nick Lars Heidfeld (ur. 10 maja 1977 w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. Jest związany z Patricią Papen, z którą ma córkę Juni i 2 synów - Jodę i Justusa. Zamieszkały w Stafie. W sezonie 2011 zastępował kontuzjowanego Roberta Kubicę przez pierwszych 11 wyścigów.

  Sezon 2012 i 2013[ | edytuj kod]

  W sezonie 2012 Sergio Pérez trzykrotnie stanął na podium wyścigu (drugie miejsce w GP Malezji oraz Włoch i trzecie miejsce w GP Kanady). Kamui Kobayashi na podium stanął tylko podczas GP Japonii (trzecie miejsce). Zespół przez cały sezon prezentował dobrą formę, która zaowocowała 6 miejscem w tabeli końcowej z dorobkiem 126 punktów co było najlepszym wynikiem ekipy ze środka stawki. W klasyfikacji kierowców Sergio Pérez zajął 10 miejsce z dorobkiem 66 punktów, zaś Kamui Kobayashi 12 z dorobkiem 60 punktów. Rozdzielił ich Nico Hülkenberg, który jak się okazało został kierowcą teamu po odejściu Sergio Péreza do McLarena i decyzji o zwolnieniu Kobayashiego podjętą przed kończącym sezon GP Brazylii i zatrudnieniu na jego miejsce debiutanta Estebana Gutiérreza zapewniającego dalsze wsparcie finansowe meksykańskiego koncernu Telmex. Nowy bolid (C32) pokazał podczas testów przedsezonowych bardzo dobre osiągi jednak w pierwszym wyścigu nowego sezonu Sauber nie zdobył żadnych punktów. W GP Malezji Nico Hülkenberg zdobył 4 punkty za 8 miejsce. Następne wyścigi nie były dla zespołu mniej udane mimo zdobycia przez Nico punktu w GP Chin za 10 miejsce. Na następny punkt team czekał do GP Wielkiej Brytanii w którym także na 10 pozycji do mety dojechał Hulk. Kolejny punkt przywiózł on w GP Niemiec też za 10 miejsce. Do 8 lipca 2013 roku kierowcy Saubera trzykrotnie pojawili się w Q3 (zw każdym razem Hülkenberg) w których najwyższą osiągniętą przez niego pozycją startową jest P9 w GP Kanady. Przed GP Niemiec szefowa Saubera przyznała że Sauber jest w ciężkiej sytuacji finansowej. W tym samym czasie Hülkenberg poinformował że od maja nie dostaje wypłaty za starty. Zespół dał Niemcowi wolną rękę na poszukiwanie przyszłorocznego pracodawcy. Decyzji o odejściu Niemca nie zmieniły lepsze wyniki w drugiej części sezonu – Niemiec powrócił do zespołu Force India.

  Tunel aerodynamiczny - podstawowe urządzenie badawcze aerodynamiki doświadczalnej, wykorzystywane do badania opływu gazu lub cieczy wokół obiektu. Pierwszy tunel aerodynamiczny zbudowali bracia Wright - konstruktorzy pierwszego samolotu.BMW Sauber – były, fabryczny zespół firmy BMW, startujący w Formule 1 w latach 2006-2009. Siedziba stajni znajdowała się w Hinwil, a jej dyrektorem był Dr Mario Theissen.

  Sezon 2014[ | edytuj kod]

  Następcą Hülkenberga w sezonie 2014 został Adrian Sutil. Już na początku sezonu ekipa nie ukrywała swoich problemów finansowych. Było to widoczne szczególnie jeśli chodzi o niezawodność bolidu – zaledwie trzy razy w pierwszych ośmiu wyścigach kierowcy zespołu osiągali linię mety. W kolejnych wyścigach kierowcy Saubera mieli trudności ze zdobyciem punktów. Tylko raz Sutil zbliżył się do dziesiątej pozycji – był jedenasty w wyścigu o Grand Prix Węgier. Tym samym sezon 2014 był pierwszy w historii, w którym Sauber nie zdobywał punktów. Po zakończeniu sezonu zdecydowano się na zmianę całego składu kierowców. Podpisano kontrakt z Marcusem Ericssonem i Felipe Nasrem.

  Peter Sauber (ur. 13 października 1943 w Zurychu) – główny twórca i szef zespołu Sauber. Z wykształcenia elektryk. Żonaty od 1965 roku z Christiane. Ma dwóch synów, Philippa i Alexa.Credit Suisse Group jest firmą finansową, z główną siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii. Jest drugim pod względem wielkości bankiem szwajcarskim, ustępując miejsca tylko UBS. Firma Credit Suisse została założona w roku 1856 pod nazwą Schweizerische Kreditanstalt (SKA, Szwajcarska Instytucja Kredytowa). Bank obecnie podzielony jest na trzy działy: bankowość inwestycyjną, bankowość dla osób prywatnych i zarządzanie aktywami.

  Sezon 2017[ | edytuj kod]

  W sezonie 2017 Saubera reprezentowali Pascal Wehrlein oraz Marcus Ericsson. Zespół zajął ostatnie, 10 miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

  Marcus Ericsson podczas testów w Barcelonie w 2018 roku.

  Sezon 2018[ | edytuj kod]

  Oficjalna nazwa zespołu to Alfa Romeo Sauber F1 Team. Kierowcami zespołu są Marcus Ericsson i Charles Leclerc. Niedługo przed zakończeniem sezonu 2018, do opinii publicznej została podana informacja o wymianie kierowców z zespołem Scuderia Ferrari. Do zespołu Alfa Romeo Sauber F1 Team w zamian za Charles Leclerc'a wraz z początkiem sezonu 2019 trafi Kimi Räikkönen, zaś jego kolegą zespołowym zostanie Antonio Giovinazzi.

  Infiniti Red Bull Racing – zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 r. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji.Grand Prix Singapuru 2014 (oficjalnie 2014 Formula 1 Singapore Airlines Singapore Grand Prix) – czternasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2014, która odbyła się w dniach 19–21 września na torze Marina Bay Street Circuit w Marina Bay.

  Alfa Romeo Racing (od 2019)[ | edytuj kod]

  Pod koniec stycznia 2019 r. szef zespołu, Frédéric Vasseur, ogłosił, że Sauber Motorsport zwarł dwuletnią umowę z koncernem FCA, w wyniku której, zespół zmienił nazwę na Alfa Romeo Racing.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Petronas jest to malezyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone w 1974 roku. Firma ta jest spółką publiczną. Swoją siedzibę firma ma w Tower One Petronas Towers. Firma była jednym z głównych sponsorów teamu BMW Sauber. 21 grudnia 2009 r. firma podpisała wieloletnią umowę sponsorską ze stajnią F1 Mercedes GP
  Kamui Kobayashi (jap. 小林可夢偉, Kobayashi Kamui, ur. 13 września 1986 w Amagasaki, w prefekturze Hyōgo) – japoński kierowca wyścigowy. W latach 2009-2012 startował w wyścigach Formuły 1, w trakcie których raz stał na podium (3. miejsce w Grand Prix Japonii 2012) i raz ustanowił najszybsze okrążenie podczas wyścigu (Grand Prix Chin 2012).
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.
  Grand Prix Węgier 2014 (oficjalnie Pirelli Magyar Nagydíj 2014) – jedenasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2014.
  Sezon 2012 Formuły 1 był 63 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Po raz trzeci z rzędu triumfował Sebastian Vettel i jego zespół - Red Bull Racing.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.