• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Satyricon - zespół muzyczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Infernus, właściwie Roger Tiegs (ur. 18 czerwca 1972 w Bergen) - norweski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Jest założycielem blackmetalowej grupy muzycznej Gorgoroth. Muzyk ponadto współpracował z takimi grupami jak: Orcustus, Desekrator czy Borknagar.Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.

  Satyricon - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Oslo pod nazwą Eczema z inicjatywy Vegarda "Wargoda" Blomberga oraz Carla-Michaela "Exhurtuma" Eide. Wkrótce potem do zespołu dołączył Håvard "Lemarchand" Jørgensen. Do 1991 roku zespół wykonywał death metal. Tego samego roku zespół zmienił nazwę na Satyricon oraz styl wykonywanej muzyki na black metal. Wtedy też do grupy dołączył jej obecny lider, główny kompozytor i autor tekstów - Sigurd "Satyr" Wongraven.

  Pantera – zespół metalowy założony w 1981 roku w Dallas w Teksasie, USA był jednym z najważniejszych zespołów metalowych lat 90. wywierając wpływ na takie zespoły jak Machine Head, KoRn, Mudvayne i inne. Grał muzykę z gatunków thrash i heavy metal.Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.

  Od 1997 grupę stanowi duet Wongraven oraz perkusista Kjetil-Vidar "Frost" Haraldstad. Natomiast podczas koncertów zespół występuje z udziałem muzyków sesyjnych. Do 2008 roku zespół nagrał siedem albumów studyjnych zrealizowanych z udziałem wielu muzyków sesyjnych oraz gości, byli to m.in. Anja Garbarek, Gylve "Fenriz" Nagell, Andrea Haugen oraz Steinar Sverd "S.S." Johnsen. Satyricon zaliczany jest do drugiej fali black metalu oraz określany jest jako jeden z najbardziej wpływowych w historii gatunku.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Ihsahn, właśc. Vegard Sverre Tveitan (ur. 10 października 1975) – norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Ihsahn znany jest przede wszystkim z występów blackmetalowym zespole Emperor (1991–2001, 2006, 2007). Tworzył również, wraz z żoną Ihriel (właśc. Heidi S. Tveitan), grupę Peccatum (1999–2006). We wczesnych okresach swojej muzycznej działalności używał pseudonimu Ygg. Od 2006 roku prowadzi solową działalność artystyczną.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Muzycy
 • 3 Dyskografia
 • 4 Wideografia
 • 5 Teledyski
 • 6 Nagrody i wyróżnienia
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Age of Nero – siódmy album studyjny norweskiej grupy black metalowej Satyricon, wydany w 2008 roku. Był to również ostatni album przed przerwą w działalności formacji w 2009 roku.
  Snorre Westvold Ruch (ur. 21 stycznia 1972 w Trondheim), znany również jako Blackthorn, Pedophagia oraz S.W. Krupp - norweski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, inżynier dźwięku oraz producent muzyczny, a także grafik i fotograf. Snorre Ruch znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Thorns, której był współzałożycielem. W latach 1992-1993 był gitarzystą zespołu Mayhem, posługiwał się wówczas pseudonimem Blackthorn. Ruch współpracował ponadto z zespołami Satyricon, Slagmaur i The 3rd and the Mortal. Jako grafik pracował pod pseudonimem Fernander F. Flux m.in. dla zespołu Darkthrone.
  Andrea Haugen (z domu Meyer; także: Andrea "Nebel" Haugen) jest muzykiem i pisarzem; obecnie występuje pod pseudonimem "Nebelhexë". W swojej twórczości porusza często tematy dekadencji i ezoteryki. Haugen ma jedną córkę z byłym mężem Tomasem Haugen znanym z udziału w zespole Emperor. Andrea mieszka obecnie w Norwegii i Anglii, wraz z aktorem Jonatanem Rhys-Meyers.
  Håvard Jørgensen (ur. 26 września 1975 w Oslo), znany również jako Haavard i Hojo - norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Håvard Jørgensen znany jest przede wszystkim z występów w awangardowej grupie muzycznej Ulver, której był członkiem w latach 1993-1998. Wcześniej występował w blackmetalowym zespole Satyricon. W 1995 roku Jørgensen utworzył projekt folk-blackmetalowy pod nazwą Bak De Syv Fjell. W latach późniejszych tworzył w ramach projektów Akki & Hojo i C-Systems. Od 2008 roku gra w rockowym zespole InPublik.
  Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.
  Kjetil-Vidar Haraldstad pseudonim Frost, (ur. 28 czerwca 1973 w Øyer, Oppland) - norweski perkusista. Haraldstad znany jest przede wszystkim z występów w grupach muzycznych Satyricon i 1349. Muzyk współpracował również z grupami Gorgoroth, Zyklon-B, Furze, Ov Hell, Gehenna oraz Keep of Kalessin. W 2003 roku wraz z zespołem Satyricon otrzymał nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen.
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.