• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Satoshi Tajiri

  Przeczytaj także...
  Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.Projektant gier – określenie osoby bądź zespołu osób, które projektują gry. Termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób projektujących gry komputerowe, lecz może oznaczać również twórców tradycyjnych gier, takich jak np. gry planszowe.
  28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni.

  Satoshi Tajiri (jap. 田尻智 Tajiri Satoshi, ur. 28 sierpnia 1965)projektant gier, twórca serii gier Pokémon.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jako dziecko, Satoshi żył w dzielnicy Tokio i uwielbiał kolekcjonować owady, które wyszukiwał w mieście. Urządzał pojedynki pomiędzy zebranymi owadami, które nazywał. Był nazywany "Dr. Bug" ("Dr. Robal").

  Ken Sugimori (jap. 杉森建, Sugimori Ken, ur. 27 stycznia 1966 w Tokio, Japonia) – japoński projektant gier wideo i ilustrator. Najbardziej znany jako projektant postaci i dyrektor artystyczny gier z serii Pokémon. Osobiście stworzył pierwsze 151 Pokémonów. Sugimori pracował też nad częścią filmów Pokémon, kartami kolekcjonerskimi i innymi grami, takimi jak seria Super Smash Bros.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Tajiri nie lubił szkoły. Jego ojciec chciał, żeby został elektrykiem, ale on tego nie chciał. Pod koniec lat 70. pola i stawy, na których Satoshi poszukiwał owadów zostały przygotowane pod budowę bloków mieszkalnych i parkingów.

  Praktycznie cały czas w technikum przeznaczał na gry konsolowe. Był fanem gry Space Invaders, w którą chętnie grał w domu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Nie ukończył technikum, więc miał problemy ze znalezieniem pracy.

  Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.Technikum — szkoła szczebla średniego o profilu technicznym, a obecnie typ szkoły ponadgimnazjalnej, wprowadzona w Polsce w 1948 jako alternatywna wobec liceum. Pierwotnie dostępna dla absolwentów 7-letnich szkół podstawowych (od reformy w 1968 – ośmioletnich) oraz dla absolwentów ponadpodstawowych dwu- lub trzyletnich tzw. zasadniczych szkół zawodowych (ZSZ). Nauka w technikum trwała lat pięć (jeśli podjęta po ZSZ – trzy lata) i kończyła się tak jak w liceum – egzaminem dojrzałości oraz dodatkowo pracą dyplomową. Dyplom ukończenia technikum upoważniał do posługiwania się tytułem technika. Nie wszystkie średnie szkoły techniczne podlegały Ministrowi Oświaty, liczne z nich były resortowe (podlegające ministerstwom odpowiednich gałęzi przemysłu), niektóre zaś były utworzone przy większych fabrykach.

  W 1982, Tajiri i jego przyjaciele z czasopisma o grach Game Freak wpadli na pomysł utworzenia gry opartej na zabawach Tajiriego z dzieciństwa. Jeden z jego niecodziennych przyjaciół Ken Sugimori rysował obrazy przedstawiające Pokémony. We wczesnych latach 80. utworzył i opublikował jego pierwszą grę - Quinty dla Sega po wygraniu konkursu sponsorowanego przez Sega wymagającego utworzenie gry wideo, a koncern Sega musiał wręczyć wysoką nagrodę. W 1991 roku, Satoshi odkrył Game Boya. Gdy najpierw zobaczył Link Cables, wyobraził sobie, jak owady skradały się wzdłuż nich, i pomysł na odrodzenie Pokémonów. Gra była początkowo finansowana i koncepcja pracy dla innego studia projektowania gier Creatures Tajiri nazwał swoją firmę deweloperską Game Freak, od nazwy czasopisma, stąd wciąż nazwa może być zobaczona na wstępie gier Pokémon.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Pokémon[ | edytuj kod]

  Tajiri rozpoczął sześcioletnią pracę nad grą Pokémon dla firmy Nintendo. Szefom Nintendo nie do końca przypadł do gustu dziwny i kontrowersyjny projekt nieznanego dotąd praktycznie nikomu Tajiriego. W fazie produkcyjnej, Satoshi postanowił, że sam zostanie bohaterem gry. Tak więc główny trener został ochrzczony imieniem i nazwiskiem "Satoshi Tajiri", a jego rywal - wnuk wielkiego speca w dziedzinie Pokémonów nazwany został "Shigeru Ookido".

  Game Freak, Inc. (jap. 株式会社ゲームフリーク, Kabushiki-gaisha Gēmu Furīku) – japoński producent gier komputerowych, aktualnie współpracujący z Nintendo. Znany jest głównie z rozwijania serii konsolowych gier fabularnych Pokémon.Sega (jap. セガ – oficjalnie: Sega Corporation ,株式会社セガ, Kabushiki-gaisha Sega) – międzynarodowy producent i wydawca gier wideo, dawniej konsoli do gier. Główna siedziba firmy, która jest również siedzibą główną oddziału lokalnego, Sega of Japan, jest położona w Ota, dzielnicy Tokio w Japonii.

  Utworzył cztery pierwsze gry Pokémon, czyli Pokémon Green, Pokémon Red, Pokémon Blue i Pokémon Yellow.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pokémon
 • Nintendo
 • Sega
 • Ken Sugimori
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wywiad z Satoshim Tajirim (ang.)
 • Gry wydane przez Satoshiego Tajiriego (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Czasopismo – periodyk, publikacja periodyczna, wydawnictwo ciągłe, druk ukazujący się najczęściej w określonych terminach, pod niezmienionym tytułem, posiadający numerację ciągłą, zawierający ustaloną szatę graficzną, a także niezbyt często zmieniający się format i objętość, zawierający materiały od wielu autorów i określoną tematykę, aczkolwiek mogący się różnić wersjami językowymi, mutacjami regionalnymi.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Game Boy (jap. ゲーム ボーイ) – seria przenośnych konsoli do gier produkcji japońskiej firmy Nintendo. Konsole z serii charakteryzowały się posiadaniem kontrolera krzyżakowego wzorowanego na konsoli Nintendo Entertainment System oraz miejsca na kartridże z grami. Konsole Game Boy przyczyniły się do zwiększenia popularności przenośnych konsol, stanowiąc protoplastę konsoli ósmej generacji takich jak Nintendo 3DS czy PlayStation Vita.
  Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Pokémon Red i Pokémon Blue – gry konsolowe z gatunku jRPG stworzone na konsolę Game Boy przez Game Freak i wydane przez Nintendo w 1996 roku. Są to jedne z pierwszych gier z serii Pokémon i pierwsze wydane poza granicami Japonii. W poszczególnych wersjach występują drobne różnice, a najważniejszą z nich jest możliwość złapania niektórych Pokémonów. We wrześniu 2004 roku firma Nintendo wydała oficjalne remaki tych gier na Game Boy Advance: Pokémon FireRed i LeafGreen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.