• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarthe - rzeka

  Przeczytaj także...
  Mayenne – rzeka w zachodniej Francji. Jej źródło znajduje się w departamencie Orne, pomiędzy Pré-en-Pail i Alençon, łączy się z Sarthe w miejscowości Angers, tworząc Maine (prawy dopływ Loary).Maine i Loara (fr. Maine-et-Loire [mɛneˈlwaːʀ]) – francuski departament położony w regionie Kraj Loary. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 49.
  Maine – rzeka w zachodniej Francji w departamencie Maine-et-Loire. Powstaje po połączeniu się dwóch innych rzek – Sarthe i Mayenne. Jest prawym dopływem Loary.

  Sartherzeka w północno-zachodniej Francji, przepływająca przez tereny departamentów Orne, Sarthe oraz Maine i Loara, o długości 313,9 km. Łącząc się z inną rzeką – Mayenne, tworzy Maine.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Sarthe przepływa przez miasta Alençon, Le Mans oraz Angers.

  Sarthe [saʀt] – francuski departament położony w regionie Kraj Loary. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 72. Orne – francuski departament położony w regionie Normandia. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku. Departament oznaczony jest liczbą 61.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sarthe w bazie services.sandre.eaufrance.fr (fr.). [dostęp 2013-11-22].
  Angers — miasto i gmina w zachodniej Francji leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.708 sek.