• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarnia Skała  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Irga kutnerowata, irga owłosiona (Cotoneaster tomentosus Lindl.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Według nowszych ujęć taksonomicznych jest to synonim gatunku Cotoneaster nebrodensis (Guss.) K. Koch Hort. dendrol. 179. 1853.Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.
  Widok z Grzybowca
  Sarnia Skała – widok z Czerwonego Grzbietu
  Sarnia Skała
  Północne grzbiety Sarniej Skały

  Sarnia Skała (1377 m) – szczyt w pasie reglowym Tatr Zachodnich, między Doliną Białego a Doliną Strążyską.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Opis szczytu
 • 3 Przyroda
 • 4 Szlaki turystyczne
 • 5 Przypisy
 • Wierzba alpejska, wierzba Jacquina (Salix alpina Scop.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny wierzbowatych. Występuje w Ameryce Płn., Azji, Europie. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach (dość pospolicie).Hala Kalatówki – dawna hala pasterska w Tatrach. Jej nazwa pochodzi od dawnych właścicieli hali – sołtysów Kalatów z miejscowości Szaflary. Należała do niej polana Kalatówki oraz otaczające ją zbocza stromo podchodzące pod Wrótka i Krokiew. Polana Kalatówki była koszona, wypas odbywał się na jałowych obrzeżach polany i na haliznach bardzo stromych zboczy Kalackiego Koryta, częściowo (dawniej) zalesionych zboczach Kalackiej Turni, Kalackim Upłazie oraz w lasach i haliznach Krokwi, na wysokości 1100-1500 m n.p.m. Są to tereny o dużej wartości przyrodniczej; skałki wapienne porasta roślinność alpejska, a w lasach Krokwi gniazdują głuszce. Wkrótce po włączeniu tego obszaru do Tatrzańskiego Parku Narodowego wypas na tych terenach został zniesiony, nazwa hali jest już tylko historyczna. Kulturowy wypas owiec utrzymany został jeszcze na polanie Kalatówki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spaleniec – wschodni z dwóch grzbietów opadających spod Sarniej Skały na północ, do Kotliny Zakopiańskiej. Oddziela on Dolinę Białego od doliny Spadowiec w polskich Tatrach Zachodnich. Kolejno od południa na północ znajdują się w nim: turnia Zawieszka, wzniesienia Łomik i Kopa nad Białym. Na Łomiku Spalenisko rozdziela się na dwa grzbiety otaczające dolinę Spadowiec; obydwa noszą nazwę Spaleniec. W grzbiecie wschodnim, nad Doliną Białego znajduje się turniczka Kazalnica.
  Kazimierz Browicz (ur. 17 grudnia 1925 roku w Częstochowie, zm. 10 czerwca 2009) – chorolog, systematyk drzew i krzewów, profesor, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk
  Polana Strążyska – polana znajdująca się ok. 4,5 km od wylotu Doliny Strążyskiej. Niegdyś była koszona i wypasana, wraz z Halą Białe i Halą Kalatówki wchodziła w skład zbiorczej Hali Giewont. W 1955 miała powierzchnię ok. 4 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 43%.
  Omieg kozłowiec (Doronicum clusii) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje w górach środkowej i południowej Europy – w Pirenejach, Alpach i Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach i jest tu rośliną pospolitą.
  Kuźnice – dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.
  Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala) – gatunek roślin z rodziny różowatych. Występuje w północnej Europie i w górach Europy, w Ameryce Północnej, na Grenlandii i na Kaukazie. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach i na nielicznych stanowiskach w Pieninach.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.