• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarine

  Przeczytaj także...
  Prealpy Fryburskie (także Alpy fryburskie; niem. Freiburger Voralpen lub Freiburger Alpen; fr. Alpes fribourgeoises lub Préalpes fribourgeoises) - grupa górska w Prealpach Szwajcarskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonach Vaud i Fryburg. Najwyższym szczytem jest Tornette, który osiąga wysokość 2548 m.Kanton Fryburg (fr. Fribourg, niem. Freiburg, wł. Friburgo) – jeden z kantonów Szwajcarii. Stolicą kantonu jest miasto Fryburg.
  Saanen - miasto w Szwajcarii, w kantonie Berno. W 2005 r. miasto to na powierzchni 120 km² zamieszkiwało 7 611 osób.
  Rzeka Sarine w Fryburgu

  Sarine (fr. La Sarine, niem. die Saane) – rzeka w Szwajcarii, główny tok wodny krainy Gruyères i całego kantonu Fryburg. Długość 126 km, powierzchnia dorzecza 1269 km².

  Źródłowy tok rzeki wypływa spod lodowca Zanfleuron w Alpach Berneńskich, w rejonie przełęczy Sanetschpass (fr. Col du Sénin, 2252 m n.p.m.). Pod niemiecką nazwą Saane rzeka przepływa przez jezioro zaporowe Sanetsch na wysokości 2034 m n.p.m. i spływa na północ. Pierwsze kilometry swego toku ma w kantonie Berno. Pomiędzy Gstaad a Saanen jej koryto wykręca ku zachodowi, stanowiąc tu granicę między Alpami Berneńskimi na południu a Alpami Fryburskimi na północy. Przed Rougemont rzeka przecina niemiecko-francuską granicę językową i opuszcza kanton Berno. Płynie teraz, już jako Sarine, na odcinku 16 km przez kanton Valais. Mija Château-d'Œx, po czym przed Montbovon skręca ku północy i jednocześnie wpływa na teren kantonu Fryburg.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.

  Płynąc generalnie ku północy dość szeroką doliną, Sarine przecina w poprzek pasmo Alp Fryburskich. Stanowi teraz oś historycznej krainy Gruyères i wyznacza granicę językową francusko-niemiecką: francuskie Outre Sarine (dosłownie poza Saryną) oznacza niemieckojęzyczną część Szwajcarii. Rzeka przepływa tu przez zbiornik zaporowy Gruyère, następnie przez Fryburg i przez położony na północ od niego kolejny zbiornik zapory Schiffenen.

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).Gstaad (wym. [kʃtaːd]) – miasto w zachodniej, niemieckojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Berno. Gstaad jest częścią zespołu miejskiego Saanen. Znany ekskluzywny ośrodek turystyczny i narciarski. Corocznie odbywa się tu także turniej tenisowy ATP Allianz Suisse Open Gstaad. Według ostatniego spisu ludności Gstaad zamieszkuje 7053 osób.

  Po przepłynięciu 90 km w kantonie fryburskim rzeka wraca na ostatnie 9 km swego toku do kantonu berneńskiego. Uchodzi do rzeki Aar w Mühleberg, ok. 20 km na zachód od Berna.

  Głównym dopływem jest (prawobrzeżna) Jogne.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gruyères - kraina historyczna w Szwajcarii. Hrabstwo, a następnie dystrykt u północnych podnóży Alp Fryburskich, w otoczeniu doliny rzeki Sarine. Jeden z 7 dystryktów tworzących kanton Fryburg.
  Gruyère (fr. Lac de la Gruyère) – zbiornik retencyjny w Szwajcarii. Rozciąga się między miejscowościami Rossens i Broc w krainie historycznej Gruyères, w kantonie Fryburg. Długość 14 km, szerokość maksymalna ok. 1,6 km, powierzchnia maksymalna ok. 10 km², pojemność średnia 200 milionów m³, maksymalna wysokość lustra wody 677 m n.p.m. Powstało z przegrodzenia rzeki Sarine zaporą w rejonie Rossens. Jezioro, wijące się wśród wysokich wzgórz u podnóża Alp Fryburskich, stanowi atrakcję turystyczną. Akwen wykorzystywany jest do sportów wodnych. Charakterystycznym elementem krajobrazu jeziora jest wyłaniająca się z jego wód wysepka Ogoz (franc. l’Île d’Ogoz) z ruinami średniowiecznego zamku Pont-en-Ogoz.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Alpy Berneńskie (niem. Berner Alpen, fr. Alpes bernoises) – pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m. Pasmo to graniczy z: Prealpami Szwajcarskimi na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym zachodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz z Prealpami Sabaudzkimi na zachodzie.
  Fryburg (fr. Fribourg, niem. Freiburg im Üechtland lub Freiburg, ret. Friburg, wł. Friburgo) – miasto w Szwajcarii nad rzeką Sarine, stolica kantonu Fryburg.
  Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna) – szwajcarski kanton, drugi co do wielkości (po Gryzonii) zarówno pod względem powierzchni jak i populacji. Leży w zachodniej części kraju, głównie w dorzeczu rzeki Aare. Na północy graniczy z kantonami Jura i Solura, na zachodzie leżą kantony Neuchâtel, Fryburg i Vaud. Na południu graniczy z trzecim co do wielkości kantonem w Szwajcarii – Valais. Na wschodzie kanton Berno graniczy z kantonami Uri, Nidwalden, Obwalden, Lucerna i Argowia.
  Aare (niem. Aare, fr. Aar, ret. Ara) – rzeka w Szwajcarii, lewy i najdłuższy dopływ Renu na terenie Szwajcarii – 295 km, i drugi lewy w skali całej rzeki pod względem długości po Mozeli, a jednocześnie najbardziej zasobny w wodę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.