• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sari Ska Band  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kongi (rodzaj żeński, oryginalna pisownia – congas) to rodzina bębnów kubańskich wywodzących się z Afryki. W odróżnieniu od większości afrykańskich bębnów kong nie robi się z wydrążonych pni drzew, lecz, na podobieństwo beczek, z listew. W konstrukcji kongi możemy wyróżnić dwa główne elementy – opisany już korpus oraz naciąg, na który składa się naturalna lub syntetyczna (nasączona syntetycznymi środkami) skóra, przymocowana metalową obręczą.Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.
  Sari Ska Band – na planie klipu „Bo jest za co...”

  Sari Ska Band – polski zespół muzyczny, powstały w 2004 roku z inicjatywy Sylwestra 'Sylwa' Wrzesińskiego (wcześniej Skampararas) i Krzysztofa 'Hatiego' Pawlaka, swoją nazwą nawiązujący do miejsca założenia bandu, łac. „Sari” – Żory. Ich muzyka to mieszanka takich stylów jak ska, reggae, early reggae i rocksteady. Liczba osób w składzie decydujących o brzmieniu, tłumaczy określenie „band” w nazwie zespołu, który bez przesady można by nazwać także ska orkiestrą. W kompozycjach grupy dominują skoczne, motoryczne kompozycje nawiązujące do stylistyki legendarnej wytwórni Two Tone. Nie brak jednakże momentów bardziej nastrojowych, w których zespół zbliża się do miękkiego brzmienia rocksteady nie odmawiając sobie wycieczek w stronę reggae i swingu.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Tabu (zapis stylizowany: TABU) - polski zespół grający muzykę reggae, powstał w 2003 roku, muzycy pochodzą z kilku miejscowości powiatu wodzisławskiego. Wydane trzy oficjalne płyty. Twórcy Najcieplejszego Miejsca na Ziemi - Gorzyce, później Wodzisław Śląski. Współpracują z Mania Studio, Clipontheroad oraz Vulgar.

  „Sari Ska Band” wystąpił na 13 edycji Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Wzięli również udział w składance „Naturalna Moc Słowa” nagrywając wraz z raperem o pseudonimie „Metrowy” tytułowy utwór albumu „Wolne Konopie”, grany wraz z „Grubsonem” wspólnie na koncertach. W 2013 roku grupa nagrała singiel z filipińczykiem Conrado Yanezem, zwycięzcą dziesiątej edycji programu „Must Be The Music”, oraz laureatem drugiego miejsca pierwszej edycji (przegrał tylko z grupą „Enej”). Zespół wystąpił w tym programie w 2014 roku, przechodząc do półfinału wynikiem 3× TAK, i otrzymując nagrodę za najlepszy występ pierwszego odcinka. Do sukcesów „Sari Ska Band” należą koncerty na wielu festiwalach, między innymi „Reggae na Piaskach” w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zespół został laureatem 10 konkursu im. Ryszarda Sarbaka w 2016 roku, festiwal Winter Reggae w Gliwicach, Reggaenwalde Festival w Darłówku oraz Regałowisko w Bielawie.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Saksofon tenorowy jest średniej wielkości saksofonem, instrumentem z grupy aerofonów stroikowych o pojedynczym stroiku. Brzmi nonę wielką niżej od zapisu nutowego. Saksofony tenorowe budowane są w stroju B.

  Na przestrzeni lat zespół pracował nad swoim indywidualnym stylem, co zaowocowało ukazaniem się nakładem wytwórni Jimmy Jazz Records w 2009 roku debiutanckiego albumu „100% Sari”. Premiera drugiego krążka pt. „Nic tak nie cieszy jak krzywda bliźniego”, odbyła się wiosną 2012 roku. W grudniu 2015 grupa wydała płytę świąteczną w stylu Reggae i Ska.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Gitara rytmiczna (ang. rhythm guitar) - jest to rola gitary grającej akompaniament w rozmaitych muzycznych stylach, najczęściej jej zadaniem jest zapewnianie harmonii, rytmu i jego akcentowanie.

  Nagrody[ | edytuj kod]

 • Październik 2005
 • 1 miejsce (konkurs sms-owy) w programie „Gramy” – TVP3 Katowice, w konkursie bierze udział SARI SKA BAND oraz zespół TABU z Wodzisławia Śląskiego

 • Sierpień 2007
 • Zespół wystąpił na „Przystanku Woodstock” w Kostrzynie nad Odrą, scena folkowa

  Puzon – instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych lub językowy głos organowy (najczęściej szesnastostopowy) umieszczany w sekcji puzonu, o silnie korzennej barwie. Do grupy aerofonów ustnikowych należą także: róg (waltornia), trąbka, tuba i wiele innych.Pol’and’Rock Festival (w latach 1995–2017 Przystanek Woodstock) – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków.
 • Listopad 2014
 • Grupa wzięła udział w ósmej edycji programu MUST BE THE MUSIC, przechodząc do półfinału wynikiem głosów 3× „tak” – dostała również nagrodę internautów za najlepszy występ pierwszego odcinka.

 • Lipiec 2016
 • Zespół wziął udział w konkursie festiwalu „Reggae na Piaskach”, laureatem 10 konkursu im. Ryszarda Sarbaka w Ostrowie Wielkopolskim został Sari Ska Band.

 • Maj 2018
 • Konkurs festiwalu „Reggaenwalde” – Sari Ska Band zdobył 2 miejsce (przegrywając 10 głosami), jednocześnie kwalifikując się do festiwalu z drugiej pozycji.

  Saksofon – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Najczęściej stosowanymi odmianami saksofonów są:Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.