• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarema - prowincja

  Przeczytaj także...
  Gmina Torgu (est. Torgu vald) – gmina wiejska w Estonii, w prowincji Sarema; leży w południowej części półwyspu Sõrve. Krystyna z dynastii Wazów (ur. 8 grudnia 1626 w Sztokholmie, zm. 19 kwietnia 1689 w Rzymie) – królowa Szwecji w latach 1632–1654.
  Ruhnu (szw. Runö) - niewielka wyspa na morzu Bałtyckim w Zatoce Ryskiej należąca do Estonii. Od łotewskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie 37 kilometrów. Administracyjnie znajduje się w Prowincji Saare. Zajmuje powierzchnię 11,9 km² i liczy około 60-70 stałych mieszkańców. Na wyspie znajduje się wieś Ruhnu i wiejska gmina Ruhnu. Z powodu dużego zasolenia wód podziemnych (podsiąkanie wód morskich) wodę pitną pobiera się z odwiertu o głębokości 787 m.

  Sarema (est. Saare maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się na wyspach Sarema, Muhu i małej wyspie Ruhnu.

  Historia[ | edytuj kod]

  W średniowieczu Sarema była znana jako Eysysla, Osericta, Osilia, Oesilia, Ozel, Osel, Oesel, a za panowania rosyjskiego Ezel (Эзель). W tamtym czasie trwały wojny o Saremę między Zakonem Liwońskim i Danią. Na początku wojen inflanckich Sarema była pod panowaniem Danii, a w latach 1560-1572 była własnością księcia Magnusa.

  Orissaare - okręg miejski w Estonii, w prowincji Saare. Ośrodek administracyjny gminy Orissaare. 1 stycznia 2004 roku okręg zamieszkiwało 1036 mieszkańców.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Do końca XIX wieku Sarema miała specjalny status. W Danii była oddzielną prowincją, podczas gdy pod panowaniem Szwecji była osobistą własnością królowej Krystyny. W XIX wieku Sarema była inflancką prowincją.

  Hrabstwo Saare istniało do 1950 roku. Następnie w jego miejsce powstała prowincja Orissaare.

  Reforma administracyjna z 2017 nie spowodowała zmiany granic powiatu, jednak połączone ze sobą przed reformą gminy Muhu i Ruhnu stały się niezależnymi administracyjnymi tworami.

  Magnus Inflancki (ur. 26 sierpnia 1540 w Kopenhadze, zm. 18 marca 1583 w Piltyniu) – książę duński, książę Holsztynu, król Inflant w latach 1570-1577, książę-biskup Ozylii 1560-1572, książę-biskup Kurlandii 1560-1583Inflanty (łac. Livonia, także Lieflant, niem. Livland, łot. Vidzeme, est. Liivimaa) – nazwa krainy historycznej nad Dźwiną i Zatoką Ryską powstałej w średniowieczu w obrębie posiadłości zakonu kawalerów mieczowych, a zamieszkanej przez plemiona bałtyckie (przodków obecnych Łotyszów) i ugrofińskie (przodków obecnych Estończyków), na których kulturę na przestrzeni wieków wpływała głównie kultura niemiecka, a także skandynawska i polska (szczególnie w Inflantach Polskich/Łatgalii). Dawne Inflanty obejmują terytoria dzisiejszej Estonii i Łotwy.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Sarema położona jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, z wyraźnymi wpływami morskimi. Na wyspach dość długie jest ciepłe lato a zimy są łagodne, silne wiatry są przyczyną częstych zmian pogody i dużych opadów głównie w miesiącach jesiennych i zimowych. Temperatura w lipcu i sierpniu waha się od +11 °C do nawet +22 °C. Luty, którego średnia temperatura dobowa wynosi -5 °C, jest najzimniejszym miesiącem na wyspach.

  Kuressaare (pol., niem. Arensburg; w okresie Estońskiej SRR: Kingissepa) – estońskie miasto oraz gmina miejska na wyspie Sarema (Saaremaa), położone na brzegu Morza Bałtyckiego. Jest stolicą prowincji Saare. W mieście znajdują się starówka i zamek biskupa. W latach 1918−październik 1940 eksploatowano tramwaj parowy.Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.

  Transport[ | edytuj kod]

  Do prowincji można dostać się promem z Virtsu na wyspę Muhu, która jest połączona zaporą z Saremą. Do Saremy można również dotrzeć promem z Windawy na Łotwie.

  W Kuressaare znajduje się lotnisko, do którego można się dostać regularnymi lotami z Tallinna i Parnawy.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład prowincji wchodzi 14 gmin: 1 miasto i 13 obszarów wiejskich (parafii).

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Gmina miejska:

 • Kuressaare coatofarms.png Kuressaare
 • Gminy wiejskie:

 • EE Valjala.png Valjala
 • EE Kihel.png Kihelkonna
 • EE 11 Laimjala.png Laimjala
 • EE Leisi.png Leisi
 • Lääne-Saare valla vapp.svg Lääne-Saare
 • EE 11 Mustjala.png Mustjala
 • EE Muhu.png Muhu
 • EE Orissaare.png Orissaare
 • EE Poide.png Pöide
 • Pihtla-valla-vapp.svg Pihtla
 • Ruhnu valla vapp.svg Ruhnu
 • EE Salme.png Salme
 • Torgu volost coa.gif Torgu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wyspa Saaremaa, e-przewodniki.pl [dostęp 2019-06-13].
  2. Jan Jürjestaust: Taastatavate puisniitude valimine saare maakonnas. s. 7. [dostęp 2019-06-18].
  3. Jan Jürjestaust: Taastatavate puisniitude valimine saare maakonnas. s. 8. [dostęp 2019-06-18].
  4. Eesti haldusjaotus ja võõrvõimude vaheldumine läbi aegade, www.syg.edu.ee [dostęp 2019-06-13].
  5. 2017. aasta haldusreformi muudatused aadressiandmete süsteemis, geoportaal.maaamet.ee [dostęp 2019-06-14].
  6. Estonia, www.europa.website.pl [dostęp 2019-06-13].
  7. Czarter jachtów Estonia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia - Charter Navigator, www.charternavigator.pl [dostęp 2019-06-13].
  8. Climate (modelled) Saaremaa, www.meteoblue.com [dostęp 2019-06-13].
  9. Destinations, Tallinna Lennujaam [dostęp 2019-06-13] (ang.).
  10. Flying to the islands in Estonia, Visitestonia.com [dostęp 2019-06-13] (ang.).
  Muhu (dawniej z niem. Moon) – wyspa na Morzu Bałtyckim należąca do Estonii, o powierzchni 206 km², wchodząca w skład Archipelagu Zachodnioestońskiego. Razem z wysepkami Kesselaid, Viirelaid i Suurelaid tworzy gminę Muhu. Trzecia pod względem wielkości wyspa Estonii, zaraz po Saremie i Hiumie. Od kontynentu oddzielona cieśniną Muhu Väin (dawn. Moonsund). Z Saremą połączona jest groblą.Wojny inflanckie lub dominium Maris Baltici (pol. władztwo Morza Bałtyckiego) – seria konfliktów politycznych i zbrojnych w okresie od 1558 do 1583 roku między państwem polsko-litewskim (od 1569 roku Rzeczpospolitą Obojga Narodów), a Szwecją, Danią i Carstwem Rosyjskim o panowanie na morzu i ziemie zakonu inflanckiego (do 1525 roku gałąź zakonu krzyżackiego).




  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Ruhnu (est. Ruhnu vald) – gmina wiejska w Estonii, w prowincji Sarema, znajdująca się na wyspie Ruhnu; jej siedzibą jest wieś Ruhnu.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Port lotniczy Kuressaare – port lotniczy położony 3 km na południowy wschód od Kuressaare. Jest największym portem lotniczym na wyspie Saaremaa. W 2005 obsłużył 18 071 pasażerów.
  Sarema (est. Saaremaa, niem. i szw. Ösel, duń. Øsel, łac. Osilia), dawniej zwana Ozylią, jest największą wyspą należąca do Estonii, położoną na Bałtyku na południe od wejścia do Zatoki Fińskiej, odgradzająca Zatokę Ryską od pełnego morza. Od Hiumy oddzielona jest cieśniną Soela väin, od stałego lądu Cieśniną Irbeńską. Jest największą wyspą Prowincji Saare. Jej powierzchnia wynosi 2673 km² (91,5% powierzchni prowincji), a liczba ludności 39,2 tys (94,1%).
  Parnawa (est. Pärnu, niem. Pernau, rus. Пярну (za czasów ZSRR i obecnie; za czasów Imperium rosyjskiego Пернов)) – miasto w południowej Estonii, położone nad Morzem Bałtyckim, stolica prowincji Pärnu. Liczba mieszkańców wynosi 44 tys. Przez Parnawę przepływa rzeka o tej samej nazwie.
  Virtsu - okręg miejski w Estonii, w prowincji Lääne, w gminie Hanila, okręg zamieszkiwany jest przez 736 osób (2005).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.