• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarbel  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  Sarbel, właściwie Charbel Michael (gr. Σαρμπέλ Μιχαήλ; ur. 14 maja 1981 w Southgate w Londynie) – grecko-cypryjski piosenkarz urodzony w Wielkiej Brytanii, reprezentant Grecji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

  Charbel Michael urodził się w Southgate w Londynie jako syn cypryjskiego piosenkarza Eliasa i libańskiej prawniczki. Wraz z rodzicami często wyjeżdżał na wakacje do Grecji i Cypru. W wieku pięciu lat zaczął śpiewać w Angielskiej Operze Narodowej oraz w Operze Królewskiej. Ukończył naukę w Koledżu im. Świętego Ignacego w Enfield.

  Anna Vissi (ur. 20 grudnia 1957 we wsi Pila k. Larnaki) – grecka wokalistka i kompozytorka, pochodzenia cypryjskiego. Siostra Lii Vissi.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Jako osiemnastolatek lat wyjechał na Kretę, gdzie śpiewał w Heraklion Palladium. Studiował na uniwersytecie muzykę, a w trakcie ostatniego roku nauki przeniósł się do Aten w ramach programu Erasmus. Podczas pobytu w stolicy Grecji poznał Yiannisa Doulamisa, producenta greckiego oddziału wytwórni Sony BMG, z którym piosenkarz podpisał sześcioletni kontrakt. Wówczas zaczął posługiwać się pseudonimem Sarbel.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 2004 Sarbel wydał debiutancki singiel „Se pira sowara”, który zwiastował jego pierwszą płytę studyjną zatytułowaną Parakseno sinestima wydaną kilka tygodni później. Krążek promowany był również przez dwa inne single: „Sokolata” i „Enas apo mas”, a także uzyskał status złotej płyty w kraju. W 2005 roku na rynku ukazała się reedycja albumu wzbogacona o trzy nowe piosenki. W tym samym roku Sarbel wystąpił podczas gali wręczenia nagród telewizji MAD, na której odebrał statuetkę w kategorii Najlepszy debiut roku.

  Sony BMG Music Entertainment, Inc. była spółką joint venture pomiędzy Sony Music Entertainment a BMG Entertainment założoną 5 sierpnia 2004.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Sarbel podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku

  W czerwcu 2006 roku premierę miała jego druga płyta studyjna zatytułowana Sahara, na której gościnnie pojawiła się m.in. Natassa Teodoridu. W tym samym roku piosenkarz wystąpił na ceremonii wręczenia nagród muzycznych telewizji Mad, podczas której zaśpiewał swoją interpretację przeboju „ThrillerMichaela Jacksona. W 2007 roku zgłosił się do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z piosenką „Yassou Maria”. Pod koniec lutego wystąpił w finale selekcji, w którym zdobył największe poparcie jurorów i telewidzów, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Grecji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. Dzięki zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce przez Annę Vissi podczas konkursu w 2006 roku, Sarbel miał zapewnione miejsce w stawce finałowej kolejnego widowiska.12 maja piosenkarz wystąpił w finale widowiska i zajął ostatecznie siódme miejsce ze 139 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Bułgarii i Cypru.

  Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W marcu ukazała się europejska wersja jego ostatniej płyty pt. Sahara, która została wzbogacona o kilka numerów utworów. Latem 2008 roku wystąpił na Cypryjskim Festiwalu Wina w Londynie, a w lipcu wydał swój trzeci album studyjny zatytułowany Kati san esena. Krążek promowany był przez singiel „Echo trelati”.

  Pod koniec maja 2009 roku premierę miał jego nowy singiel „Mou paei”. W listopadzie 2011 roku wydał swój nowy singiel „Pu na girnas”, zaś w grudniu 2012 – utwór „Proti ptisi”.

  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.12 sek.