Sarajewo Wschodnie
Cyrylica serbska (serb. српска ћирилица / srpska ćirilica) – wariant klasycznej cyrylicy stworzony na potrzeby języka serbskiego w 1818 roku przez serbskiego lingwistę Vuka Karadžicia. Jeden z dwóch wariantów zapisu trzech ustandaryzowanych odmian języka serbsko-chorwackiego: serbskiej, bośniackiej i czarnogórskiej obok alfabetu łacińskiego. Treskavica - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Najwyższym szczytem jest Djokin Toranj, który osiąga 2088 m.
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.
Sarajewo Wschodnie (cyr. Источно Сарајево) – dawna wschodnia część Sarajewa, leżąca w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej. Jej obszar podzielony jest pomiędzy gminy: Istočna Ilidža, Istočni Stari Grad i Istočno Novo Sarajevo.
Części Sarajewa Wschodniego[ | edytuj kod]
Geografia[ | edytuj kod]

Sarajewo Wschodnie leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Zajmuje powierzchnię 1450 km². Przepływa przez nie rzeka Miljacka. Miasto położone jest na wysokości 500 m n.p.m., w kotlinie pomiędzy pięcioma górami pasma Alp Dynarskich: Bjelašnica (2067 m), Igman (1502 m), Jahorina (1913 m), Trebevic (1627 m) i Treskavica (2088 m). Duża część miasta położona jest na stromych stokach, co wpływa na zabudowę i układ ulic. W okolicznych górach (Bjelašnica, Igman, Jahorina) czynne są ośrodki narciarskie.
Historia[ | edytuj kod]
Początkowo wschodnią część Sarajewa Serbowie nazwali Srpsko Sarajevo, jednak sąd konstytucyjny Bośni i Hercegowiny anulował tę nazwę, co wymusiło przyjęcie nowej, obecnie używanej.
Gospodarka[ | edytuj kod]
Sarajewo Wschodnie jest administracyjnym, przemysłowym, kapitałowym, finansowym i kulturalnym centrum Republiki Serbskiej.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Zmiany wprowadzone na XXXIV posiedzeniu Komisji (24 października 2007 roku). KSNG. [dostęp 2020-04-22].
- ↑ Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini 2013 na teritoriji Republike Srpske — Preliminarni rezultati, Republički zavod za statistiku, Banja Luka, 2013 (serb.). Republički zavod za statistiku. [dostęp 2020-04-22].
- Информисање (serb.). Град Источно Сарајево. [dostęp 2020-04-22].