• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sarajewo Wschodnie

  Przeczytaj także...
  Cyrylica serbska (serb. српска ћирилица / srpska ćirilica) – wariant klasycznej cyrylicy stworzony na potrzeby języka serbskiego w 1818 roku przez serbskiego lingwistę Vuka Karadžicia. Jeden z dwóch wariantów zapisu trzech ustandaryzowanych odmian języka serbsko-chorwackiego: serbskiej, bośniackiej i czarnogórskiej obok alfabetu łacińskiego. Treskavica - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Najwyższym szczytem jest Djokin Toranj, który osiąga 2088 m.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Sarajewo Wschodnie (cyr. Источно Сарајево) – dawna wschodnia część Sarajewa, leżąca w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej. Jej obszar podzielony jest pomiędzy gminy: Istočna Ilidža, Istočni Stari Grad i Istočno Novo Sarajevo.

  Części Sarajewa Wschodniego[ | edytuj kod]

 • Ilidža (Илиџа) – 10 705 mieszkańców
 • Novi Grad (Нови Град) – 3536 mieszkańców
 • Stari Grad (Стари Град) – 39 mieszkańców
 • Geografia[ | edytuj kod]

  Sarajewo i Sarajewo Wschodnie na zdjęciu satelitarnym

  Sarajewo Wschodnie leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Zajmuje powierzchnię 1450 km². Przepływa przez nie rzeka Miljacka. Miasto położone jest na wysokości 500 m n.p.m., w kotlinie pomiędzy pięcioma górami pasma Alp Dynarskich: Bjelašnica (2067 m), Igman (1502 m), Jahorina (1913 m), Trebevic (1627 m) i Treskavica (2088 m). Duża część miasta położona jest na stromych stokach, co wpływa na zabudowę i układ ulic. W okolicznych górach (Bjelašnica, Igman, Jahorina) czynne są ośrodki narciarskie.

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Republika Serbska (RS) (serb. Република Српска, serb., bośn. i chorw. Republika Srpska) – jedna z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny (drugą jest Federacja Bośni i Hercegowiny). Obecny status Republiki Serbskiej uregulowany jest porozumieniem pokojowym, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkowo wschodnią część Sarajewa Serbowie nazwali Srpsko Sarajevo, jednak sąd konstytucyjny Bośni i Hercegowiny anulował tę nazwę, co wymusiło przyjęcie nowej, obecnie używanej.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Sarajewo Wschodnie jest administracyjnym, przemysłowym, kapitałowym, finansowym i kulturalnym centrum Republiki Serbskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Miljacka – rzeka w Bośni i Hercegowinie długości 36 kilometrów. Wypływa w mieście Pale, kilka kilometrów na wschód od Sarajewa. Płynie ze wschodu na zachód, następnie przepływa przez Sarajewo, następnie uchodzi do rzeki Bosna.Bjelašnica - najwyższy szczyt masywu Bjelašnica w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku na stokach Bjelašnicy rozgrywano konkurencje narciarstwa alpejskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jahorina - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Jego najwyższy szczyt Ogoreljica osiąga wysokość 1913 m. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. na stokach Jahoriny rozgrywano zawody narciarstwa alpejskiego kobiet.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
  Igman - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie. Jego najwyższy szczyt Crni Vrh osiąga wysokość 1506 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.739 sek.