• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sara Gilbert

  Przeczytaj także...
  Melissa Ellen Gilbert (ur. 8 maja 1964), amerykańska aktorka telewizyjna. Znana przede wszystkim z roli Laury Ingalls w serialu "Domek na prerii", którą odtwarzała przez 10 lat.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Przeboje i podboje (ang. High Fidelity) amerykański film z 2000 roku będący ekranizacją powieści Nicka Hornby’ego pod tytułem Wierność w stereo (oryginalny tytuł angielski „High Fidelity”).

  Sara Gilbert (właśc. Sara Rebecca Abeles, ur. 29 stycznia 1975 w Santa Monica w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, znana między innymi z roli Pauli Schaeffer w serialu 24 godziny oraz jako Darlene Conner-Healy w amerykańskim serialu komediowym Roseanne, w którym grała w latach 1988–1997.

  Jonathan Gilbert (ur. 10 lipca 1968 roku) - były amerykański aktor dziecięcy; znany z roli Williego Olesona w serialu telewizyjnym "Domek na prerii".Allison Beth "Ali" Adler (ur. 30 maja 1967 r. w Kalifornii) − amerykańska scenarzystka oraz producentka telewizyjna. Współtwórczyni serialu komediowego NBC The New Normal. Znana z pracy przy tak popularnych projektach jak Glee, Chuck i Family Guy.

  Życie prywatne[]

  Sara Gilbert jest lesbijką. Od 2002 do 2011 roku związana była z producentką telewizyjną Allison Adler. Para wspólnie doczekała się dwójki dzieci: syna Leviego Hanka, który przyszedł na świat w październiku 2004 roku, oraz córki Sawyer, urodzonej 2 sierpnia 2007 roku. Od 2011 roku związana z byłą wokalistką 4 Non Blondes Lindą Perry.
  Siostra aktorów Melissy i Jonathana Gilbertów, adoptowanych przez jej matkę i jej pierwszego męża; aktora Paula Gilberta, jeszcze przed jej narodzinami .

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Wybrana filmografia[]

 • od 2007: Teoria wielkiego podrywu, jako Leslie Winkle
 • 2005: Twins, jako Mitchee Arnold
 • 2001: Chłopaki mojego życia, jako Tina
 • 2001: 24 godziny, jako Paula Schaeffer
 • 2000: Przeboje i podboje, jako Annaugh Moss
 • 2000–2001: Welcome to New York, jako Amy Manning
 • 2000: Życie chłopców 3, jako Emily
 • 2000: Życie przede wszystkim, jako Charlayne
 • 1999: Zbuntowana klasa, jako Lynn Sabatini
 • 1999: Wojna na grzebienie, jako Gretle Dickens
 • 1992: Trujący bluszcz, jako Sylvie Cooper (nominacja do Film Independent's Spirit Award na festiwalu w Sundance)
 • 1988–1997: Roseanne, jako Darlene Conner
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Sara Gilbert w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Sara Gilbert w bazie filmweb.pl
 • Sara Gilbert w bazie Notable Names Database (ang.)
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej. Określenie pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, gdzie żyła poetka Safona, której przypisuje się uwielbienie dziewcząt.
  Sitcom (ang. situation comedy) – rodzaj serialu komediowego, w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy i oznacza komedię sytuacyjną.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  24 godziny (w oryginale 24; znany także jako Przez 24 godziny) to amerykański serial sensacyjny z domieszką dramatu, emitowany w latach 6 listopada 2001 do 24 maja 2010 przez telewizję Fox.
  Paul Gilbert (ur. 27 grudnia 1918 roku w Nowym Jorku, jako Ed MacMahon, zm. 13 lutego 1976 w Hollywood) – amerykański aktor, konferansjer, muzyk i akrobata.
  Linda Perry (ur. 15 kwietnia 1965 w Springfield) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Jest córką portugalskiego inżyniera i brazylijskiej modelki. Najbardziej znana z udziału w zespole muzycznym 4 Non Blondes, jest założycielką dwóch wytwórni płytowych i stała się znaną producentką i twórczynią piosenek odpowiedzialną za hity wielu piosenkarek, m.in. Gwen Stefani, P!nk (Get the Party Started), Christiny Aguilery (Beautiful). Jest także odpowiedzialna za albumy Courtney Love i Kelly Osbourne, a także za debiut Jamesa Blunta, współpracowała z Grace Slick. Otwarcie przyznaje, że jest lesbijką.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.