• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sapropelit

  Przeczytaj także...
  Macerał – podstawowy wyróżnialny mikroskopowo składnik węgla, analogiczny do minerału w skałach nieorganicznych, lecz niemający formy krystalicznej i stałego składu chemicznego.Kennel, węgiel kennelski – odmiana węgla sapropelowego, złożona głównie z licznych spor (sporynitu) oraz rozproszonego inertynitu. Zawierają do 20% witrynitu i do 25% inertynitu. Kennele są niewarstwowane, mają tłusty połysk i przełam muszlowy. Wykorzystywane są m.in. jako materiał rzeźbiarski.Palą się gęstym i kopcącym płomieniem. Makroskopowo nie można ich odróżnić od bogheadów.
  Boghed – rodzaj węgla sapropelowego odpowiadający stopniowi uwęglenia węgla kamiennego. Charakteryzują się obecnością alg z rodzaju Botreococtus (alginit), oprócz nich w składzie petrograficznym obecny jest bituminit oraz takie macerały jak witrodetrynit i nertodetrynit. Skały tworzą się w środkowych częściach jezior lub torfowisk i są otoczone przez kennele. Charakteryzują się wyższą zawartością części lotnych w porównaniu z kennelami. Boghedy są niewarstwowane, mają tłusty połysk i przełam muszlowy.

  Sapropelit (węgiel sapropelowy) – węgiel kopalny, powstały wskutek diagenezy i metamorfizmu sapropelu. W zależności od składu macerałów wyróżnia się wśród nich boghedy i kennele.

  Diageneza – proces tworzenia skały zwięzłej ze skał luźnych polegający na łączeniu (zlepianiu) spoiwem ziaren skalnych.Metamorfizm – jest to zespół procesów prowadzących do zmiany skał, tekstury, struktury, składu mineralnego oraz chemicznego. Typowym środowiskiem metamorfizmu jest wnętrze skorupy ziemskiej, może on wystąpić również na powierzchni Ziemi. Należy mieć jednak na uwadze, że metamorfizmem nazywamy tylko przemiany zachodzące w stanie stałym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ryka W. i Maliszewska A. Słownik petrograficzny. Wydawnictwa Geologiczne. Warszawa, 1982. ​ISBN 83-220-0150-9
 • Sapropel (z gr. saprós – zgniły, pēlós – błoto; szlam gnilny) - muł denny starzejących się lub zanieczyszczonych zbiorników wodnych, ciemny od siarczków żelaza, bogaty w substancje organiczne rozkładane przez drobnoustroje.Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.