• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Santa Rosa - departament

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Nueva Santa Rosa – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 17 396 osób. Nueva Santa Rosa leży około 26 km na północ od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 1 007 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 60 km od wybrzeża Pacyfiku.
  Guazacapán – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 8 502 osób. Guazacapán leży około 43 km na południe od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 261 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 20 km od wybrzeża Pacyfiku.

  Santa Rosa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony na południu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cuilapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Escuintla, na zachodzie i północy z departamentami Gwatemala i Jalapa, na wschodzie z departamentem Jutiapa, natomiast południową granicę stanowi wybrzeże Pacyfiku.

  Oratorio – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 18 229 osób. Oratorio leży około 18 km na południowy wschód od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 951 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 50 km od wybrzeża Pacyfiku.Jalapa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo wschodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Jalapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Gwatemala, na południu z departamentami Santa Rosa i Jutiapa, na wschodzie z departamentem Chiquimula i na północy z departamentem Totonicapán.

  Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stołecznego są Barberena, Chiquimulilla, Taxisco i Nueva Santa Rosa. Departament ma charakter górzysty o średnim wyniesieniu 893 m n.p.m. i łagodnym do ciepłego klimacie, średnia maksymalna temperatura dnia wynosi 29°C a minimalna 15°C. .

  Chiquimulilla – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 15 162 osób. Chiquimulilla leży około 40 km na południe od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 215 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 25 km od wybrzeża Pacyfiku.Santa Cruz Naranjo – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 10 531 osób. Santa Cruz Naranjo leży około 20 km na północny zachód od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 1126 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 50 km od wybrzeża Pacyfiku.

  Podział departamentu[]

  W skład departamentu wchodzi 14 gmin (municipios).

  1. Barberena
  2. Casillas
  3. Chiquimulilla
  4. Cuilapa
  5. Guazacapán
  6. Nueva Santa Rosa
  7. Oratorio
  8. Pueblo Nuevo Viñas
  9. San Juan Tecuaco
  10. San Rafael Las Flores
  11. Santa Cruz Naranjo
  12. Santa María Ixhuatán
  13. Santa Rosa de Lima
  14. Taxisco

  Przypisy

  1. Viaje a Guatemala - Santa Rosa (hiszp.). [dostęp 2012-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (=2012-11-22)].
  2. Población a nivel departamental, 2012 Población Caracterización estadística República de Guatemala 2012 (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística Guatemala. [dostęp 2016-07-27].
  3. Departamentos - Santa Rosa (hiszp.). [dostęp 2016-07-27].
  Casillas – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 13 182 osób. Casillas leży około 33 km na północny-wschód od stolicy departamentu – miasta Cuilapa, tuż przy granicy z departamentami Jalapa i Gwatemala. Miejscowość leży na wysokości 1093 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 65 km od wybrzeża Pacyfiku.Barberena – miasto w Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. W 2006 roku miasto zamieszkiwało 36 tys. mieszkańców. Przemysł spożywczy, włókienniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  San Juan Tecuaco – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 2 419 osób. San Juan Tecuaco leży około 58 km na południe od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 394 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 30 km od wybrzeża Pacyfiku.
  Pueblo Nuevo Viñas – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 5 736 osób. Pueblo Nuevo Viñas leży około 35 km na zachód od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 1270 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 35 km od wybrzeża Pacyfiku.
  Taxisco – niewielka miejscowość na południowym wschodzie Gwatemali, w departamencie Santa Rosa. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 7 750 osób. Taxisco leży około 25 km na północ od stolicy departamentu – miasta Cuilapa. Miejscowość leży na wysokości 214 metrów nad poziomem morza, na nizinie u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, w odległości około 20 km od wybrzeża Pacyfiku.
  Escuintla – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Escuintla. W skład departamentu wchodzi 13 gmin (municipios). Departament graniczy na zachodzie z departamentem Suchitepéquez, na północy z departamentami Chimaltenango, Sacatepéquez i Gwatemala na wschodzie z departamentem Santa Rosa, natomiast południową granicę stanowi wybrzeże Pacyfiku.
  Jutiapa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo wschodnim krańcu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Jutiapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Santa Rosa, na południu wąskim pasem sięga wybrzeża Pacyfiku oraz graniczy granicą państwową z Salwadorem, na wschodzie Hondurasem i na północy z departamentami Chiquimula i Jalapa.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.