• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Santa Maria - wyspa na Azorach

  Przeczytaj także...
  Vila do Porto - miasto i gmina (port. concelho) na Azorach (region autonomiczny Portugalii), na wyspie Santa Maria. Według danych szacunkowych na rok 2011 liczy 5552 mieszkańców.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.

  Santa Mariaportugalska wyspa pochodzenia wulkanicznego we wschodniej części archipelagu azorskiego zaliczanego do Makaronezji, położona na Oceanie Atlantyckim. Jest to pierwsza wyspa na Azorach w kolejności odkrycia - Diogo de Silves dotarł do niej w 1427 roku podczas podróży z Madery. Jej powierzchnia wynosi 97,18 km², a najwyższy szczyt stanowi wierzchołek Pico Alto (590 m n.p.m.). Największą miejscowością i siedzibą jedynej gminy na wyspie jest Vila do Porto, które zamieszkuje około 5511 mieszkańców. Jest to jednocześnie najstarsza osada na Azorach, założona w 1432 roku.

  Diogo de Silves (XV wiek) - portugalski żeglarz. W 1427 jako pierwszy Europejczyk odkrył archipelag wysp azorskich położonych na północnym Atlantyku.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  8 lutego 1989 roku na Santa Maria rozbił się Boeing 707 linii Independent Air, w którym zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 137 pasażerów i 7 członków załogi.

  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Katastrofa lotu Independent Air 1851 – wypadek lotniczy, który miał miejsce 8 lutego 1989 na wyspie Santa Maria (Azory), w którym Boeing 707-331B (nr rejestracyjny N7231T) linii Independent Air – Skylark, lecący z włoskiego miasta Bergamo do Punta Cana na Dominikanie z międzylądowaniem na Azorach rozbił się o ziemię, zabijając wszystkie ze 144 znajdujących się na pokładzie osób.
  Makaronezja, z gr. Μακάροι Νήσοι (Makároi Nēsoi) (Wyspy Szczęśliwe) lub Μακάρων Νήσοι (Makárōn Nēsoi - Wyspy Szczęśliwych) – zbiorcza nazwa wulkanicznych wysp (łączna pow. 14 676 km²; 3 148 tys. mieszkańców), położonych na północno-wschodnim Atlantyku przy wybrzeżach Europy i Afryki.Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) – niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.