• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Santa Isabel - wyspa

  Przeczytaj także...
  Álvaro de Mendaña lub Álvaro Mendaña de Neyra (ur. ok. 1541 w Saragossie, zm. 1595 na wyspach Santa Cruz) – hiszpański żeglarz, badacz południowego Pacyfiku, towarzysz kosmografa Pedra Sarmienty de Gamboa, z którym wspólnie planował wyprawę celem odkrycia i chrystianizacji tajemniczego Lądu Południowego, Terra Australis, mającego stanowić przeciwwagę dla wielkich kontynentów półkuli północnej.Wyspy Salomona (ang. Solomon Islands) – archipelag w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ciągnie się z północnego zachodu na południowy wschód na długości ok. 1100 km przy szerokości sięgającej 600 km. Łączna powierzchnia wysp wynosi ok. 40 tys. km². Główne wyspy archipelagu to:
  Choiseul – wyspa (2 971 km²) w archipelagu Wysp Salomona. Należy do państwa Wyspy Salomona; leży w tamtejszej prowincji Choiseul. Powierzchnia wyspy wynosi 2971 km². Liczba mieszkańców: ok. 20 tys.

  Santa Isabel – wyspa na południowym Pacyfiku, należąca do państwa Wysp Salomona. Jest najdłuższą wyspą archipelagu Wysp Salomona i największą w prowincji Isabel (2999 km²). W 1991 roku ludność wyspy liczyła 16 500 osób. Mieszkańcy wyspy posługują się, oprócz angielskiego i pijin, siedmioma lokalnymi językami.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Sąsiednie wyspy to Choiseul na zachód i Malaita na wschód, natomiast na południe od Santa Isabel znajduje się cieśnina dzieląca dwa pasma wysp archipelagu. Na północny wschód od Santa Isabel znajdują się otwarte wody Pacyfiku.

  Pierwszym Europejczykiem na wyspie był Álvaro de Mendaña de Neyra w 1568 roku.

  Najwyższy szczyt, Mount Kubonitu, ma 1120 m n.p.m.

  Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.Język neosalomoński, Pijin - język kreolski na bazie angielskiego, z cechami gramatyki melanezyjskiej, używany przez około 25 tysięcy osób na Wyspach Salomona. Historycznie spokrewniony z językami tok pisin i bislama .
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.