• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Santa Cruz - Galapagos

  Przeczytaj także...
  Gołębiak plamisty (Zenaida galapagoensis) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych. Występuje na wyspach Galapagos należących do Ekwadoru.Zięby Darwina (Geospizinae) – grupa kilkunastu niewielkich, bardzo podobnych do siebie gatunków ptaków odkrytych przez Karola Darwina podczas wyprawy HMS Beagle (zob. też John Gould). Początkowo zaliczono je jako podrodzinę Geospizinae z rodziny ziarnojadów (Fringillidae) z rzędu wróblowych. Później rodzaje uprzednio do niej zaliczane zaklasyfikowano do rodziny trznadlowatych (Emberizidae), w podrodzinie trznadli (Emberizinae). Obecnie wszystkie zięby Darwina zaliczane są do tanagr (Thraupidae). Nazwa zięby Darwina zachowała się jako potoczne określenie tej grupy gatunków ptaków śpiewających, które wywodzą się od wspólnego przodka przybyłego przed wiekami na Wyspy Galapagos i które na skutek radiacji adaptacyjnej przystosowały się do różnych nisz ekologicznych.
  Puerto Ayora – miasto w prowicji Galápagos w Ekwadorze, na wyspie Santa Cruz. Jest największą miejscowością wysp Galapagos, według danych z 2010 roku liczyło 11 974 mieszkańców.

  Santa Cruz (ang. Indefatigable) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Jest to druga co do wielkości wyspa archipelagu, zamieszkana przez około 12 000 mieszkańców. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza „Święty Krzyż”, nazwa angielska pochodzi od okrętu HMS Indefatigable.

  Żarek (Pyrocephalus rubinus) – gatunek małego ptaka z rodziny tyrankowatych. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Pyrocephalus. Posiada szeroki zasięg występowania. Wyróżnia się od 9 do 11 podgatunków.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

  Geologia[]

  Skały wulkaniczne na wybrzeżu wyspy

  Santa Cruz jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, choć jej wulkany już wygasły. Leży w centrum archipelagu; aktywność wulkaniczna przeniosła się obecnie w kierunku zachodnim. Jej najwyższy szczyt osiąga wysokość 864 m n.p.m.

  HMS Indefatigable – brytyjska fregata żaglowa z przełomu XVIII i XIX wieku. Jej budowę jako dwupokładowego okrętu liniowego rozpoczęto w 1781 roku, zaś ukończono po zmianie planów jako fregatę w 1794 roku. Brała udział w starciach z rewolucyjną Francją i wojnach napoleońskich.Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  Miasta[]

  Santa Cruz jest najbardziej zaludnioną wyspą archipelagu. Głównym miastem jest port Puerto Ayora, główny węzeł turystyczny w archipelagu. Znajduje się w nim stacja naukowa im. Karola Darwina (hiszp. Estación Científica Charles Darwin). Na wilgotnych wyżynach wyspy znajdują się mniejsze miasta Bellavista i Santa Rosa, których mieszkańcy zajmują się hodowlą bydła i uprawą roślin.

  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.Uszatka błotna, sowa błotna, błotnica (Asio flammeus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae).

  Fauna i flora[]

  Żółw słoniowy z wyspy Santa Cruz

  Duże zaludnienie Santa Cruz i ruch turystyczny zwiększa zagrożenie introdukcją obcych gatunków. Na wyspie występują m.in. żółwie słoniowe z lokalnego podgatunku Chelonoidis nigra porteri, oraz ptaki takie jak: uszatka Asio flammeus galapagoensis, zięby Darwina, żarek galapagoski (Pyrocephalus rubinus nanus), lasówka złotawa Setophaga petechia aureola, derkaczyk galapagoski Laterallus spilonota, derkacznik pstrodzioby Neocrex erythrops i gołębiak plamisty Zenaida galapagoensis.

  Wyspy Galápagos, Wyspy Żółwie (nazwa urzędowa: hiszp. Archipiélago de Colón, czyli Archipelag Kolumba) – archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi 7,8 tys. km².Lasówka złotawa (Setophaga petechia) – gatunek ptaka z rodziny lasówek (Parulidae). Występuje wyłącznie w Ameryce.

  Przypisy

  1. Santa Cruz (ang.). Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Introdukcja (łac. introductio – wprowadzenie, wstęp) – wprowadzenie nierodzimego gatunku lub niższego taksonu pochodzącego z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu danej biocenozy. W rolnictwie jest to celowe wprowadzenie przez człowieka na teren uprawy chronionej organizmów pożytecznych.
  Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.
  Żółw słoniowy (Chelonoidis nigra) – gatunek jednego z największych żółwi na świecie. Podobny rozmiarem do żółwi olbrzymich z wysp Oceanu Indyjskiego. Jego pancerz grzbietowy może mieć 150 cm długości, a największy znaleziony osobnik mierzył prawie 3 metry i ważył 1000 kg. Na ogół za duże uważa się osobniki, których waga przekracza 200 kg, a wysokość dochodzi do 1 metra. Samce są zwykle większe od samic. Liczba jego podgatunków jest niepewna - wyróżnia się ich do 15, z czego 5 jest już wymarłych; nie jest pewne, czy podgatunki te nie stanowią w istocie odrębnych gatunków (patrz niżej). Żółwie słoniowe żyją na wyspach Galapagos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.