San Remo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sanremo)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Remo (wł. Sanremo, lig. Sanremu) – miasto położone nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Miejscowość została założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools). Według danych na rok 2016 gminę zamieszkuje 54 867 osób.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Nazwa[ | edytuj kod]

Nazwa miasta jest fonetycznym skrótem od słów San Romolo, które odnoszą się do Romulusa z Genui, tamtejszego biskupa. W języku liguryjskim jego imię pisane jest San Roemu. Same słowa San Remo widniały na wszystkich mapach antycznej Ligurii, starożytnej Republiki Genui, średniowiecznej Italii, Królestwa Sardynii oraz Królestwa Włoch. Oficjalnie nazwa miasta, użyta jako Sanremo, pojawiła się w dokumentach w okresie faszyzmu.

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, św. Katarzyny i św. Serafina z Sarowa w San Remo – prawosławna cerkiew wzniesiona w 1913, w jurysdykcji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich. Siedziba parafii.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Ekonomia[ | edytuj kod]

San Remo cieszy się sprzyjającymi warunkami pogodowymi ze względu na położenie nad Morzem Śródziemnym oraz obecność morskich Alp na obrzeżu miasta (najwyższy szczyt Monte Bignone, ok. 1300 m n.p.m.). Występuje tu więc klimat ciepły, ze słonecznymi dniami i chłodnymi nocami. Takie warunki sytuują San Remo jako jedno z atrakcyjniejszych miejsc Riviery di Ponte. Miasto organizuje wiele przedsięwzięć oraz imprez okolicznościowych, a także stwarza warunki do uprawiania sportów, zbierając dużą liczbę zainteresowanych turystów. Znajdują się w nim dwa schroniska turystyczne: Porto Vecchio oraz Porto Sole. Wiele butików i lokalnych sklepów znajduje się w centrum miasta. Barwny targ, otwierany we wtorkowe i sobotnie poranki na Piazza Eroi Sanremesi (plac Bohaterów San Remo) przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale także turystów.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Królestwo Sardynii – państwo historyczne istniejące już od średniowiecza, od 1720 pod rządami dynastii sabaudzkiej, w 1743 połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu.

Charakterystyczny dla miasta budynek Municipal Casino powstał w 1905. W nim odbywają się pokazy tańca oraz sztuk, jest on również jednym z punktów objętych Festiwalem Kreatywności w Szkołach (GEF). Znajdujący się w centrum miasta, niedaleko dworca Piazza Colombo, amfiteatr The Ariston Theatre oferuje serię koncertów muzycznych, występów teatralnych, sztuk oraz oper. Podczas GEF jest on budynkiem, w którym jury ogląda występy Eurotheatre – wybranych grup teatralnych z całej Europy. The Symphony Orchestra jest jedną z dwunastu orkiestr symfonicznych, które grają około 120 koncertów rocznie.

Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.

Obok turystyki San Remo znane jest również z produkcji oliwy z oliwek Extra Vergine, które jest głównym produktem zachodniej Ligurii, w szczególności prowincji Imperia. San Remo znane jest także jako „miasto kwiatów” (la Citta dei Fiori), co ma znaczny wpływ na gospodarkę miasta. Pobliskie miejscowości: Arma di Taggia, Bordighera i Ospedaletti również hodują wiele kwiatów, które trafiają na międzynarodowy rynek San Remo.

Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Bordighera – miejscowość i gmina w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia. Miasto usytuowane jest na stokach Alp Liguryjskich, w pobliżu Monte Carlo i San Remo. Bordighera jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym Riwiery Włoskiej, nad Morzem Liguryjskim. Rejon, w którym leży Bordighera, zwane jest potocznie Riwierą Kwiatową, a na północy miasta przebiega "kwiatowa autostrada" (autostrada dei fiori).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Republika Genui (po włosku: Repubblica di Genova) – dawne niepodległe państwo leżące w Ligurii, na wybrzeżu północno-zachodnich Włoch. Istniała od XI wieku do 1797 roku.
Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Ventimiglia (lig. Vintimìggia, fr. Vintimille) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia.
Nel blu dipinto di blu” (pol. „W niebieskim pomalowanym na niebiesko”), popularnie zwana „Volare” („latać”) – najpopularniejsza piosenka włoskiego piosenkarza Domenico Modugno. Stała się jedną z trzech najpopularniejszych na świecie włoskich piosenek.

Reklama