• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sanna Nielsen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Edenryd – miejscowość (småort) w południowej Szwecji, położona w regionie administracyjnym (län) Skåne (gmina Bromölla).Melodifestivalen 2015 – 54. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, koncert drugiej szansy – 7 marca, a finał – 14 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

  Sanna Viktoria Nielsen (ur. 27 listopada 1984 w Kristianstadzie) – szwedzka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

  Siedmiokrotna uczestniczka Melodifestivalen. Rreprezentantka Szwecji w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji (2014).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Została wychowana w małej miejscowości Edenryd. W 2001 ukończyła naukę w szkole średniej Heleneholmsgymnasiet w Malmö. W dzieciństwie brała udział w wielu konkursach dla młodych talentów. W 1994, w wieku 10 lat wygrała festiwal muzyczny w Kallinge, wykonując utwór „Can You Feel the Love TonightEltona Johna. W latach 1995–1996 występowała w zespole tanecznym Mats Elmes.

  Kristianstad – miasto w południowej Szwecji, zamieszkane przez około 35 tys. mieszkańców, ośrodek administracyjny gminy Kristianstad, liczącej ponad 76,5 tys. mieszkańców; do 1997 roku stolica regionu (län) Kristianstad, który po połączeniu z regionem Malmöhus utworzył region Skania. Jedno ze 134 miast posiadających historyczny status miasta w Szwecji.Du och jag mot världen – singel Fredrika Kempe i Sanny Nielsen, wydany w 2005 roku. Utwór napisał Fredrik Kempe, a skomponowali go Bobby Ljunggren, Henrik Wikström oraz Fredrik Kempe. Za produkcję zaś odpowiadał Henrik Wikström.

  W 1996 wydała swój debiutancki singel „Till en fågel”, z którym dotarła do 46. miejsca listy przebojów w Szwecji. Utwór znalazł się na jej pierwszym albumie studyjnym pt. Silvertoner, który dotarł do 55. miejsca listy sprzedaży w Szwecji. Do końca dekady wydała jeszcze jeden album świąteczny pt. Min önskejul (1997) i singel „Time to Say Goodbye” (1999), a także użyczyła głosu tytułowej bohaterce w szwedzkiej wersji językowej filmu Alicja w Krainie Czarów (1998).

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Sanna 11-22 – pierwszy album kompilacyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 7 marca 2007 przez wytwórnię Lionheart International.

  W 2001 zgłosiła się z utworem „I går, i dag” do Melodifestivalen, programu wyłaniającego reprezentanta Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji. 23 lutego wystąpiła w finale selekcji organizowanych w Malmö i zajęła trzecie miejsce z liczbą 172 punktów. Po festiwalu z utworem znalazła się na 32. miejscu listy przebojów w Szwecji. W lipcu zaśpiewała na przyjęciu urodzinowym księżniczki Wiktorii, a w grudniu wyruszyła w świąteczną trasę koncertową z Christerem Sjögrenem, Stenem Nilssonem i Charlotte Nilsson. Wiosną 2002 odebrała nagrodę Ulla Billqvist-stipendiet, a w lipcu wyróżniono ją Birgit Nilssons stipendium. Również w 2002 koncertowała z Rogerem Pontarem oraz zagrała serię koncertów świątecznych z Kalle Moraeusem i Tito Beltránem.

  Fredrik Kempe (ur. 29 kwietnia 1972 w Vårgårda) - szwedzki śpiewak operowy, piosenkarz i kompozytror muzyki pop, obecnie zamieszkały w Sztokholmie. Jest kompozytorem i autorem wielu piosenek, które brały udział w szwedzkich preselekcjach do konkursu Eurowizji – Melodifestivalen. Jest on swoistym rekordzistą, gdyż jego kompozycje, wygrywały festiwal kilka razy z rzędu. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami muzyki pop jak Måns Zelmerlöw, Charlotte Perrelli, Sanna Nielsen i Eric Saade. Oprócz tego Fredrik Kempe wydał dwa solowe albumy, z których pierwszy „Songs For Your Broken Heart” ukazał się 2 grudnia 2002 roku. Album ten promował singiel „Vincerò”, który był mieszaniną muzyki operowej i disco. 21 kwietnia 2004 roku została wydana druga płyta „Bohème”.Undo – singel szwedzkiej wokalistki Sanny Nielsen, napisany przez Fredrika Kempe, Davida Kreugera oraz Hameda Pirouzpanah „K-One”, wydany w 23 lutego 2014 roku.

  W 2003 ponownie wzięła udział w Melodifestivalen, tym razem z utworem „Hela världen för mig”. 22 lutego zaśpiewała go w drugim półfinale w Göteborgu i przeszła do finału, organizowanego 15 marca w Sztokholmie; zajęła piąte miejsce z 93 punktami na koncie. Po finale selekcji trafiła z utworem do 35. miejsca listy najlepiej sprzedających się singli w Szwecji. W tym samym roku otrzymała nagrodę Årets skåning, przyznawaną od 1967. W 2003 i 2004 ponownie odbyła świąteczne trasy koncertowe po kraju.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.QX Publishing (Qruiser lub QX) miesięcznik założony w 1995, aby stworzyć platformę komunikacyjną dla osób LGBT w Skandynawii. Drukowany w około 32 tysiącach kopii miesięcznie jest największym tego typu magazynem w regionie. Co roku rozdawana jest nagroda za działalność LGBT podczas QX Gay Awards. Jest również zaangażowana w wybory Mr Gay Szwecji od 1999. Współpracuje z Paradę w Sztokholmie. QX GayMap Stockholm jest drukowanym przewodnikiem po angielsku po gejowsko-lesbijskim Sztokholmie. Mapka drukowana jest w 40000 kopii i jest wydawana co roku w maju. Jest również dostępna w formacie PDF. Magazyn, poza stroną internetową, ma również wersję Flash.

  W 2005 uczestniczyła w Melodifestivalen, do którego zgłosiła się z piosenką „Du och jag mot världen”, nagraną w duecie z Fredrikem Kempem. Dotarli do finału, a 12 marca zajęli w nim ósme miejsce. Z piosenką dotarli do 20. miejsca listy przebojów w Szwecji. W lutym 2006 piosenkarka wydała trzeci album studyjny pt. Nära mej, nära dej, z którym dotarła do 12. miejsca szwedzkiej listy sprzedaży. W 2007 zakwalifikowała się do półfinałów Melodifestivalen z utworem „Vågar du, vågar jag”, z którym ostatecznie zajęła siódme miejsce w finale. Po selekcjach utwór trafił na 10. miejsce szwedzkiej listy najlepiej sprzedających się singli. W marcu wydała swój pierwszy album kompilacyjny pt. Sanna 11-22, na którym umieściła utwory nagrane przez nią między 11. a 22. rokiem życia piosenkarki. Płyta dotarła do 19. miejsca listy sprzedaży w Szwecji. Od lipca do sierpnia Nielsen odbyła trasę koncertową Sommar, Sommar, Sommar wraz z Shirley Clamp i Sonją Aldén.

  Vår jul – album studyjny szwedzkich piosenkarek Sanny Nielsen, Shirley Clamp i Sonji Aldén, wydany 3 listopada 2010 przez wytwórnię Lionheart International.Melodifestivalen 2014 – 53. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2014. Półfinały odbyły się kolejno: 1, 8, 15 oraz 22 lutego, koncert drugiej szansy – 1 marca, a finał – 8 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.
  Sanna Nielsen podczas koncertu w Gröna Lund, 2008

  W 2008 zakwalifikowała się z utworem „Empty Room” do Melodifestivalen. 16 lutego wystąpiła w drugim półfinale konkursu w Västerås i awansowała do finału, odbywającego się 15 marca w Sztokholmie. Zajęła w nim drugie miejsce, przegrywając jedynie z Charlotte Perrelli. Po finale Melodifestivalen z utworem „Empty Room” dotarła do drugiego miejsca szwedzkiej listy przebojów i odebrałą platynową płytę za wysoką sprzedaż singla. W kwietniu wydała album pt. Stronger, na którym umieściła utwory nagrane wyłącznie w języku angielskim. Z płytą trafiła na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Szwecji i odebrała złotą płytę. W czerwcu otrzymała nagrodę Årets lidingöbo, a pod koniec roku wydała drugi album świąteczny pt. Our Christmas, który nagrała z Shirley Clamp i Sonją Aldén. Wydawnictwo dotarło do pierwszego miejsca na szwedzkiej liście sprzedaży i zapewniło grupie certyfikat platynowej płyty. W grudniu telewizja SVT wyemitowała dokument o Sannie Nielsen, który przedstawił jej dotychczasowe starty w Melodifestivalen oraz archiwalne filmy oraz zdjęcia z okresu dzieciństwa.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Årsta – jedna z dzielnic (stadsdel, -ar) Sztokholmu, położona w jego południowej części (Söderort). Wchodzi w skład dzielnicy administracyjnej (stadsdelsområde, -n) Enskede-Årsta-Vantör. Graniczy z dzielnicami Södra Hammarbyhamnen, Johanneshov, Enskede Gård, Enskedefältet, Östberga i Liljeholmen oraz przez wody Årstaviken z Södermalmem. Wysepki Årsta holmar zaliczane są do dzielnicy administracyjnej (stadsdelsområde) Södermalm.
  Sanna Nielsen na konferencji prasowej przed Melodifestivalen 2011, listopad 2010

  W lutym 2009 otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza szwedzka piosenka roku (za utwór „Empty Room”) na ceremonii Gaygalan 2009, uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez czasopismo „QX”, skierowane dla społeczności LGBT. Pod koniec 2010 ponownie nawiązała współpracę z Shirley Clamp i Sonją Aldén, z którymi nagrała album świąteczny pt. Vår jul. Płyta dotarła do 6. miejsca na liście sprzedaży w Szwecji i zdobyła certyfikat złotej płyty.

  Vinternatten – ósmy album studyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 21 listopada 2012 przez wytwórnię EMI.Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.

  W 2011 wzięła udział w Melodifestivalen z piosenką „I’m in Love”, z którą dotarła do finału i zajęła w nim czwarte miejsce. Po selekcjach trafiła z utworem na 32. miejsce listy przebojów. W marcu wydała album studyjny, również zatytułowany I’m in Love, z którym dotarła do trzeciego miejsca listy najlepiej sprzedających się albumów w Szwecji. Również w 2011 nagrała piosenkę „Nils Holgersson” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Nils Holgerssons underbara resa.

  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

  W listopadzie 2012 wydała album pt. Vinternatten, z którym dotarła do piątego miejsca listy sprzedaży w Szwecji. Pod koniec 2013 wydała kolejny album świąteczny pt. Min jul, za który uzyskała status platynowej płyty.

  W 2014 zakwalifikowała się z utworem „Undo” do programu Melodifestivalen 2014. Pomyślnie przeszła przez półfinały, a 8 marca zwyciężyła w finale konkursu, dzięki czemu została reprezentantką Szwecji w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Danii. Po Melodifestivalen dotarła z utworem do drugiego miejsca listy przebojów w Szwecji i odebrała złotą płytę za sprzedaż singla. Jeszcze przed rozegraniem półfinałów Eurowizji była jedną z głównych faworytek do wygrania konkursu. W maju wystąpiła podczas pierwszego półfinału konkursu i awansowała do finału, w którym zajęła trzecie miejsce z liczbą 218 punktów. 30 czerwca wydała swój dziesiąty album studyjny pt. 7, który dotarł na szczyt szwedzkiej listy sprzedaży.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

  Na początku 2015 wraz z Robinem Paulssonem poprowadziła Melodifestivalen 2015. W maju, wraz z Edwardem af Sillénem, komentowała 60. Konkurs Piosenki Eurowizji dla stacji SVT. W 2016 prowadziła coroczny program Allsång på Skansen.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Melodifestivalen 2008 – szwedzkie preselekcje do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji 2008, który odbył się 20, 22 i 24 maja.
  Silvertoner – debiutancki album studyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 21 września 1996 przez wytwórnię Gazell Music.
  Edward af Sillén (ur. 25 września 1982 roku w Rio de Janeiro) – szwedzki scenarzysta i reżyser urodzony w Rio de Janeiro, wieloletni współtwórca szwedzkiego festiwalu Melodifestivalen oraz komentator Konkursów Piosenki Eurowizji dla szwedzkiej telewizji SVT, twórca scenariuszy konkursu w 2010 i 2013 roku.
  Till en fågel – singel Sanny Nielsen, wydany w 1996 roku, pochodzący z albumu Silvertoner. Utwór został napisał i skomponował Bert Månson, a wyprodukował go Lennart Sjöholm.
  Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Empty Room – singel Sanny Nielsen, wydany 9 marca 2008, pochodzący z albumu Stronger. Utwór napisali i skomponowali Bobby Ljunggren oraz Aleena Gibson, a za produkcję odpowiadali Jörgen Ingeström i Bo Reimer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.