• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sanna Nielsen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Edenryd – miejscowość (småort) w południowej Szwecji, położona w regionie administracyjnym (län) Skåne (gmina Bromölla).Melodifestivalen 2015 – 54. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, koncert drugiej szansy – 7 marca, a finał – 14 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

  Sanna Viktoria Nielsen (ur. 27 listopada 1984 w Kristianstadzie) – szwedzka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, siedmiokrotna uczestniczka Melodifestivalen, reprezentantka Szwecji w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Została wychowana w małej miejscowości Edenryd. W 2001 roku ukończyła naukę w szkole średniej Heleneholmsgymnasiet w Malmö.

  Kristianstad – miasto w południowej Szwecji, zamieszkane przez około 35 tys. mieszkańców, ośrodek administracyjny gminy Kristianstad, liczącej ponad 76,5 tys. mieszkańców; do 1997 roku stolica regionu (län) Kristianstad, który po połączeniu z regionem Malmöhus utworzył region Skania. Jedno ze 134 miast posiadających historyczny status miasta w Szwecji.Du och jag mot världen – singel Fredrika Kempe i Sanny Nielsen, wydany w 2005 roku. Utwór napisał Fredrik Kempe, a skomponowali go Bobby Ljunggren, Henrik Wikström oraz Fredrik Kempe. Za produkcję zaś odpowiadał Henrik Wikström.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  W dzieciństwie brała udział w wielu konkursach dla młodych talentów, w 1994 roku wygrała festiwal muzyczny w Kallinge, wykonując utwór „Can You Feel the Love TonightEltona Johna.

  W latach 1995–1996 występowała w zespole tanecznym Mats Elmes. W 1996 roku wydała swój pierwszy singel – „Till en fågel”, który dotarł do 46. miejsca na oficjalnej szwedzkiej liście sprzedaży. We wrześniu tego samego roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Silvertoner, który dotarł do 55. miejsca listy sprzedaży w Szwecji.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Jean Edith „Camilla” Läckberg (ur. 30 sierpnia 1974 w Fjällbace) – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka.

  W kolejnych latach Nielsen wydała album świąteczny zatytułowany Min önskejul (1997) i singel „Time to Say Goodbye” (1999). Użyczyła też głosu Alicji w szwedzkiej wersji językowej filmu Alicja w Krainie Czarów (1998).

  2001–2005: Pierwsze starty w Melodifestivalen[ | edytuj kod]

  Sanna Nielsen podczas koncertu w Gröna Lund, 2008

  W 2001 roku zgłosiła się z utworem „I går, i dag” autorstwa Berta Månsona do Melodifestivalen, szwedzkich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. 23 lutego wystąpiła w finale selekcji organizowanych w Malmö i zajęła trzecie miejsce z liczbą 172 punktów. Po festiwalu singel znalazł się na 32. miejscu na szwedzkiej liście sprzedaży. W lipcu Nielsen zaśpiewała na przyjęciu urodzinowym księżniczki Wiktorii. W grudniu z kolei wyruszyła w świąteczną trasę koncertową wraz z Christerem Sjögrenem, Stenem Nilssonem i Charlotte Perrelli (wtedy Nilsson).

  Sanna 11-22 – pierwszy album kompilacyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 7 marca 2007 przez wytwórnię Lionheart International.Fredrik Kempe (ur. 29 kwietnia 1972 w Vårgårda) - szwedzki śpiewak operowy, piosenkarz i kompozytror muzyki pop, obecnie zamieszkały w Sztokholmie. Jest kompozytorem i autorem wielu piosenek, które brały udział w szwedzkich preselekcjach do konkursu Eurowizji – Melodifestivalen. Jest on swoistym rekordzistą, gdyż jego kompozycje, wygrywały festiwal kilka razy z rzędu. Współpracował m.in. z takimi gwiazdami muzyki pop jak Måns Zelmerlöw, Charlotte Perrelli, Sanna Nielsen i Eric Saade. Oprócz tego Fredrik Kempe wydał dwa solowe albumy, z których pierwszy „Songs For Your Broken Heart” ukazał się 2 grudnia 2002 roku. Album ten promował singiel „Vincerò”, który był mieszaniną muzyki operowej i disco. 21 kwietnia 2004 roku została wydana druga płyta „Bohème”.

  Wiosną 2002 została uhonorowana prestiżową nagrodą Ulla Billqvist-stipendiet, a w lipcu wyróżniono ją Birgit Nilssons stipendium. Również w 2002 koncertowała z Rogerem Pontarem. W grudniu tego samego roku zagrała serię koncertów świątecznych z Kalle Moraeusem i Tito Beltránem; powtórnie w latach 2003 i 2004.

  W 2003 roku ponownie wzięła udział w Melodifestivalen, tym razem z utworem „Hela världen för mig”, napisanym i skomponowanym przez Thomasa G:sona. 22 lutego piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale w Göteborgu i przesza do finału, organizowanego 15 marca w Sztokholmie. Zajęła piąte miejsce z 93 punktami na koncie. Po finale selekcji utwór dotarł do 35. miejsca listy sześćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli w Szwecji. W tym samym roku Nielsen otrzymała nagrodę Årets skåning, przyznawaną od 1967.

  Undo – singel szwedzkiej wokalistki Sanny Nielsen, napisany przez Fredrika Kempe, Davida Kreugera oraz Hameda Pirouzpanah „K-One”, wydany w 23 lutego 2014 roku.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  W 2005 roku uczestniczyła w Melodifestivalen, tym razem z piosenką „Du och jag mot världen”, nagraną wraz z Fredrikem Kempem. Duet dotarł do finału, który odbył się 12 marca, i zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 30 punktów. Piosenka dotarła do 20. miejsca listy sprzedaży w kraju.

  2006–2007: Nära mej, nära dej, Melodifestivalen 2007 i Sanna 11-22[ | edytuj kod]

  W lutym 2006 roku Nielsen wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany Nära mej, nära dej. Znalazły się na nim piosenkarki, do których teksty i muzykę napisali m.in. Fredrik Kempe i Marcos Ubeda. Album dotarł do 12. miejsca szwedzkiej listy sprzedaży.

  Linköping – miasto w Szwecji, stolica regionu administracyjnego Östergötland, nad rzeką Stångån. Miasto liczy 97 428 mieszkańców a gmina Linköping, około 141 863 (2008). Linköping jest siódmym co do wielkości miastem w Szwecji. Linköping to także siedziba diecezji Linköping (kościół szwedzki).QX Publishing (Qruiser lub QX) miesięcznik założony w 1995, aby stworzyć platformę komunikacyjną dla osób LGBT w Skandynawii. Drukowany w około 32 tysiącach kopii miesięcznie jest największym tego typu magazynem w regionie. Co roku rozdawana jest nagroda za działalność LGBT podczas QX Gay Awards. Jest również zaangażowana w wybory Mr Gay Szwecji od 1999. Współpracuje z Paradę w Sztokholmie. QX GayMap Stockholm jest drukowanym przewodnikiem po angielsku po gejowsko-lesbijskim Sztokholmie. Mapka drukowana jest w 40000 kopii i jest wydawana co roku w maju. Jest również dostępna w formacie PDF. Magazyn, poza stroną internetową, ma również wersję Flash.

  W 2007 roku Nielsen zakwalifikowała się do półfinałów Melodifestivalen z utworem „Vågar du, vågar jag”, który napisali Fredrik Kempe, Bobby Ljunggren i Henrik Wikström. Piosenkarka zakwalifikowała się do finału, w którym ostatecznie zajęła siódme miejsce z 44 punktami. Po selekcjach utwór trafił na 10. miejsce szwedzkiej listy najlepiej sprzedających się singli. W marcu ukazał się pierwszy album kompilacyjny Nielsen zatytułowany Sanna 11-22. Nazwa płyty odnosi się do umieszczonych na niej utworów, które zostały nagrane pomiędzy 11 a 22 rokiem życia piosenkarki. Album znalazł się na 19. miejscu na liście sprzedaży w Szwecji. Od lipca do sierpnia Nielsen odbyła trasę koncertową Sommar, Sommar, Sommar wraz z Shirley Clamp i Sonją Aldén.

  Vår jul – album studyjny szwedzkich piosenkarek Sanny Nielsen, Shirley Clamp i Sonji Aldén, wydany 3 listopada 2010 przez wytwórnię Lionheart International.Melodifestivalen 2014 – 53. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2014. Półfinały odbyły się kolejno: 1, 8, 15 oraz 22 lutego, koncert drugiej szansy – 1 marca, a finał – 8 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

  2008–2010: Melodifestivalen 2008, Stronger i albumy świąteczne[ | edytuj kod]

  Sanna Nielsen na konferencji prasowej przed Melodifestivalen 2011, listopad 2010

  W 2008 roku zakwalifikowała się z utworem „Empty Room” (Bobby Ljunggren i Aleena Gibson) do udziału w Melodifestivalen. 16 lutego wystąpiła w drugim półfinale konkursu w Västerås i awansowała do finału, odbywającego się 15 marca w Sztokholmie. Zajęła w nim drugie miejsce po zdobyciu 206 punktów, o 18 punktów mniej od zwyciężczyni Charlotte Perrelli. Po finale Melodifestivalen singel „Empty Room” dotarł do drugiego miejsca szwedzkiej listy najlepiej sprzedających się singli i został wyróżniony platynowym certyfikatem za sprzedaż.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Årsta – jedna z dzielnic (stadsdel, -ar) Sztokholmu, położona w jego południowej części (Söderort). Wchodzi w skład dzielnicy administracyjnej (stadsdelsområde, -n) Enskede-Årsta-Vantör. Graniczy z dzielnicami Södra Hammarbyhamnen, Johanneshov, Enskede Gård, Enskedefältet, Östberga i Liljeholmen oraz przez wody Årstaviken z Södermalmem. Wysepki Årsta holmar zaliczane są do dzielnicy administracyjnej (stadsdelsområde) Södermalm.

  W kwietniu 2008 roku Nielsen wydała swój kolejny album studyjny zatytułowany Stronger, na którym znalazły się wyłącznie utwory w języku angielskim. Płyta trafiła na pierwsze miejsce na liście sprzedaży w Szwecji i osiągnęła certyfikat złotej płyty. W czerwcu Nielsen otrzymała nagrodę Årets lidingöbo. Pod koniec roku ukazał się jej drugi album świąteczny zatytułowany Our Christmas, który nagrała wraz z Shirley Clamp i Sonją Aldén. Płyta zajęła pierwsze miejsce na szwedzkiej liście sprzedaży i otrzymała certyfikat platynowej płyty. W grudniu telewizja SVT wyemitowała dokument o Nielsen, który przedstawił jej dotychczasowe starty w Melodifestivalen, a także archiwalne filmy oraz zdjęcia z okresu dzieciństwa. W lutym 2009 roku Nielsen otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza szwedzka piosenka roku (za utwór „Empty Room”) na ceremonii Gaygalan 2009, uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez czasopismo „QX”, skierowane dla społeczności LGBT.

  Vinternatten – ósmy album studyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 21 listopada 2012 przez wytwórnię EMI.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Pod koniec 2010 roku Nielsen ponownie nawiązała współpracę z Shirley Clamp i Sonją Aldén, z którymi nagrała album świąteczny zatytułowany Vår jul. Płyta dotarła do 6. miejsca na liście sprzedaży w Szwecji i zdobyła certyfikat złotej płyty.

  2011–2013: Melodifestivalen 2011 i trzy albumy studyjne[ | edytuj kod]

  W 2011 roku Nielsen ponownie wzięła udział w Melodifestivalen, tym razem z piosenką „I’m in Love”. Pomyślnie przechodząc rundę półfinałową, wystąpiła w finale preselekcji 12 marca w Sztokholmie, gdzie zajęła czwarte miejsce ze 114 punktami. Po selekcjach utwór uplasował się na 32. miejscu na liście sprzedaży. W marcu odbyła się premiera kolejnego albumu studyjnego piosenkarki zatytułowanego I’m in Love, na który utwory współtworzył m.in. Thomas G:son. Płyta znalazła się na trzecim miejscu listy sześćdziesięciu najlepiej sprzedających się albumów w Szwecji. W tym samym roku Nielsen nagrała piosenkę „Nils Holgersson”, napisaną na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Nils Holgerssons underbara resa.

  Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

  W listopadzie 2012 roku Nielsen wydała płytę zatytułowaną Vinternatten, która dotarła do piątego miejsca listy sprzedaży w Szwecji. Pod koniec 2013 roku, z okazji Bożego Narodzenia, nagrała kolejny album świąteczny pod tytułem Min jul, który uzyskał status platynowej płyty.

  Od 2014: Konkurs Piosenki Eurowizji, album 7 i nowe projekty[ | edytuj kod]

  Sanna Nielsen podczas występu w pierwszym półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

  W 2014 roku zgłosiła się do Melodifestivalen z utworem „Undo”, z którym zakwalifikowała się do stawki konkursowej. 8 lutego wystąpiła w drugim półfinale w Linköping, zdobywając bezpośredni awans do finału, organizowanego 8 marca. Otrzymała w nim łącznie 212 punktów i zajęła pierwsze miejsce, dzięki czemu została reprezentantką Szwecji w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Danii. Po zwycięstwie selekcji utwór „Undo” trafił na drugie miejsce na liście sześćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli w Szwecji i otrzymał złoty certyfikat za sprzedaż.

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jeszcze przed rozegraniem półfinałów utwór „Undo” był jednym z głównych faworytów klubów OGAE do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. 6 maja Nielsen wystąpiła podczas pierwszego półfinału konkursu z czwartym numerem startowym i zakwalifikowała się do finału, rozgrywanego 10 maja. Zaprezentowała się w nim z trzynastym numerem startowym i zajęła trzecie miejsce z liczbą 218 punktów.

  Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Melodifestivalen 2008 – szwedzkie preselekcje do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji 2008, który odbył się 20, 22 i 24 maja.

  30 czerwca ukazał się dziesiąty album studyjny piosenkarki zatytułowany 7, na którym znalazły się utwory autorstwa m.in. Camillii Läckberg. Płyta znalazła się na pierwszym oficjalnej listy sprzedaży w Szwecji.

  Na początku 2015 roku Nielsen, wraz z Robinem Paulssonem, poprowadziła Melodifestivalen 2015. W maju, wraz z Edwardem af Sillénem, komentowała 60. Konkurs Piosenki Eurowizji dla szwedzkiej telewizji publicznej SVT. W 2016 roku została prowadzącą programu Allsång på Skansen, również w SVT.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 2006 roku zaręczyła się z Gudmundem Ingwallem w Las Vegas. Dwa lata później para rozstała się. Jej obecnym partnerem jest Joakim Ramsell, z którym mieszka w sztokholmskiej dzielnicy Årsta.

  Silvertoner – debiutancki album studyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 21 września 1996 przez wytwórnię Gazell Music.Edward af Sillén (ur. 25 września 1982 roku w Rio de Janeiro) – szwedzki scenarzysta i reżyser urodzony w Rio de Janeiro, wieloletni współtwórca szwedzkiego festiwalu Melodifestivalen oraz komentator Konkursów Piosenki Eurowizji dla szwedzkiej telewizji SVT, twórca scenariuszy konkursu w 2010 i 2013 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Till en fågel – singel Sanny Nielsen, wydany w 1996 roku, pochodzący z albumu Silvertoner. Utwór został napisał i skomponował Bert Månson, a wyprodukował go Lennart Sjöholm.
  Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Empty Room – singel Sanny Nielsen, wydany 9 marca 2008, pochodzący z albumu Stronger. Utwór napisali i skomponowali Bobby Ljunggren oraz Aleena Gibson, a za produkcję odpowiadali Jörgen Ingeström i Bo Reimer.
  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Vågar du, vågar jag – singel Sanny Nielsen, wydany 5 marca 2007. Utwór napisał Fredrik Kempe, a skomponowali go Bobby Ljunggren, Henrik Wikström oraz Fredrik Kempe. Za produkcję zaś odpowiadał Henrik Wikström.
  Min jul – dziewiąty album studyjny szwedzkiej piosenkarki Sanny Nielsen, wydany 4 listopada 2013 przez wytwórnię Parlophone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.