• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saneyuki Akiyama

  Przeczytaj także...
  Odawara (jap. 小田原市 Odawara-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu. Odawara jest jednym z „miast specjalnych” (jap. 特例市 tokurei-shi). Wojna chińsko-japońska (1894-1895) (w Chinach nazywana wojną jiawu, upr: 甲午战争; trad. 甲午戰爭) – wojna podjęta przez Japonię w celu uzyskania koncesji terytorialnych i gospodarczych od Chin.
  Kontradmirał (kadm., kontradm.) - wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi brygady w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
  Akiyama Saneyuki, 1916

  Saneyuki Akiyama (jap. 秋山 真之 Akiyama Saneyuki, ur. 20 marca 1868 w Matsuyamie, zm. 4 lutego 1918 w Odawarze) − japoński oficer marynarki, admirał, uczestnik wojny rosyjsko-japońskiej. Jego starszym bratem był generał Yoshifuru Akiyama.

  Alfred Thayer Mahan (ur. 27 września 1840, zm. 1 grudnia 1914) był amerykańskim oficerem marynarki wojennej, pedagogiem oraz geostrategiem nazywanym "najważniejszym amerykańskim strategiem XIX wieku". Prezentował znaczenie taktyk morskich na całym świecie. Mahan, zwany "Clausewitzem wojny morskiej", stworzył fundamenty, na których opierały się założenia strategiczne największych flot światowych od końca XIX wieku aż po dzień dzisiejszy.Wiceadmirał (wadm., wiceadm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi dywizji w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  Akiyama urodził się w rodzinie o tradycjach samurajskich. W latach 1886−1890 odbył studia w akademii marynarki wojennej, po czym rozpoczął służbę na okrętach floty japońskiej, specjalizując się w nawigacji i broni torpedowej. Brał udział w wojnie chińsko-japońskiej w latach 1894−1895. Po jej zakończeniu, w latach 1897−1899 studiował w Stanach Zjednoczonych, między innymi brał udział w zajęciach Alfreda T. Mahana w Naval War College. Był obserwatorem podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej na Karaibach, w składzie sztabu admirała Williama T. Sampsona. Przez krótki okres był również na stażu w Wielkiej Brytanii.

  Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.Bitwa pod Cuszimą – bitwa morska pomiędzy flotą rosyjską a japońską podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-1905, stoczona 27-28 maja 1905 w Cieśninie Cuszimskiej (położonej pomiędzy Japonią a Koreą) w pobliżu wyspy Cuszima, zakończona miażdżącym zwycięstwem Japończyków.

  Po powrocie do Japonii Akiyama został instruktorem w akademii sztabu generalnego marynarki. Od 1903 r. był oficerem sztabowym Pierwszej Floty, służąc na pancerniku "Mikasa" pod dowództwem admirała Tōgō. W tej roli służył podczas wojny rosyjsko-japońskiej, przygotowując plan przechwycenia okrętów rosyjskiej Drugiej Eskadry Pacyfiku, którego kulminacyjnym momentem była zwycięska bitwa pod Cuszimą. Po zakończeniu wojny powrócił do zajęć akademickich. W 1908 r. został promowany do stopnia komandora, a w 1913 r. kontradmirała. Podczas I wojny światowej został wysłany do Europy jako obserwator. W 1917 r. przeszedł w stan spoczynku w stopniu wiceadmirała.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rotem Kowner: Historical dictionary of the Russo-Japanese War. Oxford: Scarecrow Press, 2006. ISBN 978-0-8108-4927-3.
 • Spencer C. Tucker (red.): Naval Warfare. An International Encyclopedia. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, 2002. ISBN 1-57607-740-3.
 • Imperial Japanese Navy (ang.). [dostęp 2006-12-08].
 • William Thomas Sampson (ur. 9 lutego 1840 w Palmyrze, zm. 6 maja 1902 w Waszyngtonie) − amerykański oficer marynarki, kontradmirał dowodzący North Atlantic Station podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej, zwycięzca w bitwie pod Santiago de Cuba 3 lipca 1898 roku.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Yoshifuru Akiyama (jap. 秋山好古, Akiyama Yoshifuru, ur. 9 lutego 1859 w Matsuyamie, zm. 4 listopada 1930 tamże) − japoński oficer armii, generał, uczestnik wojny chińsko-japońskiej i rosyjsko-japońskiej. Starszy brat admirała Saneyuki Akiyamy.
  Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.