• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Saneczkarstwo

  Przeczytaj także...
  Steffi Martin (ur. 17 września 1962 w Bad Schlema) - była enerdowska saneczkarka – dwukrotna mistrzyni olimpijska i świata, medalistka mistrzostw Europy, zwyciężczyni Pucharu Świata.Dyscyplina sportu – rodzaj uprawianego sportu, który jest określony przez przepisy i normy. Przykładowymi dyscyplinami są m.in.: piłka nożna, lekkoatletyka, szermierka, narciarstwo szybkie.
  Sylke Otto (ur. 7 lipca 1969 w Karl-Marx-Stadt) – niemiecka saneczkarka, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Salt Lake City i Turynu.
  Tor saneczkarski w Calgary

  Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.

  Karpacz (niem. Krummhübel) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy.Puchar Świata w saneczkarstwie na torach lodowych to seria zawodów od listopada do lutego organizowana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską (FIL). Pierwsza edycja Pucharu Świata w saneczkarstwie odbyła się w sezonie 1977/1978 i od tej pory odbywa się bez przerwy corocznie. Obecnie zawodnicy startują w następujących konkurencjach: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz w konkurencji drużynowej.

  Są rozgrywane na torach sztucznych:

 • od 1914 mistrzostwa Europy
 • od 1955 mistrzostwa świata
 • od 1964 jest dyscypliną olimpijską
 • Rozwojem saneczkarstwa na świecie kieruje założona w 1957 Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (Federation Internationale de Luge de Course - FIL), w Polsce - Polski Związek Sportów Saneczkowych, założony w 1957 r. jako kontynuacja założonej w 1930 r. Sekcji Saneczkarskiej przy Polskim Związku Narciarskim.

  Hans Rinn (ur. 19 marca 1953 w Langewiesen) – enerdowski saneczkarz startujący w jedynkach oraz w dwójkach (w parze z Norbertem Hahnem).Bobsleje (z angielskiego bobsleigh) – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na zjeździe zawodników na specjalnych saniach (także zwanych bobslejami) po sztucznym torze lodowym, obecnie o średniej długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów, z czego na niektórych wjazd z prędkością 130 km/h może spowodować na drużynie działanie przeciążenia 5 g.

  Kolebką polskiego saneczkarstwa jest Krynica-Zdrój. W 1909 roku powstała pierwsza sekcja saneczkarska przy klubie sportowym Makabi w Krynicy, w 1914 roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach Europy. Po I wojnie światowej podjęto decyzję o budowie toru saneczkowego na stokach Góry Parkowej w Krynicy. Tor został oddany do użytku w 1929 roku, w 1938 roku na szczycie Góry Parkowej wybudowano betonową wieżę rozbiegową. Tor był wielokrotnie przebudowywany, w latach osiemdziesiątych popadł w ruinę. W 2008 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowo–bobslejowoskeletonowego.

  Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.

  Od 1930 roku Krynica stała się stolicą polskiego saneczkarstwa na 20 lat. Po II wojnie światowej saneczkarstwo zaczęło się rozwijać na Dolnym Śląsku, głównie w Karpaczu, gdzie w 1950 roku wybudowano nowoczesny tor sankowo-bobslejowy, także w Szklarskiej Porębie i Jakuszycach.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Skeleton – jednoosobowe, ciężkie (max. 50 kg) sanie sportowe o nisko położonym środku ciężkości. Umożliwiają osiąganie dużych (do ok. 130 km/h) prędkości podczas zjazdu po torze lodowym. Istnieje również sport o tej samej nazwie.

  Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1930 roku w Krynicy. Pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Bronisław Witkowski, a razem z nim na podium stanęli klubowi koledzy z KTH Krynica: Stefan Szerauc i Stanisław Rączkiewicz.

  W Polsce organizowane były imprezy o randze mistrzostw Europy i świata:

 • 1935 – Mistrzostwa Europy w Krynicy
 • 1958 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
 • 1962 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
 • 1965 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Karpaczu
 • 1979 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Krynicy
 • 1985 - Mistrzostwa Europy w Szczyrku na torze naturalnym
 • Wielkim sukcesem polskiego saneczkarstwa zakończyły się mistrzostwa z 1958 roku, podczas których reprezentanci Polski zdobyli 7 na 9 możliwych do zdobycia medali.

  Jerzy Wojnar (ur. 7 października 1930 we Lwowie, zm. 2 lutego 2005 w Warszawie) – polski pilot szybowcowy i saneczkarz, z zawodu inżynier-ceramik. Pilot szybowcowy Aeroklubu Krakowskiego. Trzykrotny rekordzista świata w szybownictwie (1954-1955).Saneczkarstwo na torach naturalnych jest dyscypliną sportową nieolimpijską. Podobnie jak w odmianie na torach lodowych rozgrywa się konkurencje jedynek mężczyzn, jedynek kobiet i dwójek mężczyzn.

  Najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki:

 • Jerzy Wojnar – dwukrotny mistrz i wicemistrz świata
 • Ryszard Pędrak-Janowicz – mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata
 • Barbara Piecha – mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw świata
 • Maria Semczyszak – mistrzyni świata
 • Za najlepszych saneczkarzy w historii tej dyscypliny uważani są Georg Hackl, Armin Zöggeler i Hans Rinn, a wśród kobiet Sylke Otto, Margit Schumann i Steffi Martin.

  Góra Parkowa (742 m) – szczyt w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, na terenie Krynicy-Zdroju. Jest jednym z głównych terenów rekreacyjnych, spacerowych i sportowych miasta Krynica-Zdrój.Armin Zöggeler (ur. 4 stycznia 1974 w Meran) - saneczkarz włoski, mistrz olimpijski, mistrz świata, zdobywca Pucharu Świata.

  Obecnie saneczkarstwo w Polsce jest uprawiane w Bielsku-Białej, Gołdapi, Jeleniej Górze, Karpaczu, Krynicy-Zdroju, Nowinach Wielkich, Nowym Sączu, Sopotni Małej, Szczyrku.

  Zobacz też[]

 • medaliści igrzysk olimpijskich w saneczkarstwie
 • mistrzostwa świata w saneczkarstwie
 • Puchar Świata w saneczkarstwie (tory lodowe)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wykaz lodowych torów saneczkowych na świecie (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Związek Narciarski – stowarzyszenie kultury fizycznej pełniące rolę polskiej federacji narodowej w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim oraz skokach narciarskich i narciarstwie dowolnym.
  Ryszard Pędrak Janowicz ( ur. 17 maja 1932 we Lwowie, zm. 1 lutego 2004 w Krakowie) - saneczkarz, specjalista torów lodowych. Przez znaczną część kariery i po jej zakończeniu mieszkał w Krynicy-Zdroju.
  Krynica-Zdrój (do 2002 Krynica, pot. Krynica Górska) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 11 085 mieszkańców.
  Georg Hackl (ur. 9 września 1966 w Berchtesgaden) – były niemiecki saneczkarz, trzykrotny mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz świata i Europy. Znany jako Hackl-Schorsch. Nazywany także dzięki swojemu białemu kostiumowi "Speeding Weißwurst" (pol. Pędząca Biała Kiełbasa).
  Saneczkarstwo na torach lodowych – zimowa dyscyplina olimpijska. Zawodnicy pokonują określony dystans po specjalnym torze, ślizgając się na sankach sportowych. Od 1964 saneczkarstwo znajduje się w programie olimpijskim; rozgrywane są trzy konkurencje - jedynki mężczyzn, jedynki kobiet i dwójki mężczyzn.
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Nowiny Wielkie (niem. Dollensradung) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Witnica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.