• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sandusky - Ohio

  Przeczytaj także...
  Antoni Sadowski (ang. Anthony Sadowski) (ur. 1669 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 1736 w Amityville, Pensylwania) – polski szlachcic, pionier dzikiego zachodu, tłumacz, założyciel miasta Sandusky w Stanach Zjednoczonych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Sanduskymiasto w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Ohio, położone nad jeziorem Erie.

  Liczba mieszkańców w 2000 roku wynosiła 27 968. Miasto słynie z parku rozrywki Cedar Point, jednego z największych tego typu na świecie.

  Port[ | edytuj kod]

  Sandusky ma port promowy oraz przeładunkowy. Ponadto na wybrzeżu jeziora Erie znajdują się trzy mariny: Venetian, Sandusky Harbor Marina, Dock and Bay Marina.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska założyciela Antoniego Sadowskiego polskiego szlachcica, tłumacza oraz pioniera dzikiego zachodu.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Miasto leży w strefie klimatu kontynentalnego, z gorącym latem, należącego według klasyfikacji Köppena do strefy Dfa. Średnia temperatura roczna wynosi 10,8°C, a opady 843,3 mm (w tym do 41,1 cm opadów śniegu). Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca - lipca wynosi 23,5°C, najzimniejszego - stycznia -2,7°C, podczas gdy rekordowe temperatury wynoszą odpowiednio 40,6°C i -26,7°C.

  Dziki Zachód (ang. Old West lub Wild West) – popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Sandusky, Ohio (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-08-03].
  2. Sandusky , Ohio Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2017-08-03].
  3. City of Sandusky, Local Attractions Cruises & Ferries (ang.). [dostęp 2017-08-03].
  4. Venetian Marina (ang.). [dostęp 2017-08-03].
  5. Sandusky Harbor Marina (ang.). [dostęp 2017-08-03].
  6. Dock of the Bay Marina (ang.). [dostęp 2017-08-03].
  7. Wierzewski, Wojciech (2006). „The Turbulent Life of Anthony Sadowski”. Retrieved April 17, 2011
  8. Climate Summary, Sandusky, Ohio (ang.). Weatherbase. [dostęp 2017-08-03].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Marina, port jachtowy – mały lub średni port (też wydzielona część portu tj. basen jachtowy) przystosowany do przybijania, cumowania i postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Obszar portu osłonięty jest zazwyczaj od strony otwartego akwenu falochronem w sposób naturalny lub sztuczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.
  Cedar Point – jeden z największych parków rozrywki w USA (1,47 km²). Otwarty w 1870 roku w mieście Sandusky, w północnym Ohio. Wielokrotny laureat plebiscytu na "Najlepszy park rozrywki na świecie" przeprowadzany przez miesięcznik "Amusement Today". Na terenie kompleksu znajduje się również park wodny "Soak City", pole kempingowe, hotel, tory gokartowe i pola do gry w minigolfa. Cedar Point jest dotąd jedynym parkiem rozrywki z czterema kolejkami górskimi, których wysokość przekracza 200 stóp (61 m).
  Erie (ang. Lake Erie, wym. [ˈɪri]; fr. Lac Érié) – jezioro słodkowodne, czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Rzeka Niagara wypływa z jeziora na jego wschodnim końcu i łączy je z jeziorem Ontario. Na zachodnim końcu wpływa do jeziora rzeka Detroit, która łączy je z jeziorem Huron. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.