• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sandra Kim

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Było sobie życie (fr. Il Etait Une Fois... La Vie, ang. Once Upon a Time... Life, 1987) – serial animowany z cyklu "Było sobie..." produkcji francuskiej wyprodukowany w roku 1987 dla France 3. Nadawany w 26 odcinkach po 25 minut. Twórcą filmu jest Albert Barillé. Piosenkę w oryginalnej wersji śpiewała Sandra Kim, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w roku 1986. W Polsce serial najpierw był emitowany przez TVP1 w 1988, a następnie przez TV Puls i Polsat Zdrowie i Uroda.
  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  Sandra Kim, właśc. Sandra Caldarone (ur. 15 października 1972 w Montegnée) – belgijska piosenkarka, mające włoskie korzenie.

  Laureatka 31. Konkursu Piosenki Eurowizji (1986).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Mając 13 lat, reprezentowała Belgię z piosenką „J’aime la vie” w 31. Konkursie Piosenki Eurowizji w Bergen. 3 maja wystąpiła w koncercie finałowym i zajęła w nim pierwsze miejsce po zdobyciu 176 punktów, zostając najmłodszą w historii laureatką konkursu. Ze względów regulaminowych utrzymywano, że ma 15 lat. Po ujawnieniu jej prawdziwego wieku delegacja ze Szwajcarii złożyła wniosek do Europejskiej Unii Nadawców o unieważnienie wyników, jednak został on odrzucony. W 2005 przekazała eurowizyjną statuetkę na potrzeby wystawy przygotowanej z okazji obchodów 175-lecia odzyskania niepodległości przez Belgię.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Mając 15 lat, wykonała tytułową piosenkę do francuskiego serialu animowanego Było sobie życie.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • J’aime la vie (1986)
 • Bien dans ma peau (1988)
 • Balance tout (1991)
 • Les Sixties (1993)
 • Onvergetelijk (1997)
 • Door veel van mij te hiuden (Frank Galan) (1997)
 • Heel diep in mijn hart (1998)
 • J’aime la vie (Best Of) (2002)
 • Make Up (2011)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dave Keating: Lost in music: Belgium's mixed record at the Eurovision Song Contest. ang. [dostęp 2020-04-04].
  2. Sandra Kim's trophy stars at Made in Belgium (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-03-09. [dostęp 2018-04-04].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sandra Kim (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-02-26].
 • Sandra Kim (ang.). allmusic.com. [dostęp 2012-02-26].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Belgia jest jednym z sześciu członków-założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy na festiwalu od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się belgijscy nadawcy publiczni: flamandzki Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) i waloński RTBF, którzy wymieniają się corocznie organizacją selekcji lub wyborem wewnętrznym reprezentanta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  „J’aime La Vie” – francuskojęzyczny singel belgijskiej piosenkarki Sandry Kim wydany w 1986 roku i umieszczony na albumie „J’aime La Vie”. Utwór został napisany przez Jeana Paula Furnémonta i Angelo Crisci, a tekst napisał Rosario Marino.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  31. Konkurs Piosenki Eurowizji 1986 odbył się 3 maja 1986 w Grieghallen w Bergen (Norwegia) Åse Kleveland, znana folkowa gitarzystka, Prezydent Stowarzyszenia Muzyków i uczestniczka Konkursu w 1966 roku, prowadziła tegoroczną uroczystość.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.