• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sanaga

  Przeczytaj także...
  Djérem – rzeka w Kamerunie. Ma szereg potoków źródłowych na wyżynie w okolicy Ngaoundéré. Płynie przeważnie w kierunku południowozachodnim do Tibati, skręca na południowy wschód i na zachód od Deng Deng wraz z Lom tworzy Sanagę. Rzeka płynie przez park narodowy Park Narodowy Mbam-Djérem. Koło Tibati Djérem została spiętrzona i powstał sztuczny zbiornik wodny Lac de Mbakaou. Jego energia jest jednak od lat niewykorzystana, ponieważ monopolista, firma AES Sonel używa tamy wyłącznie do regulacji poziomu wody w zbiornikach Song Loulou i Edea w pobliżu stolicy kraju Jaunde, ponieważ inwestycja w budowę i uruchomienie elektrowni wodnej nie dałaby północnoamerykańskiemu inwestorowi wystarczających zysków.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Sanagarzeka w Kamerunie powstała z połączenia dwóch innych - Djérem i Lom. Ma około 890 km długości. Uchodzi do Atlantyku.

  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.