• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Stand By – piosenka włoskiej wokalistki etiopskiego pochodzenia Senit, którą zaśpiewała podczas Eurowizji 2011 w Düsseldorfie. Utwór ten to soft rockowa ballada. Był to drugi występ San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji. Piosenkarka zajęła w pierwszym półfinale konkursu 16. miejsce z 34 punktami, co nie pozwoliło jej awansować do finału.Maybe (wł. Forse) – singel sanmaryńskiej piosenkarki Valentiny Monetty napisany przez Mauro Balestriego i Ralpha Siegela (producenta utworu) oraz wydany w marcu 2014 roku.

  San Marino bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2008. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (San Marino RTV).

  W latach 20092010 sanmaryńska telewizja nie uczestniczyła w konkursie, tłumacząc decyzję problemami finansowymi. Telewizja powróciła do konkursu w 2011. W latach 2012–2014 reprezentantką kraju była Valentina Monetta, która w 2014 zapewniła krajowi pierwszy w historii awans do finału.

  Od 2012 nadawca dofinansowany jest przez kompozytora Ralpha Siegela, który został sponsorem finansowym San Marino. Jednocześnie sam podejmował decyzje nt. utworów, jakie reprezentowały kraj.

  Zoë Straub, znana jako Zoë (ur. 1 grudnia 1996 w Wiedniu) – austriacka piosenkarka, autorka tekstów i aktorka, reprezentantka Austrii w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2016 roku.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

  Historia San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Zespół Miodio podczas występu w 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

  W czerwcu 2007 nadawca publiczny San Marino RTV zainteresował się udziałem w konkursie i wyraził chęć dołączenia do rywalizacji w przyszłości. Wszystko zależało od zainteresowania akcjonariuszy, zwłaszcza włoskiego RAI, który zrezygnował z konkursu w 1997. Pięć miesięcy później sanmaryński nadawca stwierdził, że weźmie udział w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji 2008. Pierwszym reprezentantem San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji został zespół Miodio z włoskojęzyczną piosenką „Complice”. Reprezentacja zajęła ostatnie miejsce w pierwszym półfinale konkursu, zdobywając jedynie pięć punktów i nie kwalifikując się do finału.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

  Telewizja SMRTV planowała udział w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. W tym czasie ogłosił, że przeanalizuje występ z 2008 i do końca grudnia podejmie decyzję o starcie w przyszłorocznym konkursie. Ostatecznie zrezygnował z udziału w widowisku z powodów finansowych. Nie powrócił do niego w 2010, ale poinformował, że rozważa na powrót do konkursu w przyszłości i myśli nad udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W 2011 stacja SMRTV zgłosiła się do udziału w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentantką kraju w Düsseldorfie została Senhit, która została wybrana wewnętrznie przez telewizję. Jej konkursową piosenką był anglojęzyczny utwór „Stand By”. 10 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim szesnaste miejsce z 34 punktami na koncie, przez co nie zakwalifikowała się do finału.

  Miodio – włosko-sanmaryński boysband. Występuje w nim trójka artystów z San Marino oraz dwóch z Włoch. Pierwszy reprezentant San Marino na Konkursie Piosenki Eurowizji 2008.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  17 stycznia 2012 Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że San Marino weźmie udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji. Dwa miesiące później stacja SMRTV poinformowała, że w barwach San Marino wystąpi Valentina Monetta. Jej konkursową piosenką został utwór „Facebook (Uh, Oh, Oh)”, którego tekst zawierał nazwę zastrzeżonego znaku firmowego, czym łamał regulamin konkursu, dlatego kompozycja została zdyskwalifikowana. Słowa i tytuł piosenki zostały zmienione na „The Social Network Song (Uh, Uh, Oh, Oh)”. Przed rozegraniem półfinałów piosenka Monetty była typowana do zajęcia jednego z ostatnich miejsc w stawce. 22 maja Valentina Monetta wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim czternaste miejsce z 31 punktami, przez o nie awansowała do finału.

  Jimmie Wilson – amerykański piosenkarz, autor piosenek i aktor, reprezentant San Marino w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji (2017). Chain of Lights – singiel sanmaryńskiego duetu Michele Pernioliego i Anity Simoncini napisany przez Árona Sebestyéna i Sárę Hélène Bori oraz wydany w 2015 roku.
  Valentina Monetta podczas prób do występu w półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

  30 stycznia 2013 ogłoszono, że reprezentantką San Marino podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji ponownie będzie Valentina Monetta, tym razem z włoskojęzyczną balladą „Crisalide (Vola)”, zawierającą elementy dance. Piosenka była typowana przez wielu do wygranej, przed rozegraniem półfinałów znajdowała się na drugim miejscu w plebiscycie wszystkich klubów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE), przegrywając jedynie z ostatecznym zwycięzcą konkurs – utworem „Only TeardropsEmmelie de Forest. 12 maja reprezentantka San Marino wystąpiła w drugim koncercie półfinałowym i zajęła jedenaste miejsce z dorobkiem 47 punktów, przez co nie zakwalifikowała się do finału. Do awansu zabrakło 16 punktów.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Radiotelevisione Italiana, RAI (od 2000 stylizowane na Rai; do 1954 Radio Audizioni Italiane) – włoski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Rozpoczął działanie w 1954 roku.
  Valentina Monetta podczas prób do występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

  19 czerwca 2013 sanmaryński nadawca poinformował, że Valentina Monetta po raz trzeci z rzędu wybrana na reprezentantkę kraju i wystąpi w barwach San Marino w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Trzecią konkursową propozycją wokalistki został utwór „Maybe”. 6 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zakwalifikowała się do rundy finałowej, zostając pierwszą reprezentantką kraju, która tego dokonała. W finale, który odbył się 10 maja, zajęła dwudzieste czwarte miejsce po zdobyciu 14 punktów.

  San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.

  Pod koniec listopada 2014 na konferencji prasowej ujawniono, że podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu kraj będą reprezentowali Michele Perniola i Anita Simoncini. Oboje wystąpili wcześniej w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci – Perniola w 2013, a Simoncini – w 2014, zostając pierwszą w historii uczestniczką dwóch eurowizyjnych konkursów. W marcu 2015 duet zaprezentował swój konkursowy utwór „Chain of Lights”. 21 maja wystąpili jako trzeci w kolejności w drugim półfinale konkursu. Zajęli przedostatnie, 16. miejsce, przez co nie zakwalifikowali się do finału.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Pod koniec września 2015 sanmaryńska telewizja wyraziła wstępną chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. 12 stycznia 2016 ogłoszono, że kraj reprezentować będzie, wybrany wewnętrznie, turecki piosenkarz Serhat Hacıpaşalıoğlu. Jego konkursową piosenkę „I Didn’t Know” napisał grecki autor piosenek Nektarios Tyrakis. Pierwotnie reprezentant miał wystąpić w konkursie z piosenką w wersji balladowej, jednak ostatecznie, za namową fanów, zmieniono aranżację na wersję disco. 10 maja wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i zajął dwunaste miejsce z 68 punktami, przez co nie zakwalifikował się do finału.

  12. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 15 listopada 2014 roku na terenie byłej stoczni Malta Shipbuilding w Marsie (niedaleko Valletty) na Malcie. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który odbył się w tym kraju oraz trzeci w historii Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w państwie triumfującym rok wcześniej. Gospodarzem wydarzenia był maltański nadawca telewizyjny, Public Broadcasting Services (PBS). Konkurs poprowadziła aktorka i prezenterka telewizyjna – Moira Delia.Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
  Sanmaryńska delegacja na gali otwarcia tygodnia eurowizyjnego w ramach 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2017

  W marcu 2017 ogłoszono, że kraj w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będą reprezentowali Valentina Monetta i Jimmie Wilson z piosenką „Spirit of the Night”. 11 maja wystąpili w drugim półfinale konkursu i zajęli ostatnie, 18. miejsce po zdobyciu jednego punktu.

  Valentina Monetta (ur. 1 marca 1975 w San Marino) – sanmaryńska piosenkarka, trzykrotna reprezentantka San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2012, 2013 i 2014 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.

  W październiku 2017 sanmaryński nadawca potwierdził, że wystąpi w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem międzynarodowych eliminacji 1 in 360, które wyprodukowane zostały we współpracy z londyńską firmą producencką. Zgodnie z zasadami selekcji, chętni do udziału kandydaci mogli do 30 listopada umieszczać swoje zgłoszenia w internetowej platformie, które po zebraniu stu „polubień” bądź wpłaceniu pięciu euro były ocenione przez komisję jurorską. W stawce finałowej znaleźli się: Emma Sandström, Giovanni Montalbano, Sebastian Schmidt, Judah Gavra, Tinashe Makura, Jessika (feat. Irol), Irol i Basti, Jenifer Brening, Franklin Calleja oraz Camilla North. Finaliści wzięli udział w obozie muzycznym w Wiedniu, podczas którego stworzone zostały dla nich po dwie piosenki konkursowe. Od stycznia do lutego 2018 uczestniczyli w nagraniach programu, w trakcie których ich występy oceniali jurorzy (Zoë Straub, Alessandro Capicchioni, Ladislav Kossár i Neon Hitch). W dwóch pierwszych koncertach konkursowych, emitowanych 9 i 16 lutego, wykonali swoje konkursowe piosenki w wersji akustycznej. Pod koniec drugiego koncertu jurorzy wytypowali dla każdego z zawodników jedną z dwóch piosenek, którą wykonali w koncercie finałowym. Finał konkursu, transmitowany na żywo i odbywający się w Bratysławie, odbył się 3 marca. Decyzją ekspertów z branży muzycznej oraz internautów w głosowaniu internetowym, konkurs wygrała piosenka „Who We Are”, którą nagrały Jessika Muscat i Jenifer Brening. 10 maja wystąpiły w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i nie zakwalifikowały się do finału, zajmując przedostatnie, 17. miejsce.

  42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.Anita Simoncini (ur. 14 kwietnia 1999 w Montegardino) – sanmaryńska piosenkarka. Reprezentantka San Marino w Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014 (jako członkini zespołu The Peppermints) oraz Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 (wraz z Michelem Perniolą).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  58. Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 odbył się w Malmö Arena, Malmö (Szwecja), dzięki wygranej szwedzkiej reprezentantki Loreen z piosenką „Euphoria” na festiwalu w 2012 roku. Rundy półfinałowe konkursu odbyły się 14 i 16 maja, a finał – 18 maja 2013 roku.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Michele Perniola (ur. 6 września 1998 roku w Palagiano) – włoski piosenkarz, zwycięzca szóstej edycji programu Ti lascio una canzone, reprezentant San Marino podczas 11. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2013 i 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.
  62. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 9, 11 (półfinały) i 13 maja 2017 roku (finał) w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki wygranej Jamali, reprezentantki kraju podczas konkursu piosenki w 2016 roku. Konkurs po raz drugi zostanie zorganizowany na Ukrainie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.909 sek.