• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • San Marcos - departament

  Przeczytaj także...
  San Lorenzo – niewielka miejscowość na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 1 102 osób. San Lorenzo leży około 13 km na północny zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos. Leży na wysokości 2575 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.Esquipulas Palo Gordo – niewielka miejscowość na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 1 852 osób. Esquipulas Palo Gordo leży około 10 km na południowy zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos. Miejscowość leży na wysokości 2501 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.
  Widok ze zboczy wulkanu Tajumulco na panoramę departamentu San Marcos

  San Marcos – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony najdalej na zachód spośród departamentów kraju, w południowej jego części. Stolicą departamentu jest miasto San Marcos. Departament graniczy na zachodzie z Meksykańskim stanem Chiapas, na północy z departamentem Huehuetenango, na wschodzie z departamentem Quetzaltenango natomiast na południu z departamentem Retalhuleu oraz wąskim pasem sięga wybrzeża Pacyfiku.

  Pajapita – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 10 398 osób. Pajapita leży około 70 km na południe od stolicy departamentu – miasta San Marcos, oraz około 12 kilometrów na wschód od rzeki Suchiate, będąca rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Miejscowość leży na wysokości 75 metrów nad poziomem morza, na równinie schodzącej do wybrzeża Oceanu Spokojnego.Chiapas – stan położony w południowej części Meksyku. Chiapas graniczy na zachodzie ze stanami Veracruz oraz Oaxaca, na północy z Tabasco, na wschodzie z Gwatemalą. Południową granicę wyznacza wybrzeże Oceanu Spokojnego.

  Jest jednym z większych departamentów Gwatemali (6 miejsce), lecz pod względem liczby mieszkańców jest drugim po stołecznym. Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stolicy departamentu są San Pedro Sacatepéquez, Tajumulco, Concepción Tutuapa, El Tumbador i Malacatán. Departament, oprócz terenów opadających do Pacyfiku ma wybitnie górzysty charakter a średnie wyniesienie całego departamentu nad poziom morza wynosi aż 2 398 m. Klimat, jak na tę szerokość geograficzną jest chłodny, z niewielkimi amplitudami dobowymi i minimalną temperaturą 8 °C.

  San José Ojetenam – niewielka miejscowość na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 1 504 osób. San José Ojetenam leży około 58 km na północ od stolicy departamentu – miasta San Marcos. Leży na wysokości 3321 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.Tajumulco – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 3 483 osób. Tajumulco leży około 32 km na północny-zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos, w górach Sierra Madre de Chiapas, u podnóża wulkanu Tajumulco (około 4 km od wierzchołka), wznoszącego się na wysokość 4220 m n.p.m. Miejscowość leży na wysokości 2070 metrów nad poziomem morza.

  Podział departamentu[ | edytuj kod]

  W skład departamentu wchodzi 29 gmin (municipios).

  1. San Marcos
  2. Ayutla
  3. Catarina
  4. Comitancillo
  5. Concepción Tutuapa
  6. El Quetzal
  7. El Rodeo
  8. El Tumbador
  9. Ixchiguán
  10. La Reforma
  11. Malacatán
  12. Nuevo Progreso
  13. Ocós
  14. Pajapita
  15. Esquipulas Palo Gordo
  16. San Antonio Sacatepéquez
  17. San Cristóbal Cucho
  18. San José Ojetenam
  19. San Lorenzo
  20. San Miguel Ixtahuacán
  21. San Pablo
  22. San Pedro Sacatepéquez
  23. San Rafael Pie de la Cuesta
  24. Sibinal
  25. Sipacapa
  26. Tacaná
  27. Tajumulco
  28. Tejutla
  29. Río Blanco
   Zapoznaj się również z: Podział administracyjny Gwatemali.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Viaje a Guatemala - San Marcos (hiszp.). [dostęp 2012-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-05)].
  2. Población a nivel departamental, 2012 Población Caracterización estadística República de Guatemala 2012 (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística Guatemala. [dostęp 2016-07-24].
  3. Departamentos - San Marcos (hiszp.). [dostęp 2016-07-24].
  San Marcos – miasto w Gwatemali, stolica departamentu San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 46 046 osób. San Marcos leży około 240 km na zachód od stolicy kraju – miasta Gwatemala. Razem z miastem San Pedro Sacatepéquez tworzy jedną aglomerację. Leży na wysokości 2398 metrów nad poziomem morza w górach Sierra Madre de Chiapas. Miasto założył w 1533 roku Juan de León y Cardona, jeden z dowódców hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Alvarado i była to jedna z pierwszych miejscowości założonych przez Hiszpanów w Gwatemali.Malacatán – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 22 011 osób. Malacatán leży około 47 km na zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos, oraz około 9 kilometrów na wschód od rzeki Suchiate, będąca rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Leży na wysokości 384 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, na nizinie Oceanu Spokojnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Huehuetenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Huehuetenango. W skład departamentu wchodzą 32 gminy (municipios). Departament graniczy na wschodzie z departamentem Quiché, na południu z departamentami Totonicapán, Jutiapa i San Marcos (departament), natomiast zachodnią i północną granicę stanowi granica państwowa z Meksykiem.
  La Reforma – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 8 475 osób. La Reforma leży około 40 km na południe od stolicy departamentu – miasta San Marcos, oraz około 40 kilometrów na wschód od rzeki Suchiate, będąca rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Leży na wysokości 978 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas, obniżających się w kierunku Oceanu Spokojnego.
  San Miguel Ixtahuacán – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 6 120 osób. San Miguel Ixtahuacán leży około 64 km na północ od stolicy departamentu – miasta San Marcos. Leży na wysokości 2050 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.
  San Rafael Pie de la Cuesta – niewielkie miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 5 322 osób. San Rafael Pie de la Cuesta leży około 25 km na zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos, oraz około 38 km na wschód od rzeki Suchiate, będącej w tym miejscu rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Leży na wysokości 1043 metrów nad poziomem morza, u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas.
  Ayutla, Ciudad Tecún Umán lub Ayutla Tecún Umán – miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 13 196 osób. Ayutla jest położona około 75 km na południowy zachód od stolicy departamentu – miasta San Marcos, po wschodniej stronie rzeki Suchiate, będącej w tym miejscu rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Miasto jest zlokalizowane na wysokości 20 metrów nad poziomem morza, na nizinie Oceanu Spokojnego, około 20 km od wybrzeża.
  Concepción Tutuapa – niewielka miejscowość na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych szacunkowych z 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 1 458 osób. Concepción Tutuapa leży około 50 km na północ od stolicy departamentu – miasta San Marcos, oraz około 35 km na zachód od rzeki Suchiate, będącej rzeką graniczną pomiędzy Gwatemalą a meksykańskim stanem Chiapas. Leży na wysokości 2910 metry nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.
  San Pedro Sacatepéquez – miasto na południowym zachodzie Gwatemali, w departamencie San Marcos. Według danych statystycznych z 2002 roku liczba mieszkańców wynosiła 31 783 osób. San Pedro Sacatepéquez jest miastem bliźniaczym z miastem San Marcos będącym stolicą departamentu. Miasta są połączone w jeden organizm miejski a granica jest umowna. Leży na wysokości 2330 metrów nad poziomem morza, w górach Sierra Madre de Chiapas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.