San Francisco Giants

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

San Francisco Giants – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, ma siedzibę w San Francisco w stanie Kalifornia. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.

National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

Historia[ | edytuj kod]

New York Giants w 1888 roku.
Polo Grounds w 1913 roku.
Candlestick Park.
AT&T Park.

Klub założono w Nowym Jorku w 1883 pod nazwą New York Gothams, który dołączył do National League. Pierwszy mecz zespół rozegrał 1 maja 1883 przeciwko Boston Beaneaters na stadionie Polo Grounds, znajdującym się na Manhattanie, w późniejszym okresie kilkakrotnie zmieniającym swoją lokalizację. W 1885 klub zmienił nazwę na New York Giants. W 1889 i 1890 Giants po wygraniu National League, zdobywali mistrzowski tytuł, po pokonaniu w World Series (w XIX wieku w finałach grał mistrz National League i mistrz American Association) St. Louis Browns oraz Brooklyn Bridegrooms.

Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

W latach 1905–1937 Giants uzyskiwali awans do World Series dwunastokrotnie zwyciężając cztery razy. W 1954 zespół zdobył piąty tytuł mistrzowski, po pokonaniu w finałach Cleveland Indians 4–0. W sierpniu 1957 właściciel klubu Horace Stoneham podjął decyzję o przeniesieniu siedziby do San Francisco po tym, jak średnia widzów w sezonie spadła z 1,2 miliona w 1954 do 633 tysięcy w 1956. Przez pierwsze dwa sezony zespół w roli gospodarza występował na Seals Stadium, po czym w 1960 przeniósł się na nowo wybudowany obiekt Candlestick Park.

Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1992 właściciel klubu Bob Lurie nie mogąc dojść do porozumienia z władzami miasta odnośnie do budowy nowego stadionu, rozważał przeniesienie siedziby do Florydy, jednak ostatecznie sprzedał go lokalnej grupie inwestycyjnej. W grudniu 1999 rozpoczęto budowę nowego obiektu AT&T Park, mogącego pomieścić 41 600 widzów, na którym Giants pierwszy mecz rozegrali 11 kwietnia 2000.

Candlestick Park – stadion wielofunkcyjny w San Francisco, na którym swoje mecze rozgrywał zespół Major League Baseball San Francisco Giants oraz futbolowa drużyna National Football League San Francisco 49ers.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2010, 2012 i 2014 Giants zwyciężali w World Series, po pokonaniu odpowiednio Texas Rangers 4–1, Detroit Tigers 4–0 i Kansas City Royals 4–3.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kansas City Royals - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Kansas City w stanie Missouri.
Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
Detroit Tigers - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League. Ma siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Jest jedną z 4 drużyn grających w American League obok Boston Red Sox, Chicago White Sox oraz Cleveland Indians, która nadal znajduje się w mieście utworzenia drużyny.

Reklama