• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • San Félix

  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  San Félix (hiszp. Isla San Félix) – niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego administracyjnie należąca do Chile, położona 832 km na zachód od wybrzeża Chile. Jest częścią archipelagu wysp Desventuradas, regionem administrującym wyspę jest Valparaíso. Długość wyspy wynosi 2,5 km, w centralnej części wyspy znajduje się pas startowy wraz z lądowiskiem. Panuje tu klimat śródziemnomorski ciepły oceaniczny. Maksymalna temperatura wynosi 22,5 °C, minimalna 14,3 °C, zaś średnia temperatura to 17,8 °C. Opady występują głównie w okresie zimowym (maj – sierpień). Opady wynoszą tu średnio ok. 94,8 mm rocznie.

  Wyspy Desventuradas (hiszp. Wyspy Nieszczęśliwe) – grupa niewielkich, wulkanicznych wysp położonych na zachód od wybrzeża Chile. Administracyjnie są częścią prowincji Valparaíso. W ich skład wchodzą dwie główne wyspy: Isla San Félix i Isla San Ambrosio, reszta natomiast to skalne kolumny (Islote González, Roca Catedral). Łącznie Desventuradas zajmują powierzchnię niespełna 3,9 km². Wyspy mają duże znaczenie dla badaczy flory (krzewy i trawy) i fauny (wyłącznie ptaki). Na żadnej z nich nie ma stałego źródła wody. Na San Félix znajduje się pas startowy dla samolotów (własność chilijskiej marynarki wojennej), poza tym wyspy pozostają niezamieszkane. Wyspy zostały odkryte w 1574 przez Juana Fernándeza (prawdopodobnie widział je już wcześniej Ferdynand Magellan w 1520).Droga startowa (ang. runway) – to zasadnicza część pola wzlotów lotniska o sztucznej utwardzonej nawierzchni (betonowej, asfaltowo-betonowej) lub, na mniejszych lotniskach, naturalnej (trawiastej znanej również jako darniowej, żwirowej), przeznaczona do startów i lądowań samolotów (rzadziej śmigłowców). Długość drogi startowej na lotnisku powinna wystarczać na:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.