• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • San Diego  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski w San Diego (University of California, San Diego), skrótowo nazywany UC San Diego lub UCSD – jeden z dziesięciu uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego.Albert Arnold Gore, junior (znany jako Al Gore) (ur. 31 marca 1948 w Waszyngtonie) – polityk amerykański, działacz Partii Demokratycznej, wieloletni członek Kongresu, 45. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i kandydat swej partii w wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to uzyskał większość w głosowaniu powszechnym, ale przegrał w Kolegium Elektorskim. Z zawodu dziennikarz i autor kilku książek. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Gore wystąpił w uhonorowanym Oskarem filmie Niewygodna prawda, przedstawiającym problem globalnego ocieplenia. W 2008 roku uhonorowany tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  Atrakcje turystyczne[]
  Panorama San Diego, widok z bazy marynarki wojennej na wyspie North Island
  Panorama San Diego, widok z bazy marynarki wojennej na wyspie North Island
 • Balboa Park z licznymi muzeami, zabytkowymi XIX-wiecznymi i XX-wiecznymi budynkami w stylu hiszpańskim i ogrodami
 • Old Town San Diego State Historic Park – stare miasteczko zbudowane w pierwszej połowie XIX wieku, wykorzystywane jako plan filmowy w westernach
 • Downtown San Diego – centrum miasta, w którym pierwsze kamienice powstały w drugiej połowie XIX wieku, z Little Italy, starą dzielnicą włoskich rybaków i Gaslamp Quarter, odrestaurowanym XIX-wiecznym kompleksem ulic z latarniami gazowymi
 • San Diego-La Jolla Underwater Park – podwodny park narodowy z wieloma gatunkami ryb i ptaków, m.in. rekiny szare, lwy morskie, albatrosy, wieloryby (przepływają nieopodal w czasie corocznej migracji z Hawajów na Alaskę)
 • Ocean Beach – dzielnica położona nad oceanem, w latach 60. stała się centrum ruchu hippisowskiego, porównywana do Haight-Ashbury w San Francisco. Charakter z lat 60. i 70. dzielnica zachowała do dzisiaj, jest tam wiele barów, spółdzielni (np. działająca od lat 70. People’s Organic Food Co-op), sklepów vintage, sklepów z żywnością organiczną, hemp shops itp.
 • Plaże – m.in. w dzielnicach Pacific Beach, Ocean Beach, Mission Beach, La Jolla i inne
 • Wyspa Coronado i zabytkowy wiktoriański Hotel del Coronado, największy drewniany budynek w USA
 • Hillcrest – malownicza dzielnica stanowiąca od końca lat 60. XX wieku centrum ruchu LGBT, z licznymi barami i klubami, co roku odbywa się w niej San Diego Pride Parade
 • La Jolla – kurort z La Jolla Cove (skalista zatoka z morskimi jaskiniami) i La Jolla Childrens Pool (osłonięta falochronem plaża, rezerwat)
 • San Diego Zoo (z pandami wielkimi oraz Frozen Zoo przy San Diego Zoo Conservation Research)
 • Torrey Pines Reserve (pocięty kanionami nadmorski rezerwat przyrody z unikalną sosną Torrey pine)
 • San Diego river estuary (ujście rzeki San Diego z roślinnością słonolubną i ptactwem)
 • Star of India – (żaglowiec-muzeum)
 • USS Midway (CV-41), lotniskowiec-muzeum
 • SeaWorld San Diego – jeden z bardziej znanych w USA parków rozrywki m.in. z orkami i delfinami
 • San Diego Sports Arena
 • San Diego Wild Animal Park
 • Legoland
 • Plaże[]

  Plaża w dzielnicy Mission Beach w San Diego

  Ze względu na malownicze plaże, dobre warunki pogodowe i wysokie fale miasto jest doskonałym miejscem do uprawiania surfingu. Wytworzyła się tu subkultura surferska (ang. beach culture). Najbardziej znane spoty surfingowe to plaże Swamis i Windansea. Jedna z niewielu zachowanych wzmianek o pierwszych surferach w San Diego (archiwa gazet ucierpiały w licznych pożarach) pochodzi z 1925 roku. To zdjęcie ratownika Charliego Wrighta na tle gigantycznej drewnianej deski surfingowej z gazety „Sun Diego Sun”. Wright był sponsorem jednych z pierwszych w San Diego zawodów surfingowych.

  Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.Mario José Molina Henríquez (ur. 19 marca 1943 w Meksyku) – meksykański chemik atmosfery, laureat Nagrody Nobla w 1995.

  Znani mieszkańcy San Diego[]

  W San Diego mieszkał Theodor Seuss Geisel, pisarz, autor kultowych w USA książek dla dzieci, m.in. Świąt nie będzie, na podstawie której nakręcono dwa filmy w 1966 i 2000 roku. Geisel wraz z żoną ufundowali budynek biblioteki na kampusie University of California, San Diego. Inni znani pisarze z San Diego to Anne Rice, autorka m.in. powieści Wywiad z wampirem, Raymond Chandler i Deepak Chopra. Inni artyści związani z miastem to m.in. Frank Zappa, Matt Cameron, perkusista Pearl Jam, Lew Ayres, Jolene Blalock, Adam Brody, Cameron Diaz, Dennis Hopper, Gregory Peck, Raquel Welch, Gore Verbinski. Wśród polityków i biznesmenów mieszkających w La Jolla, dzielnicy San Diego są m.in. John McCain, Mitt Romney, Ray Kroc, założyciel McDonald’s Corporation, Iriwn Jacobs, założyciel firmy telekomunikacyjnej Qualcomm, Margaret Anne Cargill, współwłaścicielka koncernu Cargill. Z San Diego związanych jest i było wielu znanych naukowców, m.in. twórca psychologii humanistycznej Carl Rogers, Francis Crick, genetyk odkrywca DNA, Clive Granger, ekonomista, laureat nagrody Nobla, Jonas Salk, wirusolog, Kary B. Mullis, Nagrody Nobla z chemii, Barry Sharpless, laureat Nagrody Nobla z chemii. Z San Diego pochodzi także Rey Mysterio Jr. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wrestlerów na świecie.

  USS Midway (CVB/CVA/CV-41) – lotniskowiec amerykański, okręt wiodący lotniskowców typu Midway. Pierwszy okręt US Navy, który wszedł do służby po zakończeniu II wojny światowej. Brał udział w wojnie w Wietnamie i operacji Pustynna Burza. Od 2004 roku pełni funkcję okrętu-muzeum w San Diego w stanie Kalifornia. Jest jedynym pozostałym amerykańskim lotniskowcem z okresu II wojny światowej, który nie jest lotniskowcem typu EssexPort lotniczy San Diego (San Diego International Airport) – port lotniczy położony w San Diego, w Kalifornii. Obsługuje rocznie około 17 mln pasażerów.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  SV Star of India (ang. tłum. Gwiazda Indii) – został zbudowany 14 listopada 1863 jako fregata Euterpe w stoczni Gibson. W 1906 roku przemianowany został na "Star of India".
  San Diego Padres – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League (MLB), ma siedzibę w San Diego w stanie Kalifornia.
  National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.
  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.
  Lingerie Football League (skrót: LFL) – amerykańska kobieca liga bazująca na zasadach futbolu amerykańskiego, w której zawodniczki ubrane są w seksowną bieliznę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.11 sek.