• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuraj Jack  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Konopka (ur. 1964) – polski aktor teatralny i dubbingowy. W 1988 roku ukończył PWST w Warszawie. Gra w Teatrze Powszechnym.Janusz Zadura (ur. w 1968 w Puławach) – polski aktor dubbingowy i dziennikarz. Rzadko występuje w filmach i serialach przed kamerą.

  Samuraj Jack (ang. Samurai Jack) – amerykański serial animowany dla dzieci.

  Serial autorstwa znanego twórcy seriali animowanych, Genndy’ego Tartakovsky’ego, opowiadający o losach samuraja, który został wysłany w przyszłość przez złego Aku. Potężny, zmiennokształtny i nieśmiertelny władca ciemności obawia się bowiem tylko jednego: legendarnego miecza tego samuraja, który został wykuty z odwagi i poświęcenia jego ojca, i jest jedyną rzeczą zdolną zranić, a nawet zabić Aku. Znakiem rozpoznawczym serialu – poza wysmakowaną kolorystyką, charakterystyczną kreską oraz muzyką – jest przede wszystkim fakt, że kolejne odcinki są zmienne w poetyce, czerpiąc obficie z konkretnych tekstów kultury (np. Księga dżungli, Gwiezdne wojny, Łowca androidów) lub pastiszując całe gatunki (czarny kryminał, film fantasy, japońskie kino samurajskie, film gangsterski i inne).

  Jerzy Dominik (ur. 7 listopada 1955 roku w Węgorzewie), polski aktor teatralny, filmowy i głosowy. A także reżyser dubbingu. W 1980 roku, ukończył PWST w Krakowie. Debiut teatralny 26 października tegoż samego roku. Dyplom otrzymał rok później.Roman Szafrański (ur. 1961) – polski aktor filmowy i dubbingowy. Aktor ukończył PWST we Wrocławiu w 1988 roku. Menadżer Studia Sonica.

  Intro[ | edytuj kod]

  Na początku każdego odcinka, z wyjątkiem pierwszego, jeszcze przed muzyką czołówkową, następuje opowiedziana głosem Aku historia o tym, jak zaczęła się heroiczna walka samuraja Jacka z Aku.
  Jego słowa brzmią:

  Tomasz Kozłowicz (ur. 17 lipca 1964 roku w Łodzi), polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Aktor warszawskiego Teatru Ateneum.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.

  „Dawno temu w dalekiej krainie, ja, Aku, zmieniający postać władca ciemności, rozpętałem niewypowiedziane zło, ale porywczy wojownik samuraj władający magicznym mieczem wystąpił przeciwko mnie. Zanim zadał mi ostateczny cios, otworzyłem wrota czasu i wtrąciłem go w przyszłość, w której moje zło jest prawem. Teraz ten głupiec szuka drogi powrotu do przeszłości, aby uwolnić świat od Aku!”

  Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Postacie[ | edytuj kod]

  Główne postacie[ | edytuj kod]

 • Samuraj Jack – główny bohater filmu animowanego od lat 7, szlachetny, momentami może nieco naiwny i niezwykle sprawny samuraj. Jego ojciec, cesarz Japonii, którą zagrabił Aku, był pierwszym człowiekiem, któremu udało się niemal do końca pokonać to zło. Z jego odwagi i poświęcenia wykuty został magiczny miecz, którym włada Jack – jedyna rzecz zdolna zranić Aku. W momencie, w którym jego ojciec został schwytany i uwięziony przez swego wroga, główny bohater musiał przejąć jego misję zniszczenia zła.
  Jack jest zasadniczo Japończykiem, jednak większą część życia spędził podróżując po świecie i zdobywając umiejętności niezbędne do pokonania Aku. Szkolił się m.in. u Greków, Wikingów, Egipcjan, a nawet uczył się władać łukiem pod okiem legendarnego Robin Hooda. Po latach powrócił do swego rodzinnego domu, gdzie miał stanąć do walki ze złym Aku, który tymczasem zdążył niemal doszczętnie zrujnować jego kraj. Podczas ostatecznej konfrontacji, kiedy miał zadać śmiertelny cios przeciwnikowi, ten resztką sił otworzył portal czasu i wysłał samuraja do odległej przyszłości, gdzie nie tylko ziemia – ale również wiele innych planet – znajduje się pod panowaniem wielkiego i niezwyciężonego Aku. Z początku niepewny i przerażony nowym, głośnym otoczeniem, pełnym latających, bezkonnych pojazdów, wielookich, dziwacznych istot oraz muzyki techno, samuraj w końcu pojmuje, gdzie i kiedy się znalazł i wyznacza sobie nowy cel: odnaleźć drogę powrotu do swoich czasów, aby dokończyć to, co zaczął i zniszczyć zło Aku, zanim zdoła ono się w ogóle pojawić. Przybiera przy tym zupełnie nowe, pasujące do tych niezwykłych czasów przyszłości imię: Jack.
  Do głównych umiejętności Jacka należą przede wszystkim perfekcyjna walka magicznym mieczem jego ojca – japońską kataną. Jack potrafi jednak walczyć niemal każdym stylem istniejącym na ziemi i niemal każdą bronią, nie licząc broni palnych, których w jego czasach nie było. Jest także doskonałym strategiem, zna sztukę kaligrafii, żeglarstwa, nawigacji i jazdy konnej. Oprócz tego zdobywa kolejne umiejętności i wiedzę podczas swojej podróży po opanowanej przez Aku ziemi. W walce z nasyłanymi na niego przez Aku łowcami nagród, potworami i demonami, szlifuje swoje umiejętności i ducha wojownika. W czternastym odcinku Jack uczy się także wysoko skakać, co niejednokrotnie ratuje mu później życie.
 • Aku – zmiennokształtna, nieśmiertelna i niezniszczalna istota – uświadomiony strzęp zła, któremu udało się uciec podczas ostatecznej walki dobra ze złem i zamieszkać na ziemi. Przybrawszy imię Aku (jap. „zło”), stwór ten zaczął terroryzować ziemię, jednak odwaga i szlachetność wielkiego wojownika, ojca samuraja Jacka, pozwoliła wykuć magiczny miecz – jedyny przedmiot zdolny powstrzymać Aku. Wojownikowi nie udało się jednak do końca zniszczyć zła, przez co przez lata okaleczony i słaby Aku powoli zbierał siły, aby powrócić i zemścić się na swoim przeciwniku. Uwięził mężczyznę, lekceważąc jednak zupełnie jego żonę i syna, którym udało się uciec z terroryzowanego przez władcę ciemności kraju. Po latach dorosły już samuraj rzucił się do walki z Aku. W ostatniej chwili jednak złemu władcy udało się otworzyć portal czasu i wysłać samuraja do dalekiej przyszłości, w której sam będzie ścigany.
  Aku jest istotą podstępną, zachłanną i pełną pychy choć posiada poczucie humoru . Jest do tego kłamliwy i wielokrotnie łamie dawane innym słowo. Nie lubi walczyć otwarcie – zamiast tego woli wysyłać do boju rzesze swoich sług-demonów, a także już w przyszłości – mordercze roboty. Nieustannie wysługuje się innymi, wyznaczając za głowę Jacka gigantyczną nagrodę, co ściąga na samuraja uwagę całej rzeszy różnorakich łowców głów i zwykłych zabijaków. Nie oznacza to jednak, że Aku nie potrafi walczyć. Ponieważ żadna broń – poza magicznym mieczem – nie jest w stanie go zranić, często w obliczu zwykłych mieszkańców pokazuje pełnie swojej mocy.
  Główną umiejętnością Aku jest przemiana w dowolną postać lub nawet przedmiot. Z reguły kolejna forma przypomina oryginalną – to znaczy posiada duże oczy z płonącymi brwiami i paszczę z wystającymi kłami – jednak, co udowadnia w odcinku szóstym, potrafi także przybrać wygląd zupełnie nie przypominający demonicznego władcy ciemności.
  Oprócz tego Aku dysponuje także umiejętnościami magicznymi. Posiada lasery w oczach, zmieniania materii, ożywiania martwych ciał oraz pustych maszyn, a także potrafi się teleportować i – co prezentuje tylko w odcinku pierwszym – otwierać portal czasowy. Ważną jego umiejętnością jest także moc widzenia całego świata, dzięki której z głębi swojej czeluści, cały czas śledzi – z wyraźnym niezadowoleniem – kolejne walki i zwycięstwa swojego znienawidzonego przeciwnika, Jacka. Został pokonany pod koniec 62 odcinka w sezonie 5 przez Samuraja Jacka.
 • Przyjaciele Jacka[ | edytuj kod]

 • Szkot (ang. Scotsman) – niezwykle barwna osobistość, którą Jack poznaje na wielkim moście, ciągnącym się wiele kilometrów nad rozległymi bagnami. Chociaż początkowo niezbyt się lubią z powodu historii z przejściem przez rzeczony most, kiedy żaden nie chciał ustąpić miejsca drugiemu, skuci i zmuszeni do wspólnej walki, wkrótce zostają najlepszymi przyjaciółmi. Szkot, osobnik rubaszny, dość prosty i niezwykle dumny z siebie i wszystkiego, co posiada (z żoną włącznie), szybko okazuje się typem romantyka i osoby o szlachetnym sercu – co nie oznacza wcale, że nie potrafi zrobić dobrego użytku z karabinu maszynowego, ukrytego w sztucznej nodze, albo z wielkiego, zaczarowanego miecza, jaki nosi na plecach. Jest osobą, która lubi działać i często, zanim pomyśli, od razu przechodzi do czynów.
  Szkot pojawia się aż w czterech odcinkach. W odcinku siedemnastym zwraca się do Jacka z prośbą o pomoc w uratowaniu swojej „prześlicznej i delikatnej” żonki, zaś w odcinkach czterdziestym piątym i szóstym ratuje Jackowi skórę, kiedy ten dosłownie stracił pamięć.
 • Dziki człowiek (ang. Monkey-man) – rudowłosy, niezwykle zarośnięty mężczyzna, wzorowany na postaciach Tarzana i Mowgliego. Wychowywany przez plemię stworów o białej sierści, prawdopodobnie gatunku jakichś małp, spotyka się z Jackiem w lesie. Niesamowicie wysokie skoki, jakie potrafi wykonać, przyciągają uwagę samuraja, a kiedy później bohater jest świadkiem ataku inne stada, większych i silniejszych małp na „rodzinę” dzikusa, postanawia zawrzeć z nimi układ: nauczy jego rodzinę bronić się przed wrogami, a w zamian oni nauczą go wysoko skakać.
  Dziki człowiek mimo dość zwierzęcego i, zdawałoby się, niezgrabnego wyglądu, jest niezwykle sprawny i ma szczere serce. Potrafi mówić ludzkim językiem, chociaż robi to w zabawny sposób. Kocha swoją leśną „rodzinę” i ogółem ma mentalność małego dziecka, jakim był, kiedy uciekł od niewolniczej pracy dla Aku.
 • Imakandi – podobni do lwów kosmici nakłonieni przez Aku do polowania na Jacka. Bardzo wysoko cenią honor i „Prawo Imakandi”. Aku oferował im niezliczone bogactwa i deszcz klejnotów w zamian za schwytanie samuraja, lecz oni odrzucili jego propozycję mówiąc, że nagrodą będzie polowanie samo w sobie. Po długim pościgu pokonują Jacka ale nie oddają go demonowi.
 • Inne postacie[ | edytuj kod]

  Podczas swojej podróży, Jack napotyka się na wiele najdziwniejszych ras i postaci, pośród których robi sobie zarówno wrogów, jak i przyjaciół. Pośród zniewolonych przez Aku ras istnieją nawet całe fan-kluby Jacka, a w miarę jego kolejnych sukcesów w walce z sługami Aku, coraz więcej osób zaczyna mu kibicować i na swój sposób pomagać.
  Równocześnie wzrasta nagroda za głowę bohatera, co oczywiście przysparza mu kolejnych wrogów – i licznych przeciwników. Chociaż nie zawsze, co pokazują niektóre odcinki, walka z kimś oznacza, że ten ktoś zostanie wrogiem Jacka.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Łukasz Lewandowski (ur. 10 sierpnia 1974 roku w Gdańsku) – polski aktor teatralny, telewizyjny, radiowy i filmowy, wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Marcin Przybylski (ur. 1 lipca 1975 w Warszawie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej i wieloletni asystent prof. Mai Komorowskiej na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka.
  Tomasz Jarosz (ur. 13 lutego 1962) – polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy. W 1987 roku zdał Egzamin Eksternistyczny dla Aktorów Dramatu w ZASP-ie.
  Genndy Tartakovsky (ros. Геннадий Борисович Тартаковский - Giennadij Borisowicz Tartakowskij, ur. 17 stycznia 1970 w Moskwie) – amerykański animator rosyjsko-żydowskiego pochodzenia.
  Agata Gawrońska-Bauman (ur. 5 lutego 1969 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także reżyser dubbingu.
  Krystyna Kozanecka-Kołakowska (ur. w 1960 w Poznaniu, zm. 20 listopada 2013 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa; dialogistka i scenarzystka; pedagog i reżyser dubbingu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.