• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Vimes

  Przeczytaj także...
  Świat Dysku – wieloksiąg napisany przez Terry’ego Pratchetta, którego akcja toczy się w fikcyjnym świecie w kształcie dysku.Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.
  Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015) – brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.
  Tłumacz Piotr W. Cholewa w czasie prelekcji „Dysk żegna stwórcę”, Pyrkon 2016

  Samuel Vimes — fikcyjna postać wykreowana przez Terry'ego Pratchetta w cyklu powieści Świat Dysku. Początkowo (Straż! Straż!, Zbrojni) kapitan Straży Miejskiej Ankh-Morpork — Nocna Zmiana, w kolejnych powieściach cyklu występuje już jako komendant Straży Miejskiej. W tomie Bogowie, honor, Ankh-Morpork, Samuel Vimes zostaje diukiem. Jego pełne nazwisko wraz z tytułami brzmi: jego łaskawość, jego ekscelencja diuk Ankh, komendant sir Samuel Vimes.

  Festiwal Fantastyki Pyrkon (znany w skrócie jako Pyrkon) – ogólnopolski konwent fantastyki, odbywający się corocznie w Poznaniu w pierwszy weekend po równonocy wiosennej. Celem konwentu jest integracja fanów i twórców fantastyki (tzw. fandomu) oraz propagowanie fantastyki w literaturze, komiksie, filmie, serialach oraz w grach: komputerowych, RPG, LARP-owych, planszowych, karcianych i bitewnych.Piotr W. Cholewa zwany często PWCem (czytaj PeWuC) (ur. 1955) – polski tłumacz oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego.

  Postać Samuela Vimesa pojawia się w cyklu Świat Dysku w powieści Straż! Straż! jako postać raczej drugoplanowa. Zarówno postać, jak i poglądy Samuela Vimesa ewoluują podczas lektury książek cyklu: od nałogowego pijaka do przykładnego męża, od dowódcy dwóch dekowników do prężnego i skutecznego dowódcy policji Ankh-Morpork.

  Ankh-Morpork – fikcyjne miasto, największa aglomeracja Świata Dysku, zamieszkiwana przez wszelkie gatunki żyjących na Dysku istot rozumnych. Najsławniejszą i najstarszą dzielnicą są Mroki.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Jak opowiada w Zbrojnych, wychował się w jednej z biedniejszych dzielnic Ankh-Morpork (na ulicy Kogudziobnej), jego kondycja uległa polepszeniu dopiero wówczas, gdy wstąpił jako młodszy funkcjonariusz do Straży Miejskiej. Jest odległym potomkiem Kamiennej Gęby — komendanta Straży, który osądził i ściął ostatniego króla Ankh-Morpork Lorenza Łagodnego („lubił dzieci”, „znalezione pozostałości”).

  Rośliny nagonasienne, nagozalążkowe (Gymnospermae) – jedna z dwóch obok okrytonasiennych grup siostrzanych współczesnych roślin nasiennych. Wszyscy obecnie żyjący przedstawiciele tej grupy reprezentują jeden monofiletyczny klad – pochodzą od wspólnego przodka, a do grupy tej zaliczane są wszystkie rośliny potomne tego przodka. Współcześnie do nagonasiennych należy ok. 700 gatunków drzew i krzewów, jednak w przeszłości grupa ta była znacznie bardziej zróżnicowana. Jako przyczynę spadku jej różnorodności i wymierania wielu grup tych roślin wskazuje się konkurencję roślin okrytonasiennych.

  Poślubił lady Sybil Ramkin (w tomie Zbrojni), mają syna, Sama Juniora (narodzony w tomie Straż nocna). Codziennie o osiemnastej czyta mu książkę „Gdzie jest moja krówka?”, doszedł już do perfekcji w naśladowaniu odgłosów wydawanych przez pojawiające się tam zwierzęta. Zdarzyło mu się raz spróbować własnej trawestacji, z udziałem siebie i Paskudnego Starego Rona, jednak po podchwyceniu przez Małego Sama niewłaściwych elementów z jej warstwy leksykalnej, zdecydowanie zaprzestał tej praktyki.

  W Straży nocnej okazuje się, że tak naprawdę sam siebie nauczył wielu rzeczy z tego, co wie obecnie. Cofnął się bowiem w czasie, podczas pościgu za groźnym przestępcą (spadając z dachu do biblioteki Niewidocznego Uniwersytetu) i w przeszłości stał się Johnem Keelem, swoim własnym sierżantem. Brał więc jako Keel udział w rewolucji 25 maja i tam też „umarł” podczas walk.

  W Bogowie, honor, Ankh-Morpork z pomocą plemienia D'regów przyczynił się znacznie do powstrzymania wojny pomiędzy Ankh-Morpork a Klatchem, aresztując armie obu krajów, a także przywrócenia do władzy Havelocka Vetinariego.

  Jest cyniczny do granic możliwości. Widać to we wszystkim co robi, i co mówi. Gdy tłum rewolucjonistów pragnął „Wolności, Prawdy i Sprawiedliwości” (i „sensownie płatnej miłości”, co dodała Gildia Szwaczek) on powiedział, że chce Jajka Na Twardo. Uargumentował to stwierdzeniem, że kiedy jutro wzejdzie słońce, nikt z nich nie dostanie wolności, prawdy i sprawiedliwości, a on może będzie miał szansę na swoje Jajko.

  Nie lubi gier, gdyż nie są w żaden sposób rzeczywiste. Twierdzi, że gdyby szachy przełożyć na rzeczywistość, pionki rządzone przez wariatów nakazujących im się non stop zabijać, założyłyby w kilku ruchach republikę i obaliły tyranię. Nie wierzy w rewolucje, gdyż „rewolucja przychodzi po rewolucji, dlatego są tak nazwane i dlatego żadna nie jest ostateczną”. Jest nieprzekupny. Każdy, kto próbuje wręczyć mu łapówkę kończy z co najwyżej połamanymi palcami. Podziwiają go wszyscy strażnicy na Świecie Dysku, w odległych „komisariatach” zatrudnia się nawet strażników, którzy są żartobliwie określani „małymi Samami”, „młodymi Samami”, „Samsami” (etc.). Są to strażnicy nieprzekupni, z ideałami, szczerzy, najczęściej wytrenowani pod okiem Vimesa, którzy wyjechali z miasta, aby służyć gdzie indziej.

  Znany również jako „Terrier Vetinariego”.

  Nazwa postaci została użyta do epitetu gatunkowego wymarłego gatunku kredowej rośliny nagonasiennej z Wielkiej Brytanii: Pseudotorellia vimesiana.

  Postać została uznana za jedna z dziesięciu najlepszych fikcyjnych postaci ze Świata Dysku.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  Lady Sybil Vimes[ | edytuj kod]

  Pełny tytuł: Jej Miłość, księżna Ankh, Lady Sybil Deidre Olgivanna Vimes z domu Ramkin - żona Samuela Vimesa (poślubiona w tomie Zbrojni); matka Sama Juniora (narodzony w tomie Straż nocna). Po raz pierwszy pojawia się w tomie Straż! Straż!.

  Urodziła się w najbogatszej rodzinie w Ankh-Morpork i mieszka w najbardziej jej prestiżowej dzielnicy - Scoone Avenue. Jest wiodącym ekspertem w dziedzinie smoków bagiennych i posiada specjalne zagrody na terenie posiadłości, gdzie je wychowuje i o nie dba. Była mocno zbudowaną kobietą przyzwyczajoną do wydawania rozkazów. Jej pasją było hodowanie smoków ziejących ogniem, dlatego jej kasztanowa fryzura była peruką. Z powodu pracy przy smokach często chodziła w pancerzu i wysokich butach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dysk żegna stwórcę, 2016-04-09
  2. Joan Watson, J., Susannah J. Lydon, Nicola Harrison. A revision of the English Wealden Flora, III: Czekanowskiales, Ginkgoales & allied Coniferales. „Bulletin of The Natural History Museum, London (Geology Series)”. 57 (1), s. 29-82, 2001. ISSN 0968-0462 (ang.). 
  3. Tim Martin: Terry Pratchett: his 10 best Discworld characters (ang.). The Telegraph, 2015-08-27.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.