• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Schmid

  Przeczytaj także...
  Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej jest wybierany na okres jednego roku przez Zgromadzenie Federalne spośród członków Rady Związkowej. Przewodniczy Radzie, pełni funkcje reprezentacyjne, właściwe dla głowy państwa, pozostaje przy tym jednak szefem przypisanego sobie resortu. Konstytucja federalna wyklucza wybór tej samej osoby na kolejny rok. Prezydent nie może być również wybrany wiceprezydentem na kolejny rok.Ueli Maurer (ur. 1 grudnia 1950 w Wetzikon, Kanton Zurych) – szwajcarski polityk, przewodniczący Szwajcarskiej Partii Ludowej w latach 1996-2008, członek Rady Narodu od 1991. Członek Szwajcarskiej Rady Związkowej oraz minister obrony od 1 stycznia 2009, od 1 stycznia 2013 prezydent Konfederacji Szwajcarskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Samuel Jörg Schmid (ur. 8 stycznia 1947 w Rüti bei Büren, w kantonie Berno) – polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Partii Ludowej. Od 1 stycznia 2001 do 31 grudnia 2008 zasiadał we Szwajcarskiej Rady Związkowej, gdzie kierował ministerstwem obrony, praw obywatelskich i sportu. W 2004 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady (wiceprezydenta Szwajcarii). Od 1 stycznia 2005 do 31 grudnia 2005 był prezydentem Szwajcarii. Jego następcą na 2006 rok został Moritz Leuenberger.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W listopadzie 2008 zrezygnował ze stanowiska w Szwajcarskiej Radzie Związkowej. W grudniu 2008 jego następcą został wybrany Ueli Maurer.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Szwajcarska Partia Ludowa, znana także jako Demokratyczna Unia Centrum (niem. Schweizerische Volkspartei, SVP; fr. Union Démocratique du Centre, UDC; wł. Unione Democratica di Centro, UDC; retorom. Partida Populara Svizra) jest szwajcarską partią agrarystyczną. SVP jest silna na niemieckojęzycznych terenach Szwajcarii, a po wyborach parlamentarnych w 2003 roku jest najsilniejszą partią polityczną w izbie niższej parlamentu (posiada 55 na 200 miejsc). Jej przewodniczącym jest Toni Brunner. Jest członkiem koalicji rządowej i posiada dwóch swoich ministrów w Radzie Federalnej - byłego Prezydenta Konfederacji Samuela Schmida i Eveline Widmer-Schlumpf.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kancelaria Federalna: Der Bund kurz erklärt, strona 63 (2008).
  2. „Swiss far-right win cabinet post”, BBC News, 10 grudnia 2008.
  Rada Związkowa – zwana też Radą Federacyjną – organ pełniący w Szwajcarii rolę rządu i kolegialnej głowy państwa.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna) – szwajcarski kanton, drugi co do wielkości (po Gryzonii) zarówno pod względem powierzchni jak i populacji. Leży w zachodniej części kraju, głównie w dorzeczu rzeki Aare. Na północy graniczy z kantonami Jura i Solura, na zachodzie leżą kantony Neuchâtel, Fryburg i Vaud. Na południu graniczy z trzecim co do wielkości kantonem w Szwajcarii – Valais. Na wschodzie kanton Berno graniczy z kantonami Uri, Nidwalden, Obwalden, Lucerna i Argowia.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Moritz Leuenberger (ur. 21 września 1946 w Biel) - szwajcarski polityk, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej od 1995 do 2010, prezydent Szwajcarii w roku 2001 oraz w 2006.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.