• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Harrison - kolarz

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Peter Kennaugh (ur. 15 czerwca 1989 w Douglas na Wyspie Man) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, mistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Obecnie jest zawodnikiem drużyny Sky Procycling.

  Samuel James Harrison (ur. 24 czerwca 1992 w Risca) – brytyjski kolarz torowy, szosowy i przełajowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Edward Clancy (ur. 12 marca 1985 w Barnsley) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny mistrz olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw Europy.110. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2013 − zawody sportowe, które odbyły się w dniach 20−24 lutego 2013, w hali sportowej Mińsk Arena, w stolicy Białorusi, Mińsku.

  Kariera[]

  Pierwsze sukcesy w karierze Samuel Harrison osiągnął w 2010 roku, kiedy na torowych mistrzostwach świata juniorów zdobył srebrne medale w omnium i drużynowym wyścigu na dochodzenie. Na rozgrywanych rok później torowych mistrzostwach świata w Apeldoorn Brytyjczycy w składzie: Steven Burke, Edward Clancy, Peter Kennaugh, Andrew Tennant i Samuel Harrison zdobyli brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W podobnym składzie (bez Kennaugha) reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w Mińsku w 2013 roku. Startuje także w wyścigach przełajowych i na szosie, jest mistrzem kraju w indywidualnej jeździe na czas z 2012 roku i przełajowym wicemistrzem kraju w kategorii debiutantów z 2008 roku.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Andrew Tennant (ur. 9 marca 1987 w Wolverhampton) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, czterokrotny medalista mistrzostw świata i dwukrotny mistrz Europy w kolarstwie torowym.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • 108. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2011 - zawody sportowe, które odbyły się w holenderskim Apeldoorn w hali Omnisport w dniach 23 - 27 marca 2011. W zawodach wzięli udział reprezentanci 41 krajów, w tym Polski. W programie mistrzostw znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Steven James Burke (ur. 4 marca 1988 w Burnley) – brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, mistrz Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.