• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Egerton Brydges

  Przeczytaj także...
  Baronet – najwyższy stopień wśród niższej szlachty angielskiej. Sporadycznie nadawany już w XIV w., ale w obecnej, dziedzicznej formie został ustanowiony przez Jakuba I w 1611 r. jako zachęta dla kolonizacji Ulsteru. Baronet otrzymywał dziedziczny tytuł rycerski, zaszczytny dodatek do herbu (małą tarczę z herbem Ulsteru - tzw. "Krwawa dłoń Ulsteru", umieszczany w kantonie lub w tarczy sercowej), order i nadanie ziemi. W zamian zobowiązany był do wystawienia oddziału wojska dla kolonizacji Irlandii. W 1625 r. ustanowiono tytuł baroneta Szkocji dla wsparcia kolonizacji Nowej Szkocji. Baronet nowej Szkocji otrzymywał podobnie dziedziczny tytuł rycerski, dodatek do herbu w postaci kantonu z krzyżem św. Andrzeja i nadanie 18 mil kwadratowych ziemi na wybrzeżach Nowej Szkocji. Po zjednoczeniu Anglii i Szkocji w 1707 r. zaprzestano nadawania obu tytułów wprowadzając jednolity tytuł baroneta Wielkiej Brytanii. Od 1801 r. nadawany jest konsekwentnie tytuł baroneta Zjednoczonego Królestwa. Tytuł baroneta dziedziczony jest według prawa primogenitury przez najstarszego syna, z wyłączeniem kobiet. W przypadku braku spadkobiercy przechodzi na kolejnego spadkobiercę z młodszej linii rodu.Okręg wyborczy Maidstone and The Weald powstał w 1560 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. W 1885 r. liczbę deputowanych przypadających na okręg zmniejszono do jednego. Okręg położony jest w hrabstwie Kent. Obecną nazwę nosi od 1997 r. Wcześniej nazywał się Maidstone.
  Bibliofil (gr. biblíon: książka; philos: przyjaciel, miłujący) – miłośnik, znawca i zbieracz rzadkich i cennych książek.

  Sir Samuel Egerton Brydges, 1. Baronet of Denton Court (ur. 30 listopada 1762 r. – zm. 8 września 1837 r. w Genewie) – angielski bibliograf, historyk literatury, literat i bibliofil; polityk, w latach 1812-1818 deputowany do angielskiej Izby Gmin z okręgu Maidstone (obecnie Maidstone and The Weald).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Canterbury – miasto o statusie city w Anglii, w hrabstwie Kent, będące siedzibą arcybiskupstwa. Arcybiskupstwo w tym mieście jest centralnym dla anglikańskiego Kościoła Anglii. Liczba mieszkańców wynosi 42 258 (2001), a powierzchnia 23,54 km².

  Uczył się w znanych Maidstone Grammar School w Maidstone i The King's School w Canterbury. W 1780 r. został przyjęty do Queens' College w Cambridge, jednak ostatecznie nie uzyskał stopnia naukowego. W 1787 r. został członkiem stowarzyszenia Middle Temple.

  Był autorem rozległych opracowań bibliograficznych (m.in. Censura Literaria, Titles and Opinions of Old English Books; 10 tomów, 1805-1809) oraz szeregu krytycznych wydań dzieł dawnych autorów angielskich, m.in. Theatrum Poetarum Anglicanorum Edwarda Phillipsa (1800), Peerage of England Arthura Collinsa (9 tomów, 1812) i innych twórców epoki elżbietańskiej. Sam pisał również poezje i nowele, jednak o miernej wartości literackiej i dziś już zupełnie zapomniane.

  Maidstone – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), ośrodek administracyjny hrabstwa Kent, w dystrykcie Maidstone, nad rzeką Medway. W 2001 roku miasto liczyło 69 684 mieszkańców. Maidstone jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Meddestane.Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.

  Był jednym z członków-założycieli elitarnego klubu bibliofilów – Roxburghe Club.

  Samuel Egerton Brydges pochodził ze starej rodziny szlacheckiej baronów i diuków Chandos, jednak ani jego bratu ani jemu samemu nie udało się odzyskać tytułu wygasłego w 1789 r. Godność baroneta (z tytułem of Denton Court) uzyskał 27 maja 1815 r.

  Bibliografia (gr. βιβλιο „książka” + γραφία „piszę”) – termin oznaczający zarówno uporządkowany według pewnych kryteriów i spełniający określone zadania informacyjne wykaz (spis) dokumentów pisanych, jak i dział nauki o utworach piśmiennictwa definiujący zasady tworzenia wspomnianych spisów.Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.