• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samuel Bellamy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Cape Cod, przez miejscową ludność nazywany The Cape - półwysep w kształcie ramienia, położony w USA, w stanie Massachusetts w Nowej Anglii. Jego powierzchnia to 1033 km². Stanowi główną część hrabstwa Barnstable. Półwysep jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią stanu Massachusetts. W roku 1914 ukończono budowę kanału, który oddzielił półwysep od stałego lądu. Słowo cod w języku angielskim znaczy dorsz, zaś cape - przylądek, a nazwę, nawiązującą do obfitości tych ryb w tym terenie, nadał mu podróżnik Bartholomew Gosnold w roku 160226 kwietnia jest 116. (w latach przestępnych 117.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 249 dni.

  Samuel Bellamy, zwany „Black Sam” Bellamy (ur. 1689 w Hittisleigh, zm. 26 kwietnia 1717) – angielski marynarz oraz pirat. Złupił ponad 53 statki w przeciągu niecałego roku, co uczyniło go najbogatszym piratem w historii. Znany był z okazywania litości wobec swoich jeńców, przez co nazywany był Księciem Piratów, a sam porównywał się do Robin Hooda. Swój pseudonim zawdzięczał temu, że nie nosił peruki, za to związywał swoje długie, czarne włosy wstążką.

  Chinowiec, drzewo chinowe (błędnie: drzewo chininowe) (Cinchona L.) – rodzaj roślin z rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Obejmuje ponad 40 – 60 tropikalnych gatunków, występujących w stanie dzikim w Andach. Niektóre gatunki obecnie są uprawiane w strefie międzyzwrotnikowej, m.in. na wyspach: Cejlon, Jawa, Jamajka, a także w Indiach, Australii, Nowej Gwinei i Afryce.Historia najsłynniejszych piratów, ich zbrodnicze wyczynki i rabunki (ang. A General History of the Robberies and Murders of the most notorious Pyrates) – książka napisana w 1724 roku i zawierająca zbiór biografii ówczesnych piratów. Autorem jest prawdopodobnie kapitan Charles Johnson, chociaż nazwisko to jest powszechnie uznawane za pseudonim innego pisarza.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

  Urodzony na początku roku 1689 w parafii Hittisleigh w hrabstwie Devonshire, był najmłodszym z szóstki dzieci Stephena i Elizabeth Bellamy. Jego matka zmarła niedługo po porodzie (23 lutego 1689), trzy tygodnie przed chrztem Samuela, który miał miejsce 18 marca. Jako jedyny z żyjących męskich potomków (źródła podają, że Stephen i Elizabeth mieli jeszcze syna, który zmarł na 5 lat przed narodzinami Samuela) miał odziedziczyć rodzinne włości. Przyszły pirat został żeglarzem w młodym wieku; jeszcze przed ukończeniem 20 lat zaciągnął się do marynarki wojennej i walczył w kilku bitwach.

  Cieśnina Wiatrów, dawniej Cieśnina Zawietrzna (hiszp. Paso de los Vientos, fr. Passage du Vent) - cieśnina oddzielająca wyspy Kuba i Haiti, łącząca Morze Karaibskie z Oceanem Atlantyckim. Cieśnina ma szerokość około 80 km, głębokość - 1700 m.Pomiędzy XVI a XVIII wiekiem hiszpańskie floty skarbów transportowały zdobycze z hiszpańskich kolonii nowego świata w środkowej Ameryce do Hiszpanii. Najczęściej przewożono srebro, złoto, kamienie szlachetne, przyprawy, kakao i inne egzotyczne dobra. Inna flota, nazywana "Galeony Manili" przewoziła chińskie towary z Filipin do Acapulco w zamian dostarczając meksykańskie i peruwiańskie srebro. Załadunek z Azji transportowano lądem do Veracruz – portu przeładunkowego floty atlantyckiej.

  Bellamy przybył do Cape Cod około roku 1715, rzekomo by odnaleźć krewnych. Tam, według lokalnych podań, miał romans z lokalną pięknością, Goody Hallett, znaną też jako „Wiedźma z Wellfleet”. Wiele późniejszych źródeł podaje, że miała na imię Mary, Maria lub Mariah, pomimo braku historycznych dowodów. Nie ma pewności co do jej wieku; niektórzy twierdzą, że była bardzo młoda i miała 16–25 lat, a niektórzy, że była już starą kobietą.

  Indygowiec farbiarski, indygowiec (Indigofera tinctoria L.) – gatunek niskiego półkrzewu z rodziny bobowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Afryki Zachodniej. Znany był już w starożytnym Egipcie. Obecnie w stanie dzikim nie występuje już nigdzie, jest natomiast jeszcze uprawiany w Indiach, dawniej był uprawiany także w Azji Południowej, na Antylach oraz w Ameryce Południowej i Środkowej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1716 Bellamy razem z grupą ludzi wyruszył z Cape Cod, by szukać skarbu z zatopionego rok wcześniej wraku hiszpańskiej floty skarbów. Bogaty jubiler, Paulsgrave Williams (znany też jako Palsgrave, Paulgraves, Palgraves lub Paul), również późniejszy pirat, dołączył do tej wyprawy i ją sfinansował. Po opuszczeniu lądu przez Samuela na jaw wyszła ciąża Hallett. Legenda głosi, że po urodzeniu syna schowała go w szopie, a sama poszła szukać jedzenia. Po jej powrocie okazało się, że dziecko udusiło się słomą. Została przez to aresztowana za zamordowanie dziecka i zamknięta w Old Jail w Barnstable, Massachusetts. Nie została skazana na długo, ale po wypuszczeniu jej wygnano ją z miasta. Po tych wydarzeniach czekała na powrót kochanka w Eastham.

  Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Zgodnie z wiarą chrześcijańską obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza. Typowy obrzęd chrztu w chrześcijaństwie sprawowany jest w imię Trójcy Świętej: Ojca i Syna i Ducha Świętego – na polecenie samego założyciela Chrystusa (Mt 18,18-20).Czarnobrody (ang. Blackbeard) (ur. około 1675, zm. 22 listopada 1718) to pseudonim Edwarda Teacha (według innych źródeł Edward Drummond, aczkolwiek imię pod którym się urodził jest nieznane) – angielski pirat, w latach 1716-1718 grasujący na Morzu Karaibskim, jeden z najgroźniejszych piratów swojego okresu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Poszukiwania zatopionej floty nie zakończyły się sukcesem; załoga tej wyprawy została piratami pod dowództwem Benjamina Hornigolda na statku „Marianne”, na którym pływał również Czarnobrody. Latem 1716 roku załoga „Marianne” zaczęła być zirytowana faktem, że Hornigold nie chciał atakować angielskich statków, w związku z czym został przegnany z pokładu statku razem ze swoją poprzednią załogą. Pozostali piraci mianowali nowym kapitanem Bellamy'ego.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Flaga Samuela Bellamy'ego (takiej samej używał m.in. Edward England)

  Po przejęciu drugiego statku, „Sultana”, Bellamy przekazał dowodzenie nad „Marianne” Paulsgrave'owi Williamsowi. Przez jakiś czas pływali razem z Olivierem Levausserem, który we wczesnym 1717 opuścił ich, by plądrować Amerykę Południową. Jednak najbardziej znany łup Bellamy zdobył wiosną 1717 roku, kiedy dostrzegł galerę „Whydah” (również: „Whidaw”) płynącą przez Cieśninę Wiatrów. Statek ten był pełen dóbr, takich jak złoto, indygo, kość słoniowa czy chinowiec, pozyskanych ze sprzedaży niewolników. Bellamy gonił „Whydah” przez trzy dni, zanim zbliżył się na tyle, by zacząć bitwę; jednak kapitan tego statku, Lawrence Prince, poddał się bez walki poprzez spuszczenie flagi. Bellamy, na dowód swojej łaski, zamiast wziąć go w niewolę lub zabić przehandlował swoją „Sultanę” na „Whydah”. Black Sam ulepszył zdobyczny statek do 28 dział i popłynął na północ, w kierunku Nowej Anglii.

  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

  Kapitan Charles Johnson (prawdopodobnie pseudonim) w swojej książce Historia Najsłynniejszych Piratów opisuje sytuację, gdzie załoga „Whydah” ma przejąć slup kapitana Beera. Black Sam chciał zostawić Beerowi jego statek, jego załoga zagłosowała, by go spalić, a sam Beer odmówił przyłączenia się do piratów. Johnson przypisuje Bellamy'emu teraz już sławną przemowę, skierowaną do kapitana Beera:

  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Philip Henry Gosse (ur. 6 kwietnia 1810, zm. 23 sierpnia 1888) – angielski przyrodnik, podróżnik, kreacjonista, przedstawiciel braci plymuckich, pisarz i popularyzator nauki.
  Część skarbu odzyskanego z Whydah

  Niech to dunder świśnie - powiedział. - Mierzi mnie, że nie chcę aści oddać aścinego slupu, bo nie lubię robić świństw, jeżeli nic na tym nie zyskuję. Do diabła ze slupem, musimy go puścić na dno, acz mógłby przydać się aści. Wszelako pal diabli i aści, boś spietrany matoł jak wszyscy szanujący prawa ukute przez bogaczy dla swego własnego bezpieczeństwa. Tym podszytym tchórzem pętakom brak męstwa, aby w inny sposób bronić tego, co draństwem swym nabyli. Was wszystkich pal sześć! Pał sześć bandę zbzikowanych łajdaków, tudzież i aści, sługusa zgrai półgłupków o zajęczym sercu. Te szuje szkalują nas, kiedy między nimi i nami ta tylko różnica, że oni grabią biedaków pod osłoną prawa, a my rabujemy bogaczy za tarczą naszej własnej odwagi. Czyż nie lepiej aści zostać jednym z nas, niźli dla chleba czołgać się za tyłkiem tych niegodziwców?

  Kość słoniowa – pierwotnie kością słoniową nazywano wyłącznie ciosy, czyli siekacze słoni (w tym mamutów), obecnie termin ten odnosi się również do kłów morsa i hipopotama, zębów kaszalota, siekaczy narwala i dzikiej świni.Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

  Kapitan Beer odpowiedział, że „sumienie nie pozwala mu łamać praw, prawa boskiego i ludzkiego”, na co Bellamy odrzekł:

  Diablo skrupulatny z aści łapserdak, pal cię sześć! Jam wolny jak książę, a głos sumienia mi mówi, że takąż samą mam rację toczyć wojnę z całym światem, jak i ten, co ma na morzu sto uzbrojonych w żagle statków czy sto tysięcy żołnierzy w polu. Ale nie warto wdawać się w dyskursa z wami, skamlącymi pętakami. Możnym dajecie pomiatać sobą, jak im się spodoba, i pokładacie ufność w rajfurstwie pulchnego klechy, który sam ani nie praktykuje tego, o czym każe, ani nie wierzy w to, czym oszwabia cymbałów, słuchających kazań.

  Koroner (ang. coroner) – w krajach anglosaskich urzędnik prowadzący śledztwo w sprawie nagłego, niespodziewanego lub przypadkowego zgonu, który nastąpił w sposób nienaturalny, w podejrzanych lub brutalnych okolicznościach. W przybliżeniu oznacza lekarza medycyny sądowej, a także biegłego sądowego, który zajmuje się wyjaśnieniem okoliczności i przyczyn śmierci oraz ustaleniem czasu śmierci osób, co do których zaistniało podejrzenie, że zmarły śmiercią nienaturalną. Synonimem koronera w języku amerykańskim jest medical examiner (M.E.), aczkolwiek koroner nie musi być z wykształcenia dyplomowanym lekarzem patologiem.Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.

  Johnson przypisuje te przemowy „Kapitanowi Bellamy'emu”, bez sprecyzowania, czy chodzi konkretnie o Samuela Bellamy'ego. Inni autorzy (jak np. Philip Gosse), twierdzą, iż wygłosił je Charles Bellamy, pirat działający w podobnym czasie i miejscach co Black Sam, przez co często ich czyny są mylone ze sobą.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Hittisleigh – wieś w Anglii, w hrabstwie Devon, w dystrykcie Mid Devon. Leży 19 km na zachód od miasta Exeter i 271 km na zachód od Londynu. Miejscowość liczy 113 mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.