• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samochód wyścigowy

  Przeczytaj także...
  Tor wyścigowy – zamknięty obiekt, na którym odbywają się m.in. wyścigi samochodowe czy wyścigi motocyklowe. Tor ma zazwyczaj kilka lub więcej zakrętów, jest asfaltowy lub betonowy, a w jego pobliżu umieszczone są trybuny dla kibiców. Niemal każdy tor ma tzw. prostą startową, na której ustawiają się zawodnicy przed startem. Wzdłuż niej znajdują się aleje serwisowe, oddzielone od prostej startowej ścianą, znajdują się tam garaże, a obok nich odbywają się pit-stopy, czyli postoje, podczas których dokonywane jest, np. tankowanie paliwa czy zmiana opon podczas wyścigu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Samochody Formuły 1 (potocznie nazywane bolidami) – jednomiejscowe samochody wyścigowe o otwartym nadwoziu i kołach wystających poza profil kokpitu, budowane ściśle według regulacji Formuły 1 FIA – w związku z czym ich budowa jest zbliżona. Ich specyfikacje zmieniały się na przestrzeni lat.
  Ferrari F2007 – pojazd w układzie monoposto

  Samochód wyścigowysamochód sportowy przygotowany do rywalizacji sportowej z konkurentami na specjalnie wydzielonych, zamkniętych torach wyścigowych. Samochody wyścigowe mogą osiągać duże prędkości, jednak najważniejszą ich cechą jest możliwość bardzo szybkiego pokonywania zakrętów dzięki specjalnej konstrukcji aerodynamicznej, łączącej w sobie spoilery i dyfuzory.

  24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.Samochód rajdowy – to zazwyczaj samochód seryjny, osobowy, terenowy lub ciężarowy, przekonstruowany tak, aby dostosować go do udziału w rajdach samochodowych określonego typu. W zależności od obowiązujących przepisów, do rajdów dopuszczane są samochody o ustalonym stopniu przeróbek i modyfikacji, w określonych specyfikacjach.

  Rodzaje samochodów wyścigowych[]

  Na świecie istnieje bardzo wiele rodzajów wyścigów samochodowych, czego konsekwencją jest duża różnorodność w konstrukcji i osiągach różnych kategorii samochodów wyścigowych. Pewnym przybliżonym podziałem samochodów wyścigowych jest podział na:

  Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.DTM (pełna nazwa od 2000 roku Deutsche Tourenwagen Masters; w latach 1984-1995 Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) – najważniejsza seria wyścigowa samochodów w Niemczech. Obok brytyjskiej BTCC, najbardziej prestiżowa europejska seria wyścigowa w tej kategorii. W DTM startowało wielu kierowców Formuły 1, m.in. Ralf Schumacher, David Coulthard, Mika Häkkinen
 • jednoosobowe pojazdy – jednoosobowe konstrukcje z silnikami umieszczonymi centralnie, których podstawą i jednocześnie główną cechą jest bardzo dobra aerodynamika. Czołowym przykładem tego typu samochodów, uważanym w środowisku motoryzacyjnym za szczyt techniki samochodowej, jest Formuła 1; innymi przykładami są tu także amerykańskie IRL czy też GP2.
 • Audi R10 TDi – samochód kategorii LMP1
 • prototypy wyścigowe – płaskie, zabudowane, jednoosobowe konstrukcje, przygotowane do startów w wyścigach długodystansowych. Poprzez inną charakterystykę napędów, mają one większą prędkość maksymalną nawet od Formuły 1, ale gorzej spisują się na zakrętach. Najbardziej znanym wyścigiem, w którym spotyka się prototypy, jest trwający okrągłą dobę 24h Le Mans.
 • samochody super-turystyczne GT – przygotowane specjalnie pod wyścigi na torach wyścigowych wersje sportowych samochodów drogowych. Czasami też to samochód skonstruowany do ścigania się na torach zostaje przebudowany, aby, wskutek wymagań przepisów federacji wyścigowych, jego drogowa wersja została dopuszczona do ruchu ulicznego (przykłady – McLaren F1, Saleen S7). Istnieje bardzo dużo krajowych i międzynarodowych serii wyścigowych, które zezwalają na mniejsze lub większe modyfikacje rywalizujących samochodów. W większości ograniczenia techniczne mają na celu minimalizowanie różnic między samochodami GT a ich wersjami drogowymi, szczególnie te idące w układ napędowy. Przykładem serii wyścigowej jest FIA GT.
 • BMW 320si (samochód turystyczny)
 • samochody turystyczne – stworzone na podstawie średniej klasy samochodów drogowych, które startują w seriach o wyścigach trwających ~20 okrążeń. Modyfikacji, podobnie jak w samochodach klasy GT, podlegają aerodynamika, nadwozie i układ napędowy, lecz w tym wypadku ten ostatni jest zmieniany bardzo nieznacznie. Istnieją jednak serie wyścigowe, w których modyfikacje samochodów turystycznych są znaczne, co powoduje, że ich osiągi znacząco różnią się od wersji dopuszczonych do ruchu ulicznego – przykładem tego jest niemiecka seria DTM. Inną serią wyścigów samochodów turystycznych są krajowe serie obecne w Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, a przede wszystkim, od kilku lat oficjalnie nazwana Mistrzostwami Świata Samochodów Turystycznych seria WTCC.
 • Oprócz wyżej wymienionych, w wielu krajach istnieją także inne, osobliwe rodzaje samochodów wyścigowych, przystosowane do walki w specjalnych seriach wyścigowych. Takimi wyścigami są m.in. pochodząca z USA seria NASCAR, która dzięki rosnącemu zainteresowaniu, wkrótce może pojawić się także w Europie, czy też obecna w Polsce seria Kia Picanto Cup (oraz młodsza Kia Cee'd Cup), będące przykładami markowych serii wyścigowych, pozwalających na zapoczątkowanie kariery wyścigowej w niedrogich i niezbyt szybkich, torowych wersjach małych samochodów drogowych.
 • Zobacz też[]

 • Samochód rajdowy
 • Samochody Formuły 1
 • Samochód sportowy (także: Autosegment G) – klasa samochodów sportowych, w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiągi znane z samochodów wyścigowych i rajdowych, pozostawiając jednak możliwość eksploatowania ich w typowych warunkach drogowych.IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojazd – urządzenie do transportu ludzi lub towarów, w różnych środowiskach: na kołach, gąsienicach, płozach, w przestrzeni kosmicznej (wynoszony rakietą nośną), w głębinach morskich. Pojazd może być napędzany własnym źródłem napędu (zasilanym z własnego lub zewnętrznego źródła energii), ciągnięty lub pchany. Pojazdy poruszające się w wodzie, powietrzu lub kosmosie określa się jako statki (statek wodny, statek powietrzny, statek kosmiczny).
  McLaren F1 – supersamochód skonstruowany i produkowany przez brytyjską firmę McLaren Cars, poddział McLaren Group, w której skład wchodzi także zespół McLaren w Formule 1. Do jego napędu użyto silnika V12 BMW S70/2 60° o pojemności 6,1 litra V12. Samochód produkowano w latach 1994-1998, spośród 100 powstałych egzemplarzy – 64 były w wersji ulicznej, 5 LM (Le-Mans), oraz 3 GT (Gran Turismo). McLaren F1 dzierżył miano najszybszego samochodu produkcyjnego (osiągał maksymalną prędkość 388,5 km/h) do 2005, kiedy to jego rekord został pobity przez Koenigsegga CCR.
  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.
  NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.