• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samochód dostawczy

  Przeczytaj także...
  Nadwozie furgonowe (krótko furgon) - zamknięte nadwozie samochodów dostawczych i ciężarowych posiadających sztywny dach i ściany, odchylane drzwi tylne i często odchylane lub przesuwane drzwi boczne. Furgon służy do przewożenia towarów. Furgony mogą powstawać w oparciu o konstrukcję samochodów osobowych, a z kolei na ich bazie także może powstać odmiana osobowa. Przykładowo Volkswagen Caddy Maxi posiada osobową odmianę Volkswagen Caddy Maxi Life.Dopuszczalna masa całkowita (dmc.) – według kodeksu drogowego największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.
  Intrall Lubo - prototyp samochodu dostawczego firmy Intrall, który miał zostać wprowadzony do produkcji seryjnej w 2007 roku. Jednak z powodu bankructwa firmy auto nigdy nie weszło do produkcji.

  Samochód dostawczy – jest to odmiana samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, przeznaczona do przewozu niezbyt dużych ładunków. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, co praktycznie przekłada się na 1500-1800 kg jego maksymalnej ładowności. Z tego też względu do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B.

  Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.FSO Polonez Truck – odmiana pick-up modelu Polonez, produkowana w latach 1988–2003 w trzech generacjach przez ZSD a następnie Nysa Motor. Lakierowanie i montaż ostateczny modeli kierowanych na eksport odbywał się w Warszawie.

  Pod względem budowy można wyróżnić nadwozia: pick-up, skrzyniowe, furgonowe (w tym van) i specjalne (chłodnie, kontenery).

  Polskie samochody dostawcze[]

  Polskie samochody dostawcze
  Intrall Lubo – prototyp polskiego samochodu dostawczego
  FSC Żuk A-07
  FSM Syrena Bosto
  FSM Syrena R-20
  FSO 125p pick-up
  FSO Polonez Truck z lat 1988-1992
  FSO Polonez Truck z lat 1992-1997
  FSO Warszawa 204P
  FSR Tarpan 237
  ZSD Nysa 522

  Lista produkowanych samochodów dostawczych[]


  Citroën Jumper – samochód dostawczy klasy midi i maxi produkowany przez Citroëna w firmie Sevel Sud. Pierwsza generacja produkowana była w latach 1994–2006, a wytwarzanie drugiej rozpoczęto w 2006 roku. Na niektórych rynkach sprzedawany jest jako Citroën Relay.Lublin – samochód dostawczy występujący w wielu odmianach nadwozia, produkowany w latach 1993–2007 przez Fabrykę Samochodów w Lublinie, Daewoo Motor Polska, Andoria-Mot, a w ostatnich latach produkcji przez Intrall Polska.

  Przypisy

  1. Dostawczy na chodniku (pol.). auto-swiat.pl. [dostęp 21-07-2016].
  2. Samochód ciężarowy - definicja w VAT i podatku dochodowym (pol.). poradnik.wfirma.pl. [dostęp 21-07-2016].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mercedes-Benz Sprinter - rodzina ciężkich samochodów dostawczych i lekkich samochodów ciężarowych o DMC do 5 ton produkowanych od 1995 roku.
  Dacia Dokker - pierwszy kombivan rumuńskiej marki Dacia produkowany przez koncern Renault od 2012 roku w Maroku. Auto kontynuuje politykę marki polegającą na tworzeniu praktycznych przestronnych tanich aut. Nazwa auta pochodzi od słowa dockworker, oznaczającego pracowników doków. Pojazd został zaprezentowany w 2012 roku podczas targów motoryzacyjnych w Casablance.
  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.
  Volkswagen Crafter - rodzina dużych samochodów dostawczych oraz lekkich ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej do 5 ton, produkowanych przez koncern Daimler AG dla Volkswagena od 2006 roku. Największe auto dostawcze koncernu będące następcą Volkswagena LT.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.
  Chłodnia – pomieszczenie przeznaczone do przechowywania obiektów wymagających do przedłużenia ich trwałości stosunkowo niskich temperatur – niższych niż normalna temperatura powietrza w otoczeniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.