• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samnaungruppe

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Sesvennagruppe, Alpi della Val Müstair — łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w Alpach Retyckich. Leży na pograniczu Szwajcarii (Gryzonia), północnych Włoch (Trydent-Górna Adyga) i zachodniej Austrii (Tyrol).
  Bürkelkopf - szczyt w Masywie Samnnaun, w Alpach Retyckich. Leży na granicy między Szwajcarią (Gryzonia) i Austrią (Tyrol).
  W dolinie Val Maisas (po lewej Muttler)
  Stammerspitz (Piz Tschütta; 3254 m)

  Samnaungruppe (także Samnaun) – łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Austrii (w Tyrolu) i Szwajcarii (w Gryzonii). Nazwa łańcucha pochodzi od szwajcarskiej gminy Samnaun.

  Gryzonia (niem. Graubünden, wł. Grigioni, romansz Grischun, skrót: "GR") – szwajcarski kanton w Alpach, na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Używane języki to niemiecki, włoski i romansz. Stolica – Chur, najstarsze miasto Szwajcarii z XII-wieczną katedrą i Muzeum Retyckim. Inne znane miasta to Davos i St. Moritz. W Gryzonii znajdują się źródła Renu. Gryzonia jest największym i najbardziej wysuniętym na wschód kantonem Szwajcarii.Muttler lub Piz Muttler to szczyt w Masywie Samnaun w Alpach Retyckich we wschodniej Szwajcarii. Jest najwyższym szczytem Masywu Samnaun.

  Samnaun to niewielki łancuch w sercu Alp. Sąsiaduje z łańcuchami: Ferwall na północnym zachodzie, Silvretta na południowym zachodzie, Sesvennagruppe na południu, z Alpami Ötztalskimi na wschodzie oraz z Alpami Lechtalskimi na północy.

  Najważniejsze szczyty:

 • Muttler (3293 m)
 • Piz Tschütta (Stammerspitz; 3258 m)
 • Piz Rots (3097 m)
 • Vesulspitze (3092 m)
 • Hexenkopf (3038 m)
 • Bürkelkopf (3033 m)
 • Gemspleiskopf (3017 m)
 • Rothbleiskopf (2938 m)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Samnaungruppe na SummitPost
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Masyw Samnaun (niem. Samnaungruppe) - łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Austrii (w Tyrolu) i Szwajcarii (w Gryzonii). Nazwa łańcucha pochodzi od szwajcarskiej gminy Samnaun.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silvretta (niem. Silvrettagruppe) – masyw górski w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiący część Alp Retyckich, położony na granicy austriacko-szwajcarskiej. Jego najwyższy szczyt to Piz Linard (3411 m).
  Ferwall (po niemiecku: Verwall) – łańcuch górski w Alpach Wschodnich na granicy dwóch austriackich prowincji Tyrol i Vorarlberg.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Alpy Lechtalskie (niem. Lechtaler Alpen) – pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Vorarlberg i Tyrol, między dolinami górnego Lechu i Innu. Najwyższym szczytem jest Parseierspitze, który osiąga 3036 m.
  Alpy Retyckie (niem. Rätische Alpen, wł. Alpi Retiche) – część Centralnych Alp Wschodnich, stanowiąca zarazem najwyższą strefę w obrębie Alp Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Piz Bernina, który osiąga wysokość 4049 m, co czyni z niego najwyższy szczyt całych Alp Wschodnich. Alpy Retyckie zajmują znaczny obszar na styku granic Szwajcarii, Włoch, Liechtensteinu i Austrii. Nazwa Alp Retyckich wywodzi się od starożytnego plemienia Retów i pochodzącej od nich nazwy rzymskiej prowincji Recji obejmującej m.in. obszar Alp Retyckich.
  Alpy Ötztalskie (niem. Ötztaler Alpen, wł. Alpi Venoste) - grupa górska w Alpach Retyckich, na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższy szczyt to Wildspitze (3774 m n.p.m.). Alpy Ötztalskie to jedna z największych grup górskich w Alpach Wschodnich. Występują tutaj liczne lodowce. Ponad 300 szczytów przekracza wysokością 3000 m, opadając stromymi ścianami do malowniczych dolin. Nazwa grupy pochodzi od miejscowości Ötz, w dolinie Ötztal. Grupa Ötztalska wciśnięta jest między dwie ważne drogi biegnące ze wschodu na zachód: dolinę Innu na północy i dolinę Vinschgau (Val Venosta) na południu.
  Piz Rots to szczyt w Masywie Samnaun, w Alpach Retyckich. Leży na granicy między Szwajcarią (Gryzonia) i Austrią (Tyrol).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.