• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Samkowa Czuba

  Przeczytaj także...
  Suchy Żleb – reglowa dolina wcięta w północne stoki Łysanek w polskich Tatrach Zachodnich. Jest jedną z trzech dolin Łysanek, najbardziej wschodnią. Opada spod Samkowego Zwornika (1317 m) w północnym kierunku, do Kotliny Zakopiańskiej. Ma wylot na wysokości ok. 900 m n.p.m. powyżej należącego do Zakopanego osiedla Mraźnica. Jej wschodnie obramowanie tworzy północno-wschodni grzbiet Łysanek oddzielający ją od Doliny Strążyskiej, zachodnie Samkowy Grzbiet oddzielający ją od Doliny za Bramką. Dnem doliny spływa potok Miśkowiec, który czasami wysycha – stąd nazwa dolinki.Kotlina Zakopiańska – kotlina pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim, środkowa część Rowu Zakopiańskiego. Znajduje się na niej główna, centralna część miasta Zakopane, a jej dnem spływa rzeka Zakopianka, która po połączeniu się z potokiem Poroniec tworzy Biały Dunajec.
  Dolina Strążyska – dolina w polskich Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką.

  Samkowa Czuba (1189 m) – niewielkie reglowe wzniesienie po zachodniej stronie wylotu Doliny Strążyskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Źródłem nazwy jest podhalańskie nazwisko lub przezwisko Samek.

  Samkowa Czuba to łagodne wzniesienie o kopulastych kształtach. Znajduje się w dolnej części północno-wschodniego grzbietu Łysanek oddzielającego Dolinę Strążyską od Suchego Żlebu. Od wyżej położonego w tym grzbiecie Samkowego Zwornika (1317 m) oddziela ją przełęcz Samkowe Siodło. Jest całkowicie zalesiona, porasta ją naturalny las świerkowo-jodłowo-bukowy, jeden z najlepiej zachowanych w całych Tatrach. U jej podnóży od strony Doliny Strążyskiej znajdują się nagie wapienne turnie: Skała Jelinka i Kominy Strążyskie. Od północnej strony jej zalesione stoki opadają do Kotliny Zakopiańskiej. Znajdują się w nich dwa niewielkie jary okresowych potoków.

  Samkowe Siodło – przełęcz pomiędzy Samkowym Zwornikiem (1317 m) a Samkową Czubą (1189 m) w północno-wschodnim grzbiecie Łysanek w polskich Tatrach Zachodnich. Cały rejon przełęczy porastają lasy. Zachodnie stoki opadają do Suchego Żlebu, z wschodnich natomiast do Doliny Strążyskiej opada Samkowy Żleb – w górnej części depresja, w dolnej przechodząca w żleb. W rejonie tej depresji znajdują się najlepiej w całych polskich Tatrach zachowane płaty naturalnego lasu bukowo-jodłowego.Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.

  Samkowa Czuba jest turystycznie niedostępna. Znajduje się na obszarze ochrony ścisłej Regle Zakopiańskie. Jedynie jej północnymi podnóżami prowadzi Droga pod Reglami.

  Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono występowanie na Samkowej Czubie storzana bezlistnego.

  Przypisy

  1. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  3. Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
  4. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Regiel, regle – lesiste wzniesienia położone po północnej stronie Tatr, poniżej górnej granicy lasu. Wznoszą się ponad Kotliną Zakopiańską, powyżej Drogi pod Reglami.Skała Jelinka – skała w zachodnich zboczach Doliny Strążyskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w odległości 1 km od wylotu doliny, powyżej Kominów Strążyskich. Władysław Cywiński pisze o niej: „ochrzczona dopiero po umocowaniu na niej szpetnej tablicy”. Nazwano ją w w czasach, gdy w Tatrach panowała moda na nadawanie nazw obiektów geograficznych od nazwisk zasłużonych dla Tatr ludzi. Tej skale nadano nazwę z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, dla uczczenia Edwarda Jelinka – czeskiego działacza, który swe życie poświęcił sprawie braterstwa polsko-czeskiego. Zamontowany na skale brązowy medalion z popiersiem E. Jelinka wykonał Tadeusz Brayer, a uroczystego odsłonięcia dokonano w latach 1897 i 1899. W uroczystości uczestniczyła delegacja z Czech i polscy sympatycy, m.in. prof. Leon Wyczółkowski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łysanki – szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich (1445 m n.p.m.), wznoszący się pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki.
  Samkowy Zwornik (1317 m) – wierzchołek w północno-wschodnim grzbiecie Łysanek w polskich Tatrach Zachodnich. Od strony Doliny Strążyskiej tworzy stromo podcięte wapienno-dolomitowe turnie. Na niektórych mapach jest oznaczony jako Turnia Kiernia. Nazwa Samkowy Zwornik pochodzi od podhalańskiego nazwiska lub przezwiska Samek, zaś słowo kiernia w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza maselnicę. Jest zwornikiem; grzbiet Łysanek rozdziela się w nim na dwa grzbiety:
  Obszar ochrony ścisłej – obszar chroniony na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Obowiązuje w nim całkowite i trwałe zaniechanie bezpośredniej ingerencji człowieka w stan ekosystemów, tworów i składników przyrody oraz w przebieg procesów przyrodniczych.
  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.
  Kominy Strążyskie lub po prostu Kominy – pięć bardzo charakterystycznych, ostro zakończonych dolomitowych skał w Dolinie Strążyskiej w Tatrach Zachodnich. Józef Nyka nazywa je Trzema Kominami (najwybitniejsze są trzy). Znajdują się one w połowie długości doliny, na zachodnich jej zboczach, za Strążyskim Potokiem u podnóży Samkowej Czuby. Były dobrze widoczne z wiodącej dnem doliny drogi, ostatnio jednak coraz bardziej zasłaniają je rozrastające się drzewa. Notowane są już w bardzo starych dokumentach, bo pochodzących z 1630 r., jako Dziady. Później zwane były Płaczkami. Na początku XX wieku modne było wspinanie się na nie. Poważnej kontuzji, skutkującej trwałym kalectwem, nabawiła się podczas samotnej wspinaczki na nie Helena Dłuska – siostrzenica Marii Skłodowskiej-Curie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.