• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sam Yorty

  Przeczytaj także...
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Samuel William Yorty (ur. 1 października 1909 w Lincoln, zm. 5 czerwca 1998 w Los Angeles) – amerykański polityk, kongresmen, członek Izby Reprezentantów, trzydziesty siódmy burmistrz Los Angeles.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w stanie Nebraska w rodzinie duńsko-irlandzkich imigrantów, wraz z rodzicami po skończeniu szkoły średniej przeniósł się do południowej Kalifornii. Studiował na Southwestern University i University of California, Los Angeles (UCLA). Pracował podówczas w urzędzie miasta.

  California State Assembly – izba niższa dwuizbowego parlamentu California State Legislature. Składa się on z 80 posłów wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i większościowych. Kadencja Zgromadzenia, zgodnie z Konstytucją, trwa 2 lata; biegnie od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Zgromadzenia i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Zgromadzenia następnej kadencji. Zgromadzenie obraduje ciągle, pod przewodnictwem spikera. Jego obrady są jawne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1936 roku i ponownie w 1948 roku został wybrany do California State Assembly (na lata 1937-1941, 1949-1950). W 1940 i 1954 roku startował, bez sukcesu, w wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych, W roku 1950 i 1952 został wybrany do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Stanów Zjednoczonych na kadencje w latach 1951-1953, 1953-1955 jako przedstawiciel 14. okręgu, a następnie nowo powstałego 26. okręgu wyborczego w stanie Kalifornia.

  Gubernator stanu Kalifornia jest szefem władzy wykonawczej na terytorium tej części USA. Jest wybierany w powszechnym głosowaniu i obejmuje urząd dnia 1 stycznia roku po wyborach. Może też być odwołany w plebiscycie. Gubernatorem może zostać też wicegubernator w wypadku opróżnienia stanowiska. Posiada prawo łaski pod jurysdykcją stanu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1960 roku wygrał wybory na burmistrza Los Angeles.

  W 1970 roku kandydował na stanowisko gubernatora Kalifornii, w 1972 ubiegał się o nominacje Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Po przegranych w 1973 wyborach na burmistrza, prowadził program telewizyjny. Kilkakrotnie, acz bezskutecznie, próbował powrócić do polityki. Zmarł po chorobie w 1998 roku.

  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Kariera polityczna Sama Yorty'ego była nacechowana rozlicznymi kontrowersjami. Rozpoczynał ją jako liberalny Demokrata, w 1972 zmienił przynależność partyjną, przechodząc do Republikanów jak silny konserwatysta.

  Osiągnięcia jako burmistrz[ | edytuj kod]

  Popierał rozwój i rozbudowę Los Angeles Music Center, ogrodu zoologicznego w Los Angeles i dzielnicy Little Tokyo. Uporządkował kwestie związane z wywozem śmieci (do tego czasu część śmieci (tzw. dry garbage) była spalana w specjalnych piecach przez samych mieszkańców).

  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, ang. United States House of Representatives – organ ustawodawczy, izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych.

  Jego administracja była oskarżana o dopuszczenie do zamieszek w Watts (Watts Riots) 11-17 sierpnia 1965, głównie poprzez zaniedbania w biedniejszych dzielnicach miasta.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.83 sek.